ukryj

Rodzaje dachów ze względu na ich kształt

Tagi: , , , , , , , ,

Dach jest jedną z ważniejszych konstrukcji budynku. Dlatego nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki kształt powinien mieć dach. Do wyboru mamy dach płaski, stromy, mansardowy i naczółkowy.

dach wielospadowyPrzy wyborze rodzaju dachu, dyskusyjne będą zawsze dwie kwestie: po pierwsze koszt wykonania dachu, po drugie, walory eksploatacyjne użytych materiałów. Jaka jest zależność tych dwóch elementów?

Koszt dachu będzie zależał od stopnia skomplikowania jego kształtu, co wpływa na ilość zużytych materiałów. W przypadku dachu płaskiego łatwiej jest zaplanować dokładną ilość materiału pokryciowego do wyłożenia nieskomplikowanej powierzchni – to pozwala uniknąć błędu przy zakupie nadmiernej ilości materiału. W przypadku dachu o skomplikowanej architekturze, bogatego w skosy pojawia się problem odpadów materiałów. Trudno, bowiem wymierzyć dokładne ilości pokrycia, którego będziemy potrzebować. W przypadku dachu wielopołaciowego koszty te jeszcze bardziej wzrosną, jeśli materiał pokryciowy należy do droższych, dodatkowo zapłacimy więcej za robociznę przy jego układaniu.

Dach o prostym kształcie to niższy koszt realizacji

Kształt dachu sygnalizuje określoną konstrukcję. Im bardziej skomplikowany jest dach, tym bardziej wzrasta ilość niezbędnych detali konstrukcyjnych i izolacyjnych. Trzeba również wiedzieć, że nie na każdej więźbie można położyć ten sam rodzaj pokrycia dachowego, ze względu na jego ciężar. Dach, to niemały wydatek i poważne przedsięwzięcie, dlatego zanim wybierzemy jego formę – przeanalizujmy zalety i wady różnych typów dachów podczas eksploatacji, wstępnie wybierzmy materiał pokryciowy i w miarę precyzyjnie obliczmy jego potrzebną ilość, uwzględnijmy warunki klimatyczne miejsca budowy domu, szczególnie ważne jesienią i zimą. Każdy dach musi być zrobiony dokładnie i starannie, więc jego wykonanie trzeba powierzyć sprawdzonym fachowcom.
Dachy możemy sklasyfikować jako płaskie, jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, wielospadowe, namiotowe, mansardowe, naczółkowe.

Dach płaski

Dachy płaskie są alternatywą do powszechnie spotykanych dachów wielospadowych. Nazwa - dach płaski - nie wskazuje na to, że jego powierzchnia jest idealnie pozioma. Połać "dachu płaskiego" jest nachylona pod niewielkim kątem (5-20 stopni) by woda z dachu spływała swobodnie do rynien lub do studzienek dachowych. Dach płaski to stosunkowo prosta konstrukcja, która występuje w dwóch odmianach - wentylowanej i niewentylowanej. Jak żaden inny, dach płaski można zaadoptować jako powierzchnię użytkową domu, np. w formie tarasu lub zielonego ogrodu.


dach jednospadowyDach jednospadowy (jednopołaciowy, pulpitowy)

Wyglądem przypomina dach płaski i ma jedną połać dachu. Z pozoru jest bardzo łatwy do wykonania, ale tylko wtedy, kiedy kąt nachylenia dachu jest niewielki. Jeśli poddasze ma być użytkowe (chociażby w formie strychu), konstrukcja połaci staje się wielopłaszczyznowa. Zazwyczaj ten rodzaj dachu stosowany jest na przybudówkach bądź długich i wąskich budynkach, w których rozpiętość między ścianami nie przekracza 6 m.

dach dwuspadowy
Dach dwuspadowy (dwupołaciowy)

Ma dwie skośne połacie dachu. Konstrukcja dachu należy do prostszych w wykonaniu. Połacie dachu mogą tworzyć poddasze użytkowe, ale zależy to od kąta nachylenia połaci. Poddasze użytkowe wymaga zachowania szczeliny wentylacyjnej pomiędzy izolacją, a pokryciem dachu. Poddasze nieużytkowe stanowi samą w sobie, jedną wielką przestrzeń wentylacyjną.


dach czterospadowyDach czterospadowy (kopertowy)

To cztery skośne połacie (najczęściej o tym samym kącie nachylenia), które tworzą poddasze z większą ilością skosów, ale mniejszą powierzchnią użytkową. Ten model dachu charakteryzuje się dużą sztywnością. Może być wykonany na bazie wybranej konstrukcji (często stosowana jest płatwiowo-kleszczowa). Dwie połacie dachu (większe) są w kształcie trapezu, dwie mniejsze w kształcie trójkąta.

przykład dachu dwuspadowegoprzykład dachu czterospadowego

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
3,41 / 17 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Coropur taśma do kontrłat

Coropur taśma do kontrłat

Firma Corotop wprowadziła do sprzedaży taśmę do kontrłat Coropur. Jest to samoprzylepna taśma uszczelniająca... Przeczytaj cały artykuł

Dach płaski powraca

Dach płaski powraca

Najczęściej spotykana forma dachu to dach spadzisty - bo lepiej odprowadza wodę. Przeczytaj cały artykuł

Hydroizolacja dachów płaskich

Hydroizolacja dachów płaskich

Sposób na sprawdzanie szczelności dachu płaskiego to próba wodna. Przeczytaj cały artykuł

Jaki dach wybrać?

Jaki dach wybrać?

Wybierając gotowy projekt domu, powinniśmy zwrócić uwagę na zaplanowane pokrycie oraz kształt i typ dachu. Przeczytaj cały artykuł

Montaż więźby dachowej zgodnie z normami

Montaż więźby dachowej zgodnie z normami

Jak powinien wyglądać montaż konstrukcji dachowej nowoczesnymi metodami zgodnie z normami EUROKOD5 i znakiem CE? Przeczytaj cały artykuł

Sposoby na ogród na dachu

Sposoby na ogród na dachu

Zielony dach ma wiele zalet - zapewnia skuteczną ochronę przed hałasem, upałem i ogniem. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-mieszkanie

E-ściany

E-izolacje

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Poddasze użytkowe - jaki dach?

x