ukryj

Brak wolnego kanału kominowego w budynku lub jego niekorzystne rozmieszczenie jest problemem, który łatwo można rozwiązać instalując komin zewnętrzny. Wybór odpowiedniego systemu zaprocentuje spokojnym użytkowaniem przez wiele lat.

dom ze stalowym kominem dwuściennym

Kominy odprowadzają gazy spalinowe z palenisk na zewnątrz oraz dostarczają odpowiednią ilość tlenu do procesu spalania. Tym samym kominem nie można jednocześnie odprowadzać spalin i dostarczać powietrza do spalania. Wyjątkiem jest tylko system powietrzno-spalinowy. Do poprawnego funkcjonowania komina niezbędny jest tzw. ciąg, wytworzony na skutek różnicy ciężaru gorących spalin i powietrza. Rodzaj komina zależy od gatunku kotła i paliwa, jakie będzie wykorzystywane. Jego wymiary natomiast - od mocy i rodzaju kotła. Klasyczne kominy murowane tracą popularność, ponieważ ulegają szybkiej degradacji. Najbezpieczniejszym materiałem do konstrukcji ciągu kominowego jest stal kwasoodporna, która sprawdza się zarówno w przypadku opalania gazem, olejem opałowym, jak i tradycyjnym paliwem stałym. Na rynku istnieją również systemy ceramiczne.

Systemy kominowe ceramiczne
Zalety ceramiki w budownictwie są powszechnie znane. Klasyczne rozwiązanie przywodzi na myśl czasy dawnego, solidnego budowania. Kominy ceramiczne składają się najczęściej z rur kamionkowych, izolacji ogniotrwałej, wełny mineralnej oraz pustaka keramzytowego. Taka budowa pozwala pracować kominowi nawet w temperaturze 600º. Rozwiązanie ceramiczne sprawdza się przy każdym rodzaju paliwa, rury kamionkowe natomiast słynne są z odporności na pożary sadzowe. Ich instalacja jednak jest skomplikowana i wymaga dodatkowego obudowania. Ze względu na dużą wagę kamionki potrzebny jest stabilny fundament, ponadto komin ceramiczny może być prowadzony wyłącznie pionowo, nie są możliwe odchylenia lub skręty przewodu kominowego. Wymóg stabilnego oparcia wyklucza umieszczenie komina ceramicznego bezpośrednio nad kominkiem lub piecem. Na kominy ceramiczne należy zdecydować się jeszcze przed rozpoczęciem budowy i uwzględnić je w projekcie domu.

system kominowy stalowy dwuściennySystemy kominowe stalowe dwuścienne
To bardzo lekkie konstrukcje, które nie wymagają fundamentów. Można je bezpośrednio mocować do wybranej ściany domu. Ich dużą zaletą jest to, że nie wymagają obudowy - jej rolę pełni zewnętrzny płaszcz wykonany ze stali szlachetnej. Kominy wykonane w tej technologii są strukturą samodzielną, nie wymagającą stosowania konwencjonalnych materiałów ceramicznych. Ich wewnętrzną część tworzy przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Jest on zabezpieczony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna. Płaszcz wewnętrzny kominów dwuściennych wykonany jest z blach kwasoodpornych o grubości od 0,5 do 1,0 mm, płaszcz zewnętrzny z blachy nierdzewnej grubości 0,5 -1,0 mm, izolacja termiczna ma grubość 30 mm.
Poszczególne elementy prosto łączy się wsuwając jeden w drugi. To rozwiązanie sprawdza się idealnie podczas podłączania kominka przy braku przygotowanego wcześniej przewodu kominowego w ścianie. Można je stosować wewnątrz, jak i poza domem. Wygląd komina zewnętrznego jest estetyczny i nie wymaga dodatkowego obudowywania. Idealnie nadaje się do nowocześnie zaprojektowanego domu, ale dzięki swej prostocie pasuje również do klasycznych projektów. Industrialny wygląd stali to rozwiązanie, które wykorzystuje się w wielu aranżacjach. System kominowy ZEN to przykład na połączenie chłodnej elegancji  z prostotą stylu i obecnym trendem na rynku budowlanym. System ZEN jest rozwinięciem dwuściennego systemu MKD. W systemie MKD każdy kolejny element spinany jest za sobą przeznaczonymi do tego celu obejmami. Tym samym na powierzchni zewnętrznej komina są wyraźnie widoczne miejsca łączenia. To co wyróżnia komin ZEN to brak obejm - po zmontowaniu elementów miejsce łączenia jest prawie niewidoczne, co podnosi estetykę komina.

