ukryj

wykończenie kominaWystający ponad dach komin pracuje w wyjątkowo trudnych warunkach. W dodatku
jest to element szczególnie wyeksponowany i rzucający się w oczy.  Komin powinien być zatem wykończony starannie i estetycznie, tak aby stanowić ozdobę domu. Radzimy, jak wykończyć komin.

Fragment komina widoczny ponad dachem domu narażony jest na wpływ zmieniających się zależnie od pory roku warunków atmosferycznych, takich jak: deszcz, śnieg, wiatr oraz niskie i wysokie temperatury. Od wewnątrz z kolei działają na niego spaliny oraz wysoka temperatura. Materiały użyte do wykończenia tej części komina muszą więc być odporne na te czynniki, niepalne oraz nietopliwe (może dojść do iskrzenia z przewodów kominowych lub nagrzania komina do wysokiej temperatury), wyjątkowo trwałe i dobrej jakości. Natomiast ich rodzaj, a także kolorystyka powinny harmonizować z pokryciem dachowym, a jednocześnie stylistyką całego budynku.

Warto wiedzieć: Jaki komin wybrać przy budowie domu

Komin powinno się wykończyć jeszcze przed położeniem pokrycia dachowego. Wówczas przemieszczanie się po dachu jest łatwiejsze, nie ma też obawy uszkodzenia czy zabrudzenie pokrycia dachowego.

Czym wykończyć komin?

komin murowanyNajczęściej widuje się kominy murowane z cegły ceramicznej, licowej i klinkierowej lub  obłożone płytkami klinkierowymi – ten materiał stosuje się przeważnie do wykończenia kominów z pustaków systemowych. Ważne jest, aby zastosować cegłę pełną (nigdy nie perforowaną), która charakteryzuje się niską nasiąkliwością (poniżej 6 proc.) i klasą F2, oznaczającą odporność na warunki atmosferyczne. Niezmiernie ważne jest odpowiednie dobranie zapraw murarskich i fachowe wykonanie spoin. Warto też zaimpregnować gotowy już komin preparatem do cegły lub klinkieru. Preparaty te są środkami bezbarwnymi, pozwalającymi dłużej utrzymać ładny kolor i czystość materiału ceramicznego.
Wykorzystanie tych materiałów na ściany komina jest rozwiązaniem praktycznym. Na cegle czy klinkierze nie widać brudu, poza tym dobrze komponują się one z każdym rodzajem pokrycia dachowego. Zazwyczaj wykorzystuje się cegły i płytki w kolorze czerwonym lub brązowym, w różnych odcieniach, o powierzchni gładkiej lub ryflowanej. Ciekawie wygląda też komin wykończony klinkierem cieniowanym.

Przeczytaj również: Jakich błędów unikać budując komin z cegły

komin wykończony tynkiemCzęsto spotyka się także kominy wykończone tynkiem, zazwyczaj w kolorze białym. Tynkuje się je identycznie jak ściany elewacyjne budynku. Najpierw nakłada się warstwę podkładową, a na nią wierzchnią, zacieraną na gładko lub fakturowaną. Warto wiedzieć, że tynk cementowy jest trwalszy i odporniejszy (przede wszystkim na wilgoć) niż tynk cementowo-wapienny. Wytrzymałość tynku tradycyjnego można poprawić, malując go np. farbą silikonową. Trwalsze od tynków tradycyjnych są tynki cienkowarstwowe (mineralne, silikonowe, akrylowe, silikatowe). Są do kupienia w postaci gotowych mas lub suchych mieszanek, przeznaczonych do rozrobienia z wodą. W ten sposób można wykańczać wszystkie kominy.

Na rynku dostępne są też gotowe nasady kominowe. Wykańcza się je fabrycznie okładziną z cegły, farbą akrylową o gładkiej powierzchni lub fakturowaną powłoką tynkarską na bazie żywicy. Wszystkie rodzaje wykończeń oferowane są w kilku kolorach. Wyjątkowo efektownie wyglądają kominy wymurowane z kamienia naturalnego, np. otoczaków, lub obłożone kamiennymi płytami. Na okładzinę kamienną wykorzystuje się między innymi piaskowiec, andezyt i wapień. Na rynku dostępne są także sztuczne okładziny kamienne. Stosuje się je przeważnie na kominy z elementów prefabrykowanych.

dach i komin pokryte łupkiem kamiennymDobrym rozwiązaniem jest wykończenie ścian kominów tym samym materiałem co dach. Taką możliwość dają między innymi małoformatowe płytki włókno-cementowe. Wykonuje się je  z cementu, wody, mączki wapiennej i włókien celulozowych. Są wytrzymałe, trwałe i odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie zmieniają koloru i nie płowieją pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego. Jest to materiał niepalny i ekologiczny, a przede wszystkim atrakcyjny wizualnie.
Płytki produkowane są w różnych kolorach, przeważnie w czerwonym, grafitowym i brązowym, a także białym. Ich powierzchnia może być zupełnie gładka lub strukturalna – wówczas do złudzenia przypominają łupek naturalny. Produkowane są najczęściej  w wymiarach: 20 x 20, 30 x 30, 60 x 30, 40 x 20 i 30 x 20 cm. Mają gotowe otwory umożliwiające ich mocowanie. Ciężar płytek włókno-cementowych jest niewielki i wynosi (w zależności od rozmiarów) od 0,34 do1,53 kg/szt.
Podobną możliwość wykonania zarówno pokrycia, jak i kominów z tego samego materiału daje wyjątkowo trwały i długowieczny łupek. Występuje on w zależności od złoża w kolorach: purpurowym, zielonym i najczęściej spotykanym – grafitowym. Do wyboru są także różne kształty płytek z tego materiału: prostokątne, łukowe, łuskowe i oktagonalne (ośmiokątne).
Jeszcze innym rozwiązaniem może być wykończenie ścian komina blachą tytanowo-cynkową.wykończenie komina w blachy tytanowo-cynkowejJest ona bardzo trwała, odporna na korozję, a z biegiem czasu, pod wpływem warunków atmosferycznych, pokrywa się patyną, która stanowi naturalną, nieprzepuszczającą wody warstwę ochronną. Konserwacja i czyszczenie tego rodzaju materiału nie jest potrzebne. Blachę tytanowo-cynkową można układać w postaci łusek, płytek, jak również różnego rodzaju profili okładzinowych. Mocuje się je bardzo prosto, zarówno w pionie, jak i poziomie. Tytancynk dostępny jest przeważnie w kolorach szaroniebieskim i grafitowym.

wiór drewniany na kominieNiezwykle urokliwymi, ale niestety rzadko spotykanymi materiałami pokryciowymi jest drewniany gont, wiór i dranica. I choć nie jest to przecież materiał niepalny, a wręcz przeciwnie, można go stosować na ścianach kominów wentylacyjnych. Niektórzy producenci nie wykluczają okładania nim nawet kominów spalinowych – komin taki jednak musi mieć odpowiednią budowę i izolację. Drewniane deszczółki mocuje się na gwoździe. Powinny być one odpowiednio zabezpieczone. Producenci zalecają impregnację tego materiału dopiero po roku eksploatacji. Prawidłowo wykonane drewniane pokrycie nie straci swoich właściwości przez co najmniej pół wieku.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,50 / 8 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza

Najnowszy Przegląd Dachowy e-dach.pl już w składach dachowych. Przeczytaj cały artykuł

Trwałe rynny z tytan-cynku

Trwałe rynny z tytan-cynku

Na rynku pojawił się nowy system rynien wykonany z tytan-cynku. To trwały materiał, który zachowuje swoje właściwości. Przeczytaj cały artykuł

SuperDekarz 2010 – podsumowanie

SuperDekarz 2010 – podsumowanie

Podsumowujemy trwające w dniach 1 lutego - 15 grudnia 2010 r. zmagania o statuetki Superdekarza. Przeczytaj cały artykuł

Odśnieżanie dachu

Odśnieżanie dachu

Natura w zimie zachwyca. Śnieg na ulicach, domach i…dachach. Aby cieszyć się urokami zimy, dbajmy o odśnieżanie dachu. Przeczytaj cały artykuł

Sposoby na ogród na dachu

Sposoby na ogród na dachu

Zielony dach ma wiele zalet - zapewnia skuteczną ochronę przed hałasem, upałem i ogniem. Przeczytaj cały artykuł

Dachy pełne energii

Dachy pełne energii

Już 25 czerwca, w Ustroniu Morskim, rozpoczyna się pierwszy z dziesięciu koncertów trasy RMF FM „Muzyka najlepsza... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (5)

 1. dachyonline

  doskonała propozycja wykończenia komina i desko czołowej: http://www.dachyonline.pl/index.php?p565,plytka-struktonit-do-krycia-niemieckiego-obrobka-komina-i-deski-czolowej

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. janusz.gazda

  A co powiecie na taką obróbkę komina kolegi z Kaszub? :) https://www.facebook.com/photo.php?fbid=380987905263388&set=a.342338899128289.92633.341368255892020&type=3&theater

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. jks

  Innym nowoczesnym rozwiązaniem są gotowe obudowy kominów :) Sami zobaczcie i oceńcie: http://www.youtube.com/watch?v=5j_S6IN4V1Q Ja już sie przekonałam

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Tynuta

  jks tę samą obudowę ostatnio polecałam :) Zgłosili te rozwiązanie do UPRP, i bardzo słusznie, bo wymyślili skuteczny sposób na przeciekanie i pękanie w końcu

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. jks

  własnie Tynuta, mamy cos na co czekaliśmy! Gotowa obudowa kominow spełnia wiele warunkow jakie bierzemy pod uwagę wykańczając komin :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-łazienki

E-instalacje

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Okna dobrze zaprojektowane

x