ukryj

Źródłem najczęściej występujących nieszczelności pokrycia dachowego jest wadliwe wykonanie obróbki komina. Na co zwrócić uwagę przy dachu stromym pokrytym panelami na rąbek stojący?

Obróbka komina z blachy składa się z trzech etapów: montaż fartuchów bocznych, fartuchów dolnego i górnego oraz uszczelnienia.

Etap pierwszy – fartuchy boczne

Do wykonania dwóch fartuchów bocznych wykorzystujemy materiał pokrycia, czyli panele z rąbkiem stojącym. Po dokonaniu niezbędnych pomiarów i uwzględnieniu wysokości kołnierza, który będzie przylegał do komina, krawędź blachy podginamy pod spód, a jej bok zaginamy pod kątem 90º. Na górze arkusza formujemy specjalną zakładkę, która będzie połączona na felc z fartuchem zamykającym komin.

Dolne panele układamy pod sam komin zostawiając wycięcie z rąbkiem po prawej stronie komina. (fot. Blachy Pruszyński) Po dokładnym dopasowaniu zatrzaskujemy boczny fartuch na panelu obok komina. (fot. Blachy Pruszyński)

Gotowe fartuchy montujemy zatrzaskując zamek na panelu położonym na dachu tuż obok komina. Z uwagi na to, że zakładka musi kończyć się na krawędzi komina, pozostałą część arkusza należy dociąć na długość względem pokrycia dachowego.

Górną część arkusza zaginamy pod kątem 45º. Jest to miejsce, które zostanie uszczelnione silikonem dekarskim.

Etap drugi – obróbka dolna i górna komina

Pierwszym elementem tego etapu prac jest prawidłowe przygotowanie obróbki dolnej. W tym celu mierzymy odległości pomiędzy zamontowanymi wcześniej fartuchami bocznymi. Z uwagi na to, że będą one połączone na felc, długość obróbki dolnej powinna być o około 50 mm krótsza od wystających zakładek paneli. Wysokość kołnierza ustalamy wedle zamontowanych wcześniej paneli bocznych.

Górną krawędź obróbki należy odgiąć pod kątem 45º do wewnątrz. Tak przygotowany element dopasowujemy do komina i poprawiamy ewentualne niedoskonałości.

Przytwierdzenie obróbki dolnej do rąbka położonego na połaci dachu. (fot. Blachy Pruszyński) Mocowanie fartucha dolnego do bocznych poprzez połączenie na felc. (fot. Blachy Pruszyński)

Następnie zaznaczamy miejsce na rąbek oraz linie cięcia na fartuchach bocznych. Po ostatecznym dopasowaniu, obróbkę mocujemy wkrętem do grzbietu rąbka, po czym za pomocą nożyc ręcznych docinamy boczne zakładki fartucha. W dalszej kolejności formujemy (szczypcami ręcznymi) docięte zakładki, zaginając felc do wewnątrz. Czynność tę należy powtórz yć po obu stronach fartucha dolnego.

Prace związane z obróbką górną rozpoczynamy od wykonania fartucha zamykającego tył komina. Musimy uwzględnić wysokość fartucha oraz kąt nachylenia połaci dachu – tak, aby element zamykający idealnie pasował do powierzchni komina. Boczne zakładki formujemy używając szczypiec ręcznych zaginając je na felc. Tak przygotowaną blachę mocujemy do paneli ułożonych na połaci dachu przy kominie.

Prawidłowo zamontowana obróbka górna komina, nie może być przykręcona do łaty. (fot. Blachy Pruszyński) Uszczelnienie połączenia komin – blacha musi zostać wykonane bardzo precyzyjnie. (fot. Blachy Pruszyński)

Etap trzeci – uszczelnienie

Ostatnim etapem obróbki komina jest precyzyjne uszczelnienie połączenia pomiędzy blachą, a jego ścianami. Musi być ono wykonane bardzo dokładnie, gdyż w przeciwnym przypadku spływająca woda może spowodować powstanie zacieków wewnątrz domu. Do uszczelnienia najlepiej wykorzystać specjalistyczny silikon dekarski, który wchodzi w reakcję z blachami powlekanymi, tworząc niezwykle trwałe i pewne połączenie.