nowoczesny system kominowysystem kominowy ZEN

Systemy kominowe stalowe jednościenne
System jednościenny to połączenie rur, dla których należy znaleźć miejsce. Potrzebują dodatkowej izolacji, którą spełnia obudowa lub szacht kominowy. W przypadku kominów jednościennych raptowne wychłodzenie sprzyja tzw. cofce - braku ciągu w kominie oraz korozji - co może stanowić poważne zagrożenie dla życia. Systemy jednościenne nie działają samodzielnie, są to wkłady kominowe, które wymagają wolnego przewodu kominowego. Umieszcza się je w obudowie - tradycyjnej, murowanej z cegieł lub z pustaków keramzytobetonowych. Sprawdzają się podczas remontów i modernizacji starych systemów kominowych. Są bardzo szczelne, dzięki czemu można je wykorzystać w starym kanale kominowymkomin stalowy jednościennyi podłączyć nowoczesny kocioł. Systemy stalowe, używane do tego celu, są zabezpieczone przed działaniem korozji, łatwo się je montuje i można je stosować w połączeniu z każdym rodzajem kotła. Kwestia wykończenia tego systemu może jednak okazać się uciążliwa. Wkład kominowy zaleca się bowiem osłonić dodatkową warstwą izolacji termicznej.
Kominy stalowe i ceramiczne mają porównywalne walory użytkowe - stal kwasoodporna, kamionka kwasoodporna są w równym stopniu niewrażliwe na spaliny nowoczesnych kotłów.

Wymienione rozwiązania różnią się sposobem wykonania komina, przy czym w tej materii komin stalowy (lub wkład) wyraźnie wygrywa z cięższym ceramicznym. Mobilność kominów stalowych, które zawsze można dołączyć do budynku to ich kolejna niewątpliwa zaleta. Nie wymagają one zaawansowanej przebudowy lub uwzględnienia w projekcie, jak to się dzieje przy innych rozwiązaniach.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,86 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Sposób na komin

Sposób na komin

Komin jest elementem, który ma istotny wpływ na przebieg prac dekarskich oraz szczelność i estetykę dachu... Przeczytaj cały artykuł

Kto zawinił?

Kto zawinił?

Kto może wydać jednoznaczną opinię, kiedy popełniono błąd przy budowie domu? Kto może osądzić wykonawcę? Przeczytaj cały artykuł

Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza

Najnowszy Przegląd Dachowy e-dach.pl już w składach dachowych. Przeczytaj cały artykuł

Listwa kominowa na wpust

Listwa kominowa na wpust

W lipcu br. wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, Braas wprowadził do oferty nowy, długooczekiwany element systemu... Przeczytaj cały artykuł

Markowe akcesoria

Markowe akcesoria

Podczas budowy domu, na etapie wznoszenia ścian czy więźby dachowej nie przeliczamy na bieżąco kosztów. Kiedy... Przeczytaj cały artykuł

Obróbka komina

Obróbka komina

Obróbka komina to nieodłączny element każdego dachu, dlatego powinna być starannie wykonana. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (6)

 1. iwonka

  kominy zewnętrzne izolowane mogą być też ceramiczne i nie muszą opierać się na fudamentach . Można też taki komin "załamać" czyli nie musi być prowadzony idealnie prosto . Taki komin zewnętrznie wygląda tak samo jak komin stalowy i też nie potrzebuje projektu .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Anonymous

  Pomieszanie z poplątaniem... A co do kominów zewnętrznych to montaż wymaga wielu uzgodnień i pozwoleń... chciałbym zobaczyć reakcje wojewódzkiego konserwatora zabytków gdyby ktos wpadl na pomysl z secesyjnej kamienicy zrobić "lokomotywe"

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Anonymous

  Komin zewnętrzny? Nawet systemowy z (niestety) cienką warstwą wełny mineralnej - NIE POLECAM :!: "Efektem" mogą być problemy zarówno z ciągiem jak i z kondensatem (groźnym zwłaszcza dla kominów tradycyjnych z cegły :( ) Pozdrawiam

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. kominy

  Najlepsze jest to ,ze obydwa zdjecia sa fotomontazem. Na drugim zdjeciu budynek ma cien ma inny kierunek niz komin. Jak ktos chce oryginal to chetnie podesle.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. tomasb

  U nas też jest system kominowy, tylko nie ten co tu jest opisany a safe block solid. A pan Anonymus to niestety pisze o jakichś przedpotopowych technologiach. U mnie nie ma takiego problemu. Wszystko działa jak należy. A systemy kominowe są fajna alternatywą. Ja tam mogę polecić

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Chłopie, nie zauważyłeś, że temat zakończył się około 3 lata temu? A ponadto, ponoć zastanawiasz się , bo do poniedziałku musisz podjąć decyzję " żeby wiedzieć co i jak z projektem". A tu nawet polecasz. No, chyba, że dlatego, bo żonie się podobają. Podpowiem,zerknij nie raz na swój profil. http://www.forumbudowlane.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=99198 Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-ściany

E-izolacje

E-ogródek

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Podbitka dachowa Galeco DECOR - nowa wersja

x