26 Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy (WIDEO)

0
Montaż okna dachowego
Materiał pokryciowy i staranność wykonania wszystkich elementów determinuje trwałość i wygląd dachu oraz mniej oczywiste zagadnienia - temperaturę i poziom hałasu na poddaszu.

Najlepsi dekarze z całego świata spotkali się w Warszawie. W dniach od 26 do 28 października 2016 roku w stolicy odbyły się 26 Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy we współpracy z Międzynarodową Federacją IFD.

– Jest to impreza organizowana cyklicznie – odbywa się co dwa lata. Zawody są rozgrywane w trzech zasadniczych konkurencjach. Zadania są formułowane w ten sposób, żeby pokazywać jak najnowsze materiały, jak najnowsze technologie, żeby młodzi ludzie mogli się z nimi zapoznać. Ponadto chcemy, żeby to była rekomendacja dla tych produktów na terenie naszego kraju – tłumaczy Stefan Wiluś, Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Organizator.

 

Do rywalizacji stanęły drużyny ze Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii, Słowacji, Czech, Finlandii, Norwegii, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Węgier, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Chin i oczywiście Polski.

Wyniki rywalizacji młodych dekarzy

Dekarze podczas mistrzostw zmierzyli się z trzema konkurencjami: dwiema obowiązkowymi i jedną dodatkową, w trzech kategoriach – dach stromy, płaski i metalowy. Na podstawie otrzymanych punktów za poszczególne zadania wyłonieni zostali zwycięzcy zawodów. W każdej kategorii zostały wyłonione trzy najlepsze drużyny. Polacy triumfowali w dwóch z trzech kategorii:

 • dach metalowy
  1. Polska – drużyna z Białegostoku w składzie: Artur Falkowski i Patryk Żukowski oraz mentor: Kamil Muszyński
  2. Niemcy
  3. ex aequo Austria i Szwajcaria
 • dach skośny
  1. Polska – drużyna z Poznania w składzie: Dariusz Jurga i Oskar Sworek oraz mentor: Tomasz Jurga
  2. Łotwa
  3. Słowacja
 • dach płaski
  1. Szwajcaria
  2. Austria
  3. Estonia

Zgodnie z regulaminem mistrzostw w rywalizacji uczestniczyli dekarze w wieku maksymalnie 26 lat. Każda drużyna składała się z dwóch zawodników i mentora, który jednak nie uczestniczył w pracach, ale służył radą. Jury oceniające dekarzy to 6-osobowe przedstawicielstwo Międzynarodowej Federacji Dekarzy IFD (każdy z sędziów pochodzi z innego kraju).

 Przeczytaj również: Zasady montażu blachodachówki panelowej

– Co roku coraz więcej krajów chce pokazywać swój kunszt dekarski. Pierwszy raz na zawodach gościmy reprezentację Chin – mówi Wojciech Cichecki, Mistrz Blacharstwa i Dekarstwa, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. – Dekarz to zawód ginący i naprawdę warto byłoby wrócić do tego rzemiosła. Jest to ciężka praca na wysokości, niebezpieczna. Obecnie młodzież nie garnie się do takich ciężkich prac. Większość woli zastać informatykami i pracować przy biurku w domu – dodaje Cichecki. – Mamy bardzo duże zapotrzebowanie na młodych dekarzy. Dlatego każda osoba kształcąca się w tym kierunki może być spokojna o zatrudnienie – podsumowuje.

 Dowiedz się: Jak zbudowane jest okno dachowe

Oceń artykuł
4,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, , ,

Autor: AIP

Polecamy Ci również

Zobacz także