Obróbka komina wykonana z blachy na rąbek stojący. (fot. Blachy Pruszyński)

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
2,42 / 12 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Blacha na rąbek stojący – montaż

Blacha na rąbek stojący – montaż

Blacha na rąbek stojący to jedno z najbardziej popularnych pokryć dachowych. Jednym z etapów montażu jest układanie... Przeczytaj cały artykuł

Gwarancja na dach

Gwarancja na dach

Budowa nowego dachu albo wymiana pokrycia to inwestycje, które wiążą się ze znaczącymi dla domowego budżetu kosztami. Przeczytaj cały artykuł

Panele na rąbek stojący - obróbka

Panele na rąbek stojący - obróbka

Jednym z etapów prac związanych z budową dachu są obróbki blacharskie, w tym m.in. obróbka szczytowa i przyścienna. Przeczytaj cały artykuł

e-budownictwo.tv - budująca telewizja

e-budownictwo.tv - budująca telewizja

Jak wykonać fundamenty, stropy? Jak wykończyć ściany? Jak pielęgnować ogród? Obejrzyj filmy instruktażowe. Przeczytaj cały artykuł

Obróbka kominowa GZK

Obróbka kominowa GZK

Obróbka kominowa GZK to systemowy kołnierz uszczelniający, który umożliwia łatwe wykonanie szczelnej i estetycznej... Przeczytaj cały artykuł

Blach-Pol sponsorem Riders East Tour

Blach-Pol sponsorem Riders East Tour

22 czerwca 2011 r. z Warszawy wyruszyła motocyklowa wyprawa Riders East Tour organizowana przez Przemysława Saletę. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (7)

 1. janusz.gazda

  Najbardziej absurdalna obróbka komina, co widać po wkrętach: - na zdjęciu "Przytwierdzenie obróbki dolnej do rąbka położonego na połaci dachu. - po co tam farmer? - na zdjęciu "Prawidłowo zamontowana obróbka górna komina, nie może być przykręcona do łaty." - a jest przykręcona!!! - a zdjęcie "Obróbka komina wykonana z blachy na rąbek stojący" mimo retuszy graficznych i tak nie udało się wymazać wszystkich farmerów :).. Jednym słowem jest to obróbka komina i dach na pseudo rąbek i tyle. Dobrze, ze pod spodem jest papa na pełnym deskowaniu, to dach trochę wytrzyma...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. art_wrc

  W gwoli wyjaśnienia... nie było żadnej obróbki graficznej zdjęć, a wkręt jest tuż obok łaty, ale oczywiście wolno mieć Panu własne zdanie. Artur Marciniak Pruszyński Sp. z o.o.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Eee szału nie ma, brak niezależnej listwy w dodatku bez wcinki w komin, styk komina z blachą uszczelniona na ten durny Brasowski sposób.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Tynuta

  Wcinanie w komin wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Komin pracuje osobno, obróbka osobno i mamy zaraz popękany komin. Najlepszym rozwiązaniem w tej chwili są obróbki przy takiej gotowej obudowie komina http://www.youtube.com/watch?v=5j_S6IN4V1Q Z tą obudową nie ma już problemu z przeciekaniem, pękaniem, komin jest non stop wentylowany. Zgłosili ten wynalazek do UPRP. W końcu jakieś sensowne rozwiązanie - moim zdaniem

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Wcięcie nakładki na wydrę jest dobrym sposobem. Dwie części obróbki nie są złączone i mogą pracować zgodnie z ruchami dachu. Ja tak robię od wielu lat i nigdy nie było żadnych przecieków. Jan.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Panie MistrzuJanie byc może wciecie na wydre jest jakims rozwiazaniem, ale na ile to wystarczy. Komin i obrobka pracuja osobno, wiec z czasem przecieki moga wystapic, a moze juz wystapily o czym Pan nie wie :) Rzeczywiscie ostatnio slyszalam o nowym rowiazaniu, o ktorym pisze kolezanka Tynuta - świetny produkt. Moze warto pojsc krok do przodu :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. jks

  Panie Janie byc może wciecie na wydre jest jakims rozwiazaniem, ale na ile to wystarczy. Komin i obrobka pracuja osobno, wiec z czasem przecieki moga wystapic. Rzeczywiście ostatnio słyszałam o nowym rowiazaniu, o ktorym pisze Tynuta - moim zdaniem świetny produkt, który rozwiązuje wiele problemów. Zalety gotowej obudowy mówią same za siebie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-mieszkanie

E-ściany

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Podbitka dachowa Galeco DECOR - nowa wersja

x