ukryj

Schody łączą kondygnacje. Mają bezpiecznie
i wygodnie prowadzić na poddasze, a także strych czy antresolę. Są też istotnym elementem wystroju wnętrza - podkreślają jego styl i charakter.

schody dwubiegoweW nowo budowanych domach, w których dominują otwarte przestrzenie schody projektuje się zazwyczaj w przestronnych holach lub salonach. O wyborze rodzaju schodów decyduje przede wszystkim ilość wolnego miejsca – poszczególne modele mają bowiem różne wymagania przestrzenne, niezbędne do ich instalacji. Wybór schodów powinien być starannie przemyślany. Muszą być bowiem nie tylko wygodne w użytkowaniu i bezpieczne (zwłaszcza jeśli w domu są dzieci), ale także praktyczne i trwałe. Schody to także bryła architektoniczna. Stanowi integralny i zazwyczaj dominujący element wyposażenia wnętrza, który powinien z nim współgrać stylistycznie.

Na rynku wybór schodów jest ogromny, nawet tych gotowych i przeznaczonych do samodzielnego montażu. Ograniczony tylko pomysłowością i możliwościami konstrukcyjnymi materiałów. Jeśli mamy wątpliwości, co do kształtu schodów, wyboru materiałów, ich zestawienia i kolorystyki, warto poradzić się architekta.

Rodzaje schodów i ich konstrukcje

Schody płytowe (żelbetowe). Wyróżnia je samonośna konstrukcja, opierająca się na dole i górze o stropy i ściany. Sprawiają wrażenie ciężkich i masywnych, dlatego nie są polecane do małych przestrzeni.

Schody modułowe (zwane też środkowonośnymi lub wspornikowymi). Składają się z segmentów zwanych modułami i mają samonośną konstrukcję. Oparte są na jednej belce nośnej umieszczonej pod stopniami, pośrodku ich szerokości. Składa się ona przeważnie ze stalowych elementów rurowych, wstawianych jeden w drugi, mocowanych (u dołu i góry) do konstrukcji budynku. Montaż tego typu schodów odbywa się od góry ku dołowi. W połowie ich wysokości belka może być mocowana do ściany za pomocą specjalnego ramienia – zapobiega to bocznym wahaniom schodów. Stopnie, o regulowanej wysokości przykręca się do belki. Tego rodzaju schody dają możliwość tworzenia biegu o dowolnym kształcie. Mogą być one:

 • jednobiegowe (proste) – mają prosty bieg oraz jednakowej wysokości i szerokości proste stopnie,
 • dwu-, trzy- i wielobiegowe – wyposażone w spocznik dzielący poszczególne biegi, umożliwiający odpoczynek podczas wchodzenia i schodzenia,
 • kręte – montowane są wokół jednej osi, mają zróżnicowaną szerokość stopni.
 • zabiegowe – ich stopnie mogą mieć różny kształt – prostokątny i klinowy (zbliżony do trapezu).

Schody spiralne - zajmują we wnętrzu niewiele miejsca. Przy wyborze średnicy warto wziąć pod uwagę to, czy po schodach będzie można łatwo wnosić meble lub inne przedmioty. Zbyt duży kąt nachylenia i mała szerokość stopni sprawiają, że nie są one zbyt wygodne w użytkowaniu. Tego rodzaju schody zbudowane są wokół centralnego słupa, do którego przymocowane są poszczególne stopnie. Słup - konstrukcja nośna - to najczęściej metalowa rura. Czasem składa się z kilku nakładanych na siebie elementów. Schody spiralne mogą być lewo- lub prawoskrętne, w zależności od tego, po której stronie wejścia znajduje się słup.

schody spiralnelekkie schody spiralne

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,75 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Kalendarz dachowy 2011

Kalendarz dachowy 2011

Kalendarz Dachowy jest wydawany od 2004 roku, wciąż udoskonalany o sugestie użytkowników. Przeczytaj cały artykuł

Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza

Najnowszy Przegląd Dachowy e-dach.pl już w składach dachowych. Przeczytaj cały artykuł

Grzyb na oknie dachowym

Grzyb na oknie dachowym

Jeśli przy oknie dachowym pojawi się pleśń, może to oznaczać, że w pomieszczeniu... Przeczytaj cały artykuł

Szafa na poddaszu

Szafa na poddaszu

Dzięki nowoczesnym systemom zabudowy, skosy połaci dachowej przestają być problemem. Przeczytaj cały artykuł

Poddasze - pomysł na aranżację

Poddasze - pomysł na aranżację

Mieszkanie znajduje się na poddaszu pewnej kamienicy w Paryżu. Przeczytaj cały artykuł

Remont dachu - pozwolenie

Remont dachu - pozwolenie

Jeśli planujemy remont dachu, warto dowiedzieć się, z jakimi to wiąże się formalnościami. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. Anonymous

  polecam zobaczyc ten artykuł http://www.kreocen.pl/kreowskaz/2014/styczen.html?page=67

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Jarfa

  Schody modułowe - tak, natomiast spiralne w zastosowaniu praktycznym odradzam - z reguły są mniej stabilne i mniej wygodne. Tak jak w artykule napisano np. przy wnoszeniu mebli. Podobne treści są na http://inzynierowiepolscy.pl/innowacje-i-ciekawostki Zobaczcie już na widocznych zdjęciach załączonych do artykułu te pierwsze drewniane robią wrażenie mocniejszych, a spiralne to lepiej na nie patrzeć niż używać.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-łazienki

E-izolacje

Urządzone.pl

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Dachówki wentylacyjne - montaż

x