ukryj

Kolektory słoneczne. Alternatywne źródło. Jak je połączyć z dachem?

Instalacja kolektorów słonecznych budzi coraz większe zainteresowanie. Rosnące koszty tradycyjnego ogrzewania powodują, że szukamy innych źródeł energii. Poza tym bycie EKO jest w modzie, więc alternatywne źródła energii doskonale wpisują się w ten trend.

Kolektory słoneczne świetnie spisują się w Polsce. Połacie dachów bywają najczęściej dobrze doświetlone przez słońce, a zacienienie, ze względu, na wysokość występuje bardzo rzadko. Kolektory słoneczne montuje się najczęściej na dachach, w szczególności na dachach stromych krytych dachówką. Wykorzystują one później energię z promieni słonecznych do ogrzewania.

Istotną kwestią jest tu bez wątpienia bezobsługowość solarów. Po zamontowaniu, działają samodzielnie i właściwie niezawodnie. Jeżeli dodamy do tego fakt, że pozyskują energię naprawdę minimalnym kosztem i nie niszczą środowiska, można je nazwać produktem idealnym.

Kolektory słoneczne uzupełniają układ centralnego ogrzewania, poprzez podgrzewanie wody użytkowej. Dzięki temu można zredukować koszty. Co ważne, instalacja solarna działa zarówno latem, jak i zimą, ale jej efektywność wzrasta, gdy zima jest łagodna.

montaż kolektorów słonecznych

Jak połączyć kolektor z dachem

Pytanie, w jaki sposób połączyć solary z dachem, aby z jednej strony pracowały z najwyższą efektywnością, produkowały najwięcej energii wykorzystując promieniowanie słoneczne i jednocześnie świetnie wyglądały, zapewniały pełne bezpieczeństwo i trwałość dachu, przewija się najczęściej.

Rozróżniamy dwa typy montażu. Montaż nad dachówką, który jest częściej spotykany. Tu kolektory montowane są na wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu. Z kolei montaż w dachu, to kolektory montowane w linii dachówek. To montaż zintegrowany .

Montaż nad dachówką pozwala na zainstalowanie kolektorów równolegle do połaci dachu. Istnieje tu możliwość zmiany kąta dla kolektorów względem spadku dachu. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań dla tego typu instalacji. Przeglądając różnorodne oferty, do każdego typu dachówki, można znaleźć specjalnie zaprojektowane dachówki, dopasowane kolorem i wzorem do systemu. W ofercie różnych firm są także specjalne rozwiązania pozwalające zainstalować kolektory w innym kącie niż spadek dachu (w przypadku zbyt płaskiego dachu, można zainstalować specjalne elementy pozwalające na montaż kolektorów pod dodatkowym kątem 15º). Cały dach zrealizowany może być za pomocą jednego systemu, dzięki czemu każdy klient ma gwarancję najwyższej jakości. Montaż zintegrowany „w dachu” pozwala z kolei całkowicie zintegrować kolektory z płaszczyzną dachu. Kolektory montuje się bezpośrednio na łatach w linii dachówek.

montaż kolektorów w dachuMontaż możliwy jest zarówno w trakcie wykonywania prac dekarskich, jak w późniejszym terminie. W przypadku wyboru tego rodzaju instalacji kąt, pod jakim zainstalowane będą kolektory wymuszony jest kątem spadku dachu.

Który system korzystniejszy?

Łatwiejszym do wykonania i dlatego częściej stosowanym, jest system „na dachu”. Nie wymaga zbytniej ingerencji dekarza. W przypadku wyboru systemu montażu „w dach” niezbędna jest praca dekarska. Jednak system montażu w „dachu” jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla warunków zewnętrznych.

Ze względu na zamontowanie kolektorów w linii dachu, stanowi zdecydowanie mniejszy opór dla wiatru, natomiast śnieg gromadzący się ponad kolektorem i tym samym dodatkowe obciążenie dachu w miejscu montażu kolektora, jest zdecydowanie mniejsze. Dodatkowo kolektor zamontowany „w dachu” ma zdecydowanie mniejsze straty energii.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,50 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Witryna dnia

Witryna dnia

Informujemy, że najmłodsze "dziecko" Internetowych Serwisów Budowlanych- e.instalacje.pl zostało "Witryną Dnia". Przeczytaj cały artykuł

MOOSFree SOLAR - czyszczące taśmy na dachu

MOOSFree SOLAR - czyszczące taśmy na dachu

Wydajność systemów fotowoltaicznych obniża się wskutek działania różnego rodzaju organizmów żywych:... Przeczytaj cały artykuł

Rolety na kolektory słoneczne

Rolety na kolektory słoneczne

Rolety do kolektorów słonecznych zabezpieczają przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przeczytaj cały artykuł

Porównanie kolektorów słonecznych

Porównanie kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne coraz częściej widuje się na dachach. Powodów jest kilka. Przeczytaj cały artykuł

Kolektory słoneczne Monier

Kolektory słoneczne Monier

Nowością w ofercie Monier są kolektory słoneczne. Wyróżnia je jakość, bezpieczeństwo, łatwość montażu... Przeczytaj cały artykuł

Ogniwa fotowoltaiczne - dachy i fasady

Ogniwa fotowoltaiczne - dachy i fasady

Zrównoważone budownictwo zasilane energią słoneczną to niedaleka przyszłość. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. zlosnica

  my od razu przy budowie domu zakładaliśmy kolektory turbosolar I firmy makroterm (http://www.makroterm.pl/produkty/kolektory-turbosolar/turbosolar-i) i dzięki temu mogliśmy sobie wmontować je "w dach" :) aczkolwiek kolektory te są tak wydajne, że znajomi, którzy zainstalowali je "na dachu" także nie mają najmniejszego problemu z nimi :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-łazienki

E-ściany

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Papy dachowe

x