ukryj

Jak zamontować podbitkę dachową? Poznaj zasady montażu podbitki

Tagi: , , ,

Montaż podbitki dachowej to stosunkowo proste zadanie w przypadku podbitki PVC i rozwiązań systemowych, jednak już montaż podbitki drewnianej wymaga doświadczenia i przygotowania praktycznego.

Podbitkę dachową można montować na wiele sposobów w zależności od gustu inwestora i doświadczenia pracowników wykonujących montaż. Jednak pewne podstawowe zasady zależą przede wszystkim od materiału, z którego podbitka jest wykonana.

montaż podbitki dachowejMontaż podbitki dachowej - prace wstępne

Zanim przystąpimy do montażu podbitki, trzeba wykonać pewne prace przygotowawcze. Prawidłowe zwymiarowanie przestrzeni między okapem a elewacją pozwoli na dokładne oszacowanie kosztów związanych z zakupem materiału wykończeniowego oraz określenie najbardziej optymalnego sposobu wykonania podbitki dachowej.

Podbitka ma wpływać korzystnie na wentylację więc należy przewidzieć otwory wentylacyjne w postaci: kratek z PVC, metalu czy nawet zwykłej metalowej siatki. Dodatkowo w przypadku podbitki drewnianej łączonej na wcisk, można w co piątej desce wyciąć pióro na 2/3 długości deski, pozostawiając tym samym szczeliny wentylacyjne nie wymagające już żadnych dodatkowych zabezpieczeń przed ptakami czy owadami. Powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna zawierać się w przedziale od 0,02 % do 0,2 % powierzchni dachu, w zależności od użytego pokrycia.

Kolejnym istotnym elementem jest oświetlenie montowane w podbitce, które wymaga wcześniejszego rozprowadzenia instalacji elektrycznej w specjalnie przygotowanych listwach
lub peszlach oraz rozplanowanie oprawek świetlnych w samej podbitce. Ich moc ze względów bezpieczeństwa nie powinna przekraczać 60 W szczególnie w przypadku podbitki z PVC.

Przeczytaj też: Jaką podbitkę dachową wybrać? Polecamy przegląd materiałów na podbitki dachowe

mocowanie podbitki dachowejMateriał na podbitkę dachową i jego zabezpieczenie

W zależności od materiału, z którego jest wykonana podbitka, trzeba pomyśleć o jego odpowiednim zabezpieczeniu, i tak:

 • podbitka z paneli PVC nie wymaga żadnych zabiegów impregnacyjnych  panele są gotowe do montażu;
 • podbitka dachowa z paneli aluminiowych - panele blaszane wykonane z aluminium muszą być powleczone powłoką ochronną (antykorozyjną), która nanoszona jest w procesie produkcji blachy, więc nie ma potrzeby zabezpieczania paneli we własnym zakresie, jedynie w przypadku naruszenia powłoki w trakcie montażu;
 • podbitka dachowa z paneli stalowych - panele stalowe wykonane z blachy ocynkowanej to nic innego jak materiał wykorzystywany na pokrycia dachowe, dlatego też nie wymaga żadnego dodatkowego zabezpieczania. Jest gotowy do użycia;
 • podbitka drewniana - panele drewniane wykonane z sezonowanego i impregnowanego drewna świerkowego, sosnowego lub modrzewia powinny być przed położeniem pomalowane i polakierowane środkami wodoodpornymi.

Montaż podbitki dachowej krok po kroku
Kierunek układania paneli lub desek jest dowolny, jedynie w przypadków bardzo wąskich okapów, których szerokość nie przekracza 30 cm, podbitkę dachową montuje się wzdłuż.

Istnieją dwa sposoby montażu podbitki: do wystających końców krokwi lub do specjalnie przygotowanego stelaża:

 • montaż do krokwi sprawia, że podbitka układana jest równolegle do połaci i przybijana do łat ułożonych prostopadle do krokwi, jedna przy ścianie elewacyjnej a druga przy desce okapowej;
 • montaż na stelażu z łat o przekroju 3 cm x 4 cm lub 4 cm x 5 cm, stosuje się w przypadku podbitki układanej prostopadle do ściany elewacyjnej.  Drewno na łaty montażowe w jednym i drugim przypadku powinno być sezonowane i zaimpregnowane środkami grzybo- i owadobójczymi.

Dowiedz się też: Jak konserwować drewnianą podbitkę dachową


montaż podbitki prostopadle do ściany budynku


montaz podbitki skośnie do ściany budynku


montaż podbitki przy okapie szerszym niż 40 cm

Montaż podbitki dachowej z PVC - rozwiązania systemowe

Rozwiązania systemowe z PVC są najmniej czasochłonne przy układaniu. Po rozplanowaniu i zamontowaniu łat montażowych przy elewacji i krokwiach montuje się do nich specjalne listwy systemowe w kształtach liter „J” lub „F”, w które następnie wsuwane są panele dekoracyjne dostępne w modułach jedno, dwu, lub trój - listwowych. Listwy systemowe przybijane są gwoździami, zachowując odstęp min 40 cm między następnym gwoździem.

