ukryj

Zima za nami. Czas na sezonowy przegląd dachu i… naprawę ewentualnych uszkodzeń. Od czego zacząć?

Od dokładnych oględzin. Opady i zalegający śnieg, silny wiatr i mróz mogą uszkodzić pokrycia dachowe oraz systemy rynnowe. Warto dokładnie sprawdzić ich stan tuż po zakończeniu zimy. Dużo łatwiej i taniej jest naprawić małe uszkodzenia niż borykać się z kosztowną i czasochłonną wymianą obszernych połaci dachowych i rynien.

Sprawdzamy dach…

Gdy zależy nam na kompleksowym przeglądzie, powinniśmy najpierw sprawdzić stan pokrycia
i skontrolować stan jego konstrukcji. Możemy jednak nie zauważyć wszystkich usterek, tym bardziej jeśli nie jesteśmy specjalistami. Dlatego przegląd i renowację pokrycia dachowego najlepiej powierzyć sprawdzonej ekipie dekarskiej. Taka usługa nie jest droga. Koszty późniejszego remontu, zwłaszcza gdy odłożymy go w czasie, mogą być kilkakrotnie wyższe.

dach z blachySamodzielnie możemy wykonać kilka czynności, np. usunąć z dachu zalegające liście, kawałki gałęzi lub szyszki. Najczęściej nawarstwią się one w miejscach łączenia się poszczególnych części pokryć dachowych oraz w wystających elementach połaci.
Bez pomocy fachowca możemy także sprawdzić stan obróbek przy kominie. Ważne jest dokładne przyjrzenie się rynnom koszowym (instaluje się je na przecięciu dwóch połaci dachowych po to, by ułatwić odpływ wody do rynien dachowych a następnie rur spustowych). Często rynny koszowe zabezpiecza się uszczelniaczem dekarskim, który wraz z upływem czasu może się wykruszyć. Jeśli do tego dojdzie, mogą pojawić się przecieki pokrycia. To z kolei prowadzi do przerwania izolacji, a w najgorszym przypadku do uszkodzenia konstrukcji budynku.
Jeśli na dachu mamy osłony przeciwśniegowe i śniegołapy, po zimie sprawdźmy, w jakim stanie jest ich konstrukcja, czy nie doszło do naruszenia ich powłoki lub zatkania.

Sprawdźmy rynny i rury spustowe

Odprowadzanie wody z dachu jest możliwe tylko wtedy, gdy orynnowanie jest szczelne i przede wszystkim drożne. Dlatego regularnie należy sprawdzić w jakim stanie są rynny i rury spustowe (najlepiej dwa razy w roku –przed zimą i po niej). Tuż po pierwszych roztopach warto obejrzeć dokładnie, czy zalegający przez kilka miesięcy śnieg czy lód, nie uszkodził orynnowania. Może się zdarzyć, że drobne uszkodzenia tylko z pozoru nie są groźne. Nie należy tego zaniedbywać, bo może to skutkować uszkodzeniem całego systemu.
Po zimie należy sprawdzić, czy w rynnach nie nagromadziło się dużo liści, kamieni lub gałęzi. Trzeba koniecznie je usunąć, bo inaczej system będzie niedrożny. Na rynnach często też osadza się błoto. Najlepiej wymieść je szczotką, a potem spłukać bieżącą wodą. Do czyszczenia nie powinniśmy używać żadnych ostrych narzędzi, bo możemy nimi uszkodzić powłoki orynnowania.
Sprawdźmy koniecznie drożność rur spustowych: w tym celu wpuśćmy do nich wodę pod
dużym ciśnieniem.
Zobaczmy, jak wyglądają rewizje, czyli czyszczaki. Są to specjalne koszyczki montowane w dolnych odcinkach rur spustowych właśnie po to, by zbierać wszystkie zanieczyszczenia spływające z rynien. Rewizje można bez problemu wyjąć, oczyścić, umyć i z powrotem zamontować.
Koniecznie sprawdźmy, czy orynnowanie jest szczelne. Przecieki najczęściej pojawiają się
w miejscach łączenia poszczególnych elementów. Nie zawsze są one widoczne gołym okiem. Można to zweryfikować w bