ukryj

Poddasze nieużytkowe to przestrzeń pod dachem skośnym, która nie jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Może być niedostępna dla mieszkańców lub zaadaptowana na strych. Jeśli połacie dachu nie zostały zaizolowane termicznie, materiał ociepleniowy trzeba ułożyć na stropie oddzielającym poddasze od znajdujących się niżej pomieszczeń ogrzewanych.

ocieplenie poddasza

Połacie dachu, który ma poddasze nieużytkowe często pozbawione są warstwy termoizolacyjnej. Stwarza to wówczas konieczność ułożenia ciepłochronnej otuliny na stropie. Całkowity brak takiej izolacji dopuszczalny jest wyłącznie wtedy, gdy pod poddaszem istnieje przestrzeń nieogrzewana, na przykład garaż lub chłodne pomieszczenie gospodarcze. W pozostałych sytuacjach konieczna jest termiczna przegroda zatrzymująca ciepło wytworzone w budynku, unoszące się w górę
i uniemożliwiająca jego wydostawanie się poprzez połacie dachu.
Sposób, w jaki zostanie ocieplony strop zależy od jego konstrukcji, od wysokości poddasza, a także od tego, jak zbudowana jest więźba dachowa.

wełna mineralna

Ocieplenie na stropie betonowym

Strop betonowy – gęstożebrowy, monolityczny, prefabrykowany lub półprefabrykowany projektowany jest zazwyczaj wówczas, gdy poddasze ma pełnić funkcje mieszkalną. Niekiedy jednak inwestor decyduje się na niego, gdy zamierza zorganizować na nieużytkowym poddaszu strych.
Strop taki ociepla się po zbudowaniu i wykończeniu dachu. Jest to czynność łatwa, o ile mamy zapewniony wygodny dostęp na strych i wysokość poddasza umożliwia swobodne poruszanie się.
Materiałem stosowanym najczęściej w takich wypadkach jest wełna szklana o niedużej gęstości. Polecane są tu szczególnie komprymowane maty, które po rozłożeniu ulegają stopniowemu rozprężeniu, aż do osiągnięcia nominalnej grubości. Elastyczną wełną łatwo jest wypełnić wszelkie zakamarki poddasza. Wełniane maty da się też ułożyć ściśle tak, że nie powstaną między nimi szczeliny, powodujące później ucieczkę ciepła. Znacznie trudniej osiągnąć to wykorzystując do ocieplenia sztywniejsze materiały, takie jak styropian, polistyren ekstrudowany lub piankę poliuretanową.
Aby stworzyć na stropie konstrukcję podłogi strychu, ocieplenie trzeba układać między drewnianymi legarami, do których przymocowane zostaną później deski lub płyty drewnopochodne, tworzące podłogę.
Teoretycznie możliwe jest też zrobienie mineralnego podkładu podłogowego z zaprawy wylewanej na zaizolowanym folią ociepleniu, ale rozwiązanie to stosuje się rzadko.
Jeśli poddasze jest zbyt niskie, żeby można je było sensownie zagospodarować, najkorzystniej będzie zrobić ocieplenie z któregoś z sypkich produktów termoizolacyjnych: granulatu wełnianego, granulatu styropianowego lub włókien celulozowych.
Docelowa grubość warstwy termoizolacyjnej na stropie zależy od zastosowanego materiału ociepleniowego oraz od przenikalności cieplnej samego stropu. W przypadku wełny wynosi około 20 cm.

ocieplenie stropu drewnianegoOcieplenie stropu drewnianego

Belkowy strop drewniany ocieplany jest w nieco inny sposób. Termoizolacje umieszcza się przede wszystkim pomiędzy poszczególnymi belkami. Stosuje się tu głównie wyroby z wełny szklanej lub skalnej, rzadziej drzewnej. Dzięki znacznej sprężystości płyty lub maty ściśle wypełniają takie przestrzenie. Przed układaniem ocieplenia, od spodu stropu musi być zbudowana okładzina sufitowa. Jeśli będzie to sufit podwieszany, z płyt gipsowo-kartonowych, warto przy okazji umieścić dodatkową warstwę termoizolacyjną od spodu stropu. Zaizolowane zostaną wówczas również drewniane belki stropowe, co bardzo korzystnie wpłynie na przenikalność cieplną takiej przegrody. Dodatkowo, jeśli strop zostanie właśnie w taki sposób ocieplony, łatwiej będzie zbudować na nim podłogę z desek lub płyt OSB. Gdyby bowiem zrezygnować z ocieplenia pod sufitem podwieszanym, dodatkowa warstwa termoizolacyjna musiałaby znaleźć się na stropie. Budowa połogi byłaby wtedy kłopotliwa z dwóch powodów. Po pierwsze należałoby prostopadle do belek przybić legary podłogowe z krawędziaków o przekroju 4x6 cm i między nimi ułożyć ocieplenie, a po drugie powierzchnia podłogi znalazłaby się ostatecznie wyżej, zmniejszając tym samym wysokość strychu.
Do ocieplania stropów drewnianych nie stosuje się styropianu w postaci tradycyjnej, ewentualnie możliwe jest wypełnienie przestrzeni międzybelkowych polistyrenowym granulatem. Mała masa takiej zasypki sprawiłaby jednak, że mimo dobrej izolacyjności cieplnej, strop nie zyskałby zadowalającej izolacyjności akustycznej. Nie zapewniłby również drewnu niezbędnej ochrony przeciwogniowej.
Z sypkich produktów termoizolacyjnych o wiele korzystniejsze są tu – granulat z wełny mineralnej lub sypka izolacja z włókien celulozowych. Oba produkty maja bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, wyciszające i chronią konstrukcję w razie pożaru.

wełna mineralnaOcieplenie na trudnodostępnym poddaszu

W budynkach, które mają mieć poddasze nieużytkowe, bardzo opłacalne jest wykonanie więźby dachowej z tak zwanych wiązarów kratownicowych. Są to prefabrykowane elementy konstrukcyjne zastępujące więźbę tradycyjną. Mają kształt wielkich trójkątów, ustawianych gęsto jeden obok drugiego. Ich podstawy tworzą belkową konstrukcję stropu.
Przestrzeń pod tak zbudowanym dachem jest wielce ograniczona przez skośne deski kratownicowe. Praktycznie niemożliwe jest zaizolowanie takiego poddasza płytami lub matami. Najrozsądniejszą propozycją jest więc izolacja nadmuchowa z granulatu styropianowego, wełnianego lub włókien celulozowych. Nadmuch odbywa się wówczas przez otwory w ścianach szczytowych, przez właz zbudowany w stropie, albo poprzez tak zwany otwór rewizyjny umieszczony na którejś z połaci.
Sypki materiał zdolny jest bardzo szczelnie wypełnić wszelkie zakamarki takiego poddasza.
Prace izolacyjne należy oczywiście prowadzić dopiero po zbudowaniu sufitu pod stropem. Trzeba się ponadto upewnić, czy sufit utrzyma ciężar takiej izolacji i ewentualnie przewidzieć odpowiednie wzmocnienia.

Wentylacja poddasza

Ponieważ wiele materiałów ociepleniowych, w tym między innymi wełna mineralna traci swoje właściwości izolacyjne w wyniku zawilgocenia, trzeba dopilnować, aby przestrzeń na poddaszu miała dostateczną wentylację. Zapewnią ją otwory wlotowe przy okapie i otwory wylotowe zrobione
w ścianach szczytowych. Muszą być one zabezpieczone siatką, aby nie wlatywały tam ptaki. Jeśli poddasze nie ma ścian szczytowych, to należy pozostawić wloty powietrza przy okapie i wyloty przy kalenicy dachu. Wierzchnia warstwa ocieplenia z materiałów o dużej sprężystości może być pokryta folią wiatroizolacyjną. Mniej ciepła będzie wtedy wywiewane z izolacji.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,07 / 14 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Mata izolacyjna Isover

Mata izolacyjna Isover

Firma Saint-Gobain Isover Polska, producent materiałów izolacyjnych poszerzyła ofertę o nowy produkt Super-Matę. Przeczytaj cały artykuł

Styropian do izolacji dachu

Styropian do izolacji dachu

Do izolacji cieplnej dachu najczęściej używa się wełnę mineralną. Nie można jednak zapominać o styropianie. Przeczytaj cały artykuł

Strzępki i granulki

Strzępki i granulki

W miejscach trudno dostępnych możemy zastosować materiały izolacyjne w postaci granulatu lub strzępków wełny. Przeczytaj cały artykuł

Ścianka kolankowa

Ścianka kolankowa

W domu z poddaszem użytkowym nie zawsze wiadomo co zrobić ze skosami powstałymi na styku krokwie i płaszczyzna. Przeczytaj cały artykuł

Jak docieplić i wykończyć poddasze

Jak docieplić i wykończyć poddasze

Piękne urządzenie pomieszczeń pod dachem nie zagwarantuje nam jednak tego, że mieszkać się w nich będzie przyjemnie. Przeczytaj cały artykuł

Metamorfoza poddasza

Metamorfoza poddasza

Mieszkania powstające na niezagospodarowanych wcześniej poddaszach czy strychach mają duszę. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (15)

 1. ekodocieplenia

  do ocieplenia poddasza najlepiej nadaje się celuloza wdmuchiwana pneumatycznie , np Firmy Steico

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. wioslarz

  Warto zdecydować się na wybór ekologicznej wełny mineralnej Knaufa. Mniej pyli, jest bezzapachowa i łatwa w obróbce. Docieplałem nią swoje poddasze i już podczas zeszłorocznej zimy dało się odczuć róznicę.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Spryciarz

  Moim zdaniem z wszystkich dostępnych na rynku materiałów najlepsza jest Pianka poliuretanowa ICYNENE. Metoda jest bardzo efektywna pod względem ocieplenia i wentylacji a dodatkowo wycisza. Sami poczytajcie http://www.ocieplaniedomu.com.pl/technologia-44.htm

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Warto też podkreślić, że dużo zależy od tego czy poddasze jest mieszkalne czy nie. W obu przypadkach wybierany jest inny sposób docieplania budynku. W przypadku tego drugiego dobrym rozwiązaniem będzie ocieplenie stropu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać parametry techniczne wełny mineralnej oraz jej grubość. Tylko wcześniejsza analiza i projekt ocieplenia pozwoli uniknąć jakichś niedopatrzeń.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Wełną naturalną lub styropianem .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Ważne, aby materiał termoizolacyjny był odpowiednio dobrany pod względem parametrów technicznych i grubości, a także przeznaczenia.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Poza doborem materiału izolacyjnego jest jeszcze jedna ważna sprawa. Powietrze z pomieszczeń ogrzewanych - znajdujących się poniżej poddasza nieużytkowego nie może się przedostawać na to nieużytkowe poddasze - zastosować należy więc folię paroizolującą. oddzielającą te dwa pomieszczenia. Jeśli nie będzie foli paroizolującej, ciepłe i wilgotne powietrze będzie się skraplać na membranie dachowej, a kropelki wody następnie będą opadały na położoną izolację. Następstwa - mokra izolacja = brak izolacji, pleśń. Andrzej http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. monter1944ww

  Dobry Wieczór, ociepliłem nieużytkowe poddasze wełną, zarówno skosy tego pomieszczenia jak i podłogę. Dana jest folia na skosach i pod ociepleniem podłogi. Czy to dobry pomysł? Czy nie będzie problemu z wilgocią, i czy dyfuzja wyssa ewentualną wilgoć z części podłogowej. Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. amator_560

  Styropian świetnie sprawdza się jeśli chodzi o ocieplanie ścian, u mnie ma też inne zastosowanie np. właśnie do ocieplenia poddasza. Firma termo organika ma bardzo dobrej jakości styropian a przy okazji można wziąć cały system ociepleń u nich.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Zabieram się za ocieplenie poddasza na wiosnę i zastanawiam się: wełna czy pianka. Moja znajoma rok temu ociepliła pianką, ma podobny metraż, więc mam porównanie cenowe. I trochę mnie to przeraziło, okazało się, ze gdybym ocieplił pianką to jestem ok. 7 tysiaków w plecy. Poza tym obawiam się pianki, to dość nowe rozwiązanie, więc na ile sprawdzone? Nie to co wełna tyle ludzi od lat ociepla i nic się nie dzieje, a jaką mam pewność, że pianka się skruszy za kilka lat i diabli wszystko wezmą. Co o tym myślicie/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. jagu

  Po pierwsze trzeba fachowca, który się dobrze na tym zna i potrafi zaproponować dobre materiały. Po drugie trzeba dobre materiały, np. maty z wełny mineralnej isover: http://www.e-isover.pl/katalog-produktow/. To razem sprawi, że poddasze będzie dobrze zabezpieczone, a my nie będziemy tracić pieniędzy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. miachalradwan

  Teraz bardzo popularna jest ta izolacja natryskowa. Ja miałem robione pianką pur izoplast. Efekt jest bardzo dobry, bo w połączeniu z ogrzewaniem i ociepleniem budynku strata ciepła jest praktycznie minimalna.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. tyga33

  Zajrzyj po prostu na stronę internetową www.fossremont.pl - właśnie tam znajdziesz wszelkie info na temat firmy FOSS, która według mnie zamontowała u mnie maty termoizolacyjne w bardzo dobrym stylu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. Sposobów i metod jest naprawdę wiele. Ale jak nie potrafisz się konkretnie zdecydować to ta firma http://www.ekointegrator.pl/ pomaga w doborze odpowiedniego ocieplenia. Poźniej pomagają przy położeniu go. Dobre ocieplenie poddasza sprawi, że później mniej wydasz na ogrzewanie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

Urządzone.pl

E-ogródek

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Dachówki wentylacyjne - montaż

x