Przy docinaniu paneli należy wziąć poprawkę ok. 4 mm na kurczliwość i rozciągliwość materiału pod wpływem temperatury. Po wsunięciu paneli w listwy systemowe i zatrzaśnięciu zamków, panele przybijane są do łat montażowych gwoździami ocynkowanymi lub aluminiowymi o długości min. 20 mm. Należy pamiętać o niedobijaniu gwoździ do końca pozostawiając ok. 1 mm luzu na swobodną pracę panela pod wpływem temperatury. W newralgicznych miejscach należy stosować rozwiązania systemowe w postaci listew łączących lub kątowych a co trzeci panel zastosować listwę wentylacyjną. Opisywany montaż nie wymaga specjalistycznych narzędzi, w zupełności wystarczą podstawowe sprzęty; piłka ręczna, młotek, pilnik czy poziomica.

Montaż podbitki blaszanej

Podbitki blaszane stosowane najczęściej  w obiektach przemysłowych, dostępne są w systemach montażowych. Panele montuje się na szynach wyprofilowanych z blach ocynkowanych. Szyny przytwierdzone są do elewacji na kołki i śruby natomiast do listwy okapowej na wkręty. Następnie panele wsuwane są w szyny metalowe i dokręcane wkrętami. Opisywane rozwiązanie z racji na ciężar konstrukcji nie jest aż tak popularne jak pozostałe rozwiązania.

Montaż podbitki drewnianej

Podbitka drewniana może być wykonana z listew nieprofilowanych, wówczas deski zestawiane
są ze sobą na styk, a szpary powstałe między nimi spełniają rolę otworów wentylacyjnych. Inne rozwiązanie to listwy profilowane na pióro i wpust lub zakład.
Każde z opisywanych rozwiązań wymaga przybijania desek do łat montażowych gwoździami na początku i końcu deski. Odległości miedzy gwoździami nie mogą być większe niż 100 cm dlatego też obliguje to do stosowania dodatkowych łat montażowych wzmacniających konstrukcję. Zamiennie z gwoździami można używać wkrętów do drewna, co znacznie ułatwia i przyśpiesza montaż i demontaż desek podbitkowych. Drewno jest materiałem, który wymaga pielęgnacji zarówno przed montażem jak i po montażu. Zaleca się raz na klika lat przeszlifować podbitkę drewnianą i pokryć nowa warstwą lakieru. Dzięki takim zabiegom przedłuża się jej żywotność i estetyczny wygląd.

Przeczytaj też o: Innych elementach istotnych dla wykonania okapu - deskach czołowych i okapowych

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,31 / 29 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Miedź - czysty dach

Miedź - czysty dach

Po dłuższym okresie eksploatacji na pokryciach dachowych, szczególnie na ceramicznych i cementowych, może... Przeczytaj cały artykuł

Angoba na zimno

Angoba na zimno

Szanujący się producent dachówek powinien mieć w swojej ofercie nie tylko główna linię produktów, ale także... Przeczytaj cały artykuł

Błędy dekarskie

Błędy dekarskie

Nasze marzenia o własnym domu precyzyjnie tworzone przez architekta, inżynierów, murarzy, cieśli, dekarzy mogą... Przeczytaj cały artykuł

Ubranie dekarskie za 2 zł

Ubranie dekarskie za 2 zł

Teraz każdy dekarz może otrzymać profesjonalne ubranie dekarskie za symboliczną kwotę 2 zł. Przeczytaj cały artykuł

Podbitka dachowa Galeco Decor

Podbitka dachowa Galeco Decor

Podbitka dachowa Galeco Decor, przeznaczona do zabudowy okapu dachu, zapobiega zawilgoceniu ocieplenia dachowego... Przeczytaj cały artykuł

Sposoby na ogród na dachu

Sposoby na ogród na dachu

Zielony dach ma wiele zalet - zapewnia skuteczną ochronę przed hałasem, upałem i ogniem. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (5)

 1. PodbitkaSroka

  Polecam podbitkę drewnianą. W przeciwieństwie do paneli PCV drewno jest odporne na odkształcenia i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych w szczególności wilgoci i słońca.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Nowacki-Piotr

  Do mnie bardziej przemawia film instruktażowy: http://www.youtube.com/watch?v=i_69r62Bcrc

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Ruschke

  Ostatnio usłyszałem od znajomego dekarza który zastąpił izolację podbitki dachowej którą jest tak zwana papa nowatorskim rozwiązaniem którym są uniwersalne plandeki ochronne. Do podbitki wybrał najgrubszą plandekę o gramaturze 210g/m. Swoją nową technologię uzasadnił następującymi faktami. Szybki montaż i szybka wymiana podczas naprawy i konserwacji poszycia dachu. Brak łączeń które są przy zastosowaniu papy. Plandeka jest bardziej elastyczna od papy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. d_a_n_t_e

  na rynku dostępna jest alternatywa do pdbitki pcv w postaci drewnianej sklejki strukturyzowanej: www.sklejkaeko.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Jarfa

  To prawda alternatyw na ryku jest sporo. Nie zmienia to faktu, że artykuł jest dobry i ciekawy. Zachęcam do przeczytania innych tematów na http://inzynierowiepolscy.pl/innowacje-i-ciekawostki Kilka dni temu odbierałem podbitkę wykonaną z boazerii drewnianej. Też wygląda super - warunek dobry wykonawca.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-łazienki

E-izolacje

Urządzone.pl

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Porównianie rynien metalowych i PVC

x