ukryj

podbitka dachowaMontaż podbitki dachowej z pozoru będącej prostym zadaniem opartym na rozwiązaniach systemowych w przypadku podbitki PVC, staje się nie lada wyzwaniem dla podbitki drewnianej, bowiem wymaga ogromnego doświadczenia i przygotowania praktycznego.

Każda realizacja jest inna na skutek różnorodności konstrukcyjnej budynków i pomysłowości inwestorów. Jeśli zdarzy się, że konstrukcje domów są identyczne to i tak podbitkę można montować na wiele sposobów w zależności od gustu inwestora i doświadczenia pracowników wykonujących montaż.

montaż podbitki dachowejPodstawowe zasady montażowe
Prawidłowe zwymiarowanie przestrzeni miedzy okapem a elewacją pozwoli na dokładne oszacowanie kosztów związanych z zakupem materiału wykończeniowego oraz określenie najbardziej optymalnego sposobu wykonania podbitki.

Podbitka ma wpływać korzystnie na wentylację więc należy przewidzieć otwory wentylacyjne w postaci; kratek z PVC, metalu czy nawet zwykłej metalowej siatki. Dodatkowo w przypadku podbitki drewnianej łączonej na wcisk, można w co piątej desce wyciąć pióro na 2/3 długości deski, pozostawiając tym samym szczeliny wentylacyjne nie wymagające już żadnych dodatkowych zabezpieczeń przed ptakami czy owadami. Powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna zawierać się w przedziale od 0,02 % do 0,2 % powierzchni dachu, w zależności od użytego pokrycia.

Kolejnym istotnym elementem jest oświetlenie montowane w podbitce, które wymaga wcześniejszego rozprowadzenia instalacji elektrycznej w specjalnie przygotowanych listwach
lub peszlach oraz rozplanowanie oprawek świetlnych w samej podbitce. Ich moc ze względów bezpieczeństwa nie powinna przekraczać 60W szczególnie w przypadku podbitki z PVC.

mocowanie podbitki dachowejMateriał i jego zabezpieczenie
Panele PVC nie wymagają żadnych zabiegów impregnacyjnych, są gotowe do montażu.

Panele blaszane wykonane z aluminium muszą być powleczone powłoką ochronną (antykorozyjną), która nanoszona jest w procesie produkcji blachy, więc nie ma potrzeby zabezpieczania paneli we własnym zakresie, jedynie w przypadku naruszenia powłoki w trakcie montażu.

Panele stalowe wykonane z blachy ocynkowanej to nic innego jak materiał wykorzystywany na pokrycia dachowe, dlatego też nie wymaga żadnego dodatkowego zabezpieczania. Jest gotowy do użycia.

Panele drewniane wykonane z sezonowanego i impregnowanego drewna świerkowego, sosnowego lub modrzewia powinny być przed położeniem pomalowane i polakierowane środkami wodoodpornymi.

Krok po kroku
Kierunek układania paneli lub desek jest dowolny, jedynie w przypadków bardzo wąskich okapów, których szerokość nie przekracza 30 cm, podbitkę montuje się wzdłuż.

Istnieją dwa sposoby montażu podbitki, do wystających końców krokwi lub do specjalnie przygotowanego stelaża.

Montaż do krokwi sprawia, że podbitka układana jest równolegle do połaci i przybijana do łat ułożonych prostopadle do krokwi, jedna przy ścianie elewacyjnej a druga przy desce okapowej.

Montaż na stelażu z łat o przekroju 3 cm x 4 cm lub 4 cm x 5 cm, stosuje się w przypadku podbitki układanej prostopadle do ściany elewacyjnej.  Drewno na łaty montażowe w jednym i drugim przypadku powinno być sezonowane i zaimpregnowane środkami grzybo- i owadobójczymi.

montaż podbitki prostopadle do ściany budynku


montaz podbitki skośnie do ściany budynku


montaż podbitki przy okapie szerszym niż 40 cm

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,22 / 27 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Miedź - czysty dach

Miedź - czysty dach

Po dłuższym okresie eksploatacji na pokryciach dachowych, szczególnie na ceramicznych i cementowych, może... Przeczytaj cały artykuł

Angoba na zimno

Angoba na zimno

Szanujący się producent dachówek powinien mieć w swojej ofercie nie tylko główna linię produktów, ale także... Przeczytaj cały artykuł

Błędy dekarskie

Błędy dekarskie

Nasze marzenia o własnym domu precyzyjnie tworzone przez architekta, inżynierów, murarzy, cieśli, dekarzy mogą... Przeczytaj cały artykuł

Ubranie dekarskie za 2 zł

Ubranie dekarskie za 2 zł

Teraz każdy dekarz może otrzymać profesjonalne ubranie dekarskie za symboliczną kwotę 2 zł. Przeczytaj cały artykuł

Podbitka dachowa Galeco Decor

Podbitka dachowa Galeco Decor

Podbitka dachowa Galeco Decor, przeznaczona do zabudowy okapu dachu, zapobiega zawilgoceniu ocieplenia dachowego... Przeczytaj cały artykuł

Sposoby na ogród na dachu

Sposoby na ogród na dachu

Zielony dach ma wiele zalet - zapewnia skuteczną ochronę przed hałasem, upałem i ogniem. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (5)

 1. PodbitkaSroka

  Polecam podbitkę drewnianą. W przeciwieństwie do paneli PCV drewno jest odporne na odkształcenia i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych w szczególności wilgoci i słońca.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Nowacki-Piotr

  Do mnie bardziej przemawia film instruktażowy: http://www.youtube.com/watch?v=i_69r62Bcrc

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Ruschke

  Ostatnio usłyszałem od znajomego dekarza który zastąpił izolację podbitki dachowej którą jest tak zwana papa nowatorskim rozwiązaniem którym są uniwersalne plandeki ochronne. Do podbitki wybrał najgrubszą plandekę o gramaturze 210g/m. Swoją nową technologię uzasadnił następującymi faktami. Szybki montaż i szybka wymiana podczas naprawy i konserwacji poszycia dachu. Brak łączeń które są przy zastosowaniu papy. Plandeka jest bardziej elastyczna od papy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. d_a_n_t_e

  na rynku dostępna jest alternatywa do pdbitki pcv w postaci drewnianej sklejki strukturyzowanej: www.sklejkaeko.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Jarfa

  To prawda alternatyw na ryku jest sporo. Nie zmienia to faktu, że artykuł jest dobry i ciekawy. Zachęcam do przeczytania innych tematów na http://inzynierowiepolscy.pl/innowacje-i-ciekawostki Kilka dni temu odbierałem podbitkę wykonaną z boazerii drewnianej. Też wygląda super - warunek dobry wykonawca.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-izolacje

E-ogródek

Urządzone.pl

E-instalacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Konstrukcja więźby - rodzaje i budowa

x