ukryj

podwinięta dolna krawędź paneluBlacha na rąbek stojący to jedno z najbardziej popularnych pokryć dachowych. Jednym z etapów montażu jest układanie rąbka na połaci. Jak zrobić to dobrze?

Sposób montażu zależy od typu dachu. Jeżeli zdecydujemy się na konstrukcję z pełnym deskowaniem pokrytą papą oraz podkonstrukcją z łat i kontrłat, to panele mocujemy do specjalnej listwy startowej, a nie bezpośrednio do okapu – tak jak ma to miejsce w przypadku dachów wentylowanych. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed wczesnym starzeniem się blachy (na końcach połaci bardzo często zbierają się nieczystości). Zamawiając panele musimy wziąć pod uwagę 2-3-centymetrowe podwinięcie przy okapie.

prawidłowe nawiercenie otworów na zakładce paneluPrzygotowanie paneli

Pierwszy tj. skrajny panel przytwierdzany jest do tzw. deski szczytowej. Dlatego musimy nawiercić w nim specjalne otwory montażowe (z boku na zakładce). Ich rozmiar powinien być dwukrotnie większy od średnicy wkrętów.

Wszystkie panele mocuje się do listwy startowej. Aby było to możliwe, na dole panela po obu jego stronach na długości około 20 mm wycinamy zamki. Następnie zaginamy krawędź pod spód, pod kątem 70-80º. Narożniki z lewej strony paneli ścinamy pod kątem 45º.

przytwierdzenie pierwszego panelu do listy brzegowejOd czego zacząć?

Kiedy już przygotowaliśmy arkusze, możemy zacząć je układać. Na początku ustalamy kierunek montażu. Może być dowolny (od prawej strony do lewej lub na odwrót), jednak zaleca się, aby był przeciwny do kierunku najczęściej występujących w okolicy wiatrów.

Przygotowany przez nas panel zaczepiamy o listwę startową. Następnie mocujemy go równolegle do listwy szczytowej (o wymiarach 30 x 50 mm) poprzez wykonane wcześniej otwory (rozstaw to ok. 700 mm). Należy pamiętać, że wkręty mocujemy dokładnie w środku otworu montażowego, przykręcając je do oporu, a następnie odkręcając o pół obrotu. Pozwala to na swobodną pracę pokrycia i zapobiega przed ewentualnym pofalowaniem powierzchni.

układanie paneli na połaci dachu

Następne panele

Każdy z kolejnych paneli zaczepiamy prostopadle do okapu wcześniej wykonanym podwinięciem o listwę startową, a następnie łączymy z poprzednim poprzez zatrzaśnięcie zakładki bocznej (rąbka). Zatrzaśnięcie zakładki najlepiej wykonać młotkiem gumowym na całej długości. Następnie dosuwamy dolną krawędź pod listwę startową. Każdy z paneli mocujemy też do łaty w miejscu gotowych otworów montażowych, pamiętając o zasadzie mocowania łączników pośrodku otworu montażowego i odkręceniu go o pół obrotu.

dom kryty blachą na rąbek stojącyOstatni panel mocuje się w podobny sposób jak pierwszy. Na skraju połaci niezbędne jest przybicie drewnianej listwy (deska szczytowa). Będzie ona oparciem bocznym oraz bazą dla obróbki przyściennej.

Arkusz blachy należy wcześniej przyciąć, pamiętając o pionowym (ok. 25-milimetrowym) wywinięciu, dzięki któremu zostanie przymocowany do deski szczytowej.

Po docięciu arkusza, zaginamy jego bok pod kątem 90º, a na tak powstałej zakładce w odległości około 700 mm nawiercamy otwory montażowe Następnie zaczepiamy panel o listwę startową, zatrzaskujemy zamek i przykręcamy go wkrętami do wcześniej przybitej deski szczytowej.

Akcesoria i transport

Do montażu blachy na rąbek stojący potrzebne nam będzie kilka akcesoriów dekarskich:

 • wkrętarka z końcówką krzyżakową,
 • nasadka do wkrętów samowiercących,
 • nożyce ręczne lub skokowe (nie wolno używać szlifierki kątowej, ponieważ powoduje ona znaczną degradację powierzchni ciętych),
 • zaginarka ręczna,
 • wkręty płaskie z łbem (rozmiar zależy od podłoża – łaty drewniane 4,2 x 25 mm, łaty metalowe 4,2 x 19 mm).

Przy transporcie rąbka na dach należy zachować szczególną ostrożność. Wszelkiego typu zagięcia, nawet delikatne będą bowiem widoczne na płaskiej powierzchni połaci.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,14 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Akademia Dachy i Fasady – myślimy ekologicznie

Akademia Dachy i Fasady – myślimy ekologicznie

14 kwietnia 2011 r. w Gdańsku wydawnictwo INFO-INWEST otwiera kolejny sezon z Akademią dachy i fasady. Przeczytaj cały artykuł

Nowa blacha dachowa Adamante

Nowa blacha dachowa Adamante

Firma Ruukki wprowadziła do oferty handlowej nową blachę dachówkową. Przeczytaj cały artykuł

Nowy kolor blachodachówki - Cloudy Anticato

Nowy kolor blachodachówki - Cloudy Anticato

Firma Blachy Pruszyński wprowadziła do swojej oferty nowy kolor pokryć dachowych - Cloudy Anticato. Przeczytaj cały artykuł

Blachodachówka i rynny w grafitowym kolorze

Blachodachówka i rynny w grafitowym kolorze

Grafitowe nowości - blachodachówka oraz rynny - wprowadziła do oferty firma Plannja. Przeczytaj cały artykuł

Blacha na rąbek stojący - obróbka komina

Blacha na rąbek stojący - obróbka komina

Źródłem najczęściej występujących nieszczelności pokrycia dachowego jest wadliwe wykonanie obróbki komina. Przeczytaj cały artykuł

Dachy pełne energii

Dachy pełne energii

Już 25 czerwca, w Ustroniu Morskim, rozpoczyna się pierwszy z dziesięciu koncertów trasy RMF FM „Muzyka najlepsza... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. Racek

  Mam pytanie: czy każdy wyprodukowany panel wyposażacie w dwa podwinięcia? Chodzi mi o dół i górę arkusza.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. janusz.gazda

  Jest to rozwiązanie dla "mistrzów prostej" - wyklepanie początków rąbka, wykonanie przejścia z płaszczyzny poziomej w pionową bez nacięcia i "zasilikonowania" są nie do wykonania w tej technologii. ....

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. dachyonline

  Akcesoria dachowe do blach z rąbkiem - blach panelowych poleca Dachyonline.pl/ Płotki przeciwśniegowe rurowe oraz ławy dekarskie montowane na rąbku bez potrzeby dziurawienia pokrycia dachowego : http://www.dachyonline.pl/index.php?p939,stalowy-zestaw-przeciwsniegowy-do-blach-panelowych-na-rabek

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-łazienki

E-instalacje

Urządzone.pl

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Remont dachu - naprawiać czy wymieniać?

x