ukryj

dachówka karpiówka na dachuDachówka karpiówka to jedno z cięższych pokryć ceramicznych - jeden metr kwadratowy materiału może ważyć nawet 75 kg. Doskonale nadaje się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach. Nazwa wzięła się stąd, że pokrycie przypomina łuskę karpia.

Obok dachówki mnicha-mniszki jest to jeden z najstarszych typów dachówek ceramicznych. Karpiówki zrodziły się w średniowieczu i w rozrastających się europejskich miastach zastąpiły gont drewniany.
Ta płaska i wąska dachówka o kształcie zbliżonym do prostokąta wyglądem nawiązuje właśnie do gontu. Zakończenie dolne, zwane noskiem, najczęściej jest owalne, lico (widoczna strona) karpiówki może być gładkie lub żłobione. Ze względu na niewielkie wymiary dachówki karpiówki można kryć nimi dachy o nawet bardzo skomplikowanych kształtach, np. w formie stożka.

dachówka karpiówkaDane techniczne

Pokrycie z dachówki karpiówki to jedno z cięższych pokryć ceramicznych - metr kwadratowy materiału może ważyć nawet 75 kg. Są to dachówki płaskie, o standardowych wymiarach 380 x 180 mm; produkowane są także nieco mniejsze. Specjalnie wyprofilowany spód umożliwia zaczepienie na łacie. Część producentów profilowanie zastępuje otworami - takie dachówki przybija się do łat gwoździami. Można mocować je także za pomocą drutu: co drugą lub czwartą w rzędzie poziomym, w zależności od kąta nachylenia połaci dachowych oraz ekspozycji dachu (to zależy od regionu Polski, usytuowania względem stron świata oraz wysokości nad poziomem terenu). Na dachu stromym, narażonym na działanie wiatru producenci zalecają mocowanie każdej dachówki. Trzeba jednak pamiętać, że mocowanie dachówek do podłoża utrudnia ewentualną wymianę uszkodzonych elementów.

Kształt dachówki karpiówki

Typowe dachówki karpiówki są zaokrąglone, są także dachówki proste, sześciokątne, segmentowe, łukowe, gotyckie i kościelne. Ze względu na wymiary i kształt są najbardziej „plastycznymi” z dachówek. Obok koloru i kształtu mogą różnić się fakturą. Najpopularniejsze są gładkie, produkowane są też chropowate, szczotkowane (z nieregularnymi wyżłobieniami) i czesane (z gęstymi, regularnymi wyżłobieniami).

karpiówka - rodzaje wykończenia i kształtydachówka karpiówka ułożona w koronkę

Sposoby układania

Wygląd dachu pokrytego karpiówką zależy nie tylko od kształtu dachówki, ale także od sposobu jej ułożenia. Karpiówkę można układać pojedynczo lub podwójnie. Krycie pojedyncze nie zapewnia jednak wystarczającej szczelności i nie powinno być stosowane do krycia domów mieszkalnych. W kryciu podwójnym - w łuskę lub w koronkę - w każdym przekroju poprzecznym warstw dachu są dwie dachówki. Przy pokryciu w łuskę poszczególne rzędy układane są z zachowaniem mijania się styków. Łaty rozstawione są na taką odległość, że dachówki z trzeciego kolejnego rzędu jeszcze lekko nachodzą na dachówki z pierwszego rzędu. Wzór w koronkę powstaje przez ułożenie dolnej warstwy, którą zaczepia się o łaty zaczepami wystającymi z dachówek warstwę wierzchnią - opierając zaczepy na górnych krawędziach dachówek pierwszej warstwy. Rozstaw łat (przy obu typach krycia) zależy od kąta nachylenia połaci dachu: im jest mniejszy, tym szczelniejsze powinno być pokrycie, a odstęp między łatami mniejszy.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,70 / 10 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Kalendarz dachowy 2011

Kalendarz dachowy 2011

Kalendarz Dachowy jest wydawany od 2004 roku, wciąż udoskonalany o sugestie użytkowników. Przeczytaj cały artykuł

Listwa kominowa na wpust

Listwa kominowa na wpust

W lipcu br. wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, Braas wprowadził do oferty nowy, długooczekiwany element systemu... Przeczytaj cały artykuł

Silver Primer Szybki Lakier SBS

Silver Primer Szybki Lakier SBS

Silver Primer Szybki Lakier SBS to innowacyjny produkt, będący połączeniem srebrnego lakieru asfaltowego... Przeczytaj cały artykuł

Dachówki płaskie

Dachówki płaskie

Dachówki płaskie dają wielkie możliwości kształtowania połaci dachu, pozwalają uzyskiwać wspaniałe efekty estetyczne... Przeczytaj cały artykuł

Dachówka ceramiczna w kształcie rombu

Dachówka ceramiczna w kształcie rombu

Dachówka ceramiczna Smaragd wyraźnie odróżnia się kształtem i barwą od tradycyjnych dachówek. Przeczytaj cały artykuł

Dachy pełne energii

Dachy pełne energii

Już 25 czerwca, w Ustroniu Morskim, rozpoczyna się pierwszy z dziesięciu koncertów trasy RMF FM „Muzyka najlepsza... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. wwwdachyonlinepl

  Kominki wentylacji grawitacyjnej do karpiówki : http://www.dachyonline.pl/p981,triventa-kominek-wentylacyjny-125-mm-do-pokryc-z-dachowki-karpiowki.html

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Ale cięzar dachówki to nie jedynie obciążenie więźby dachowej, dlatego w porównaniu do blachy to kilkanaście procent więcej na dociążeniu więźby. Zamista klasyczniej karpiówki stawiałbym na Opal Standard, bo mozna ja znaleźć w bardzo dużej gamie kolorów dodatkowo zabezpieczona jest angobą bądź glazurą :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Karpiówka jest piękna, ale nie dość że wychodzi drogo za metr, to jest wykonawcy jej nie lubią, bo też jest czasochłonna. Teraz raczej spotyka się ją tylko na jakichś renowacjach. U mnie np. robią ją na dachu plebanii. Stoją palety z czerwonym Koramiciem. Ci akurat mają pieniądze ;-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-okna

Urządzone.pl

E-instalacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Łazienka na poddaszu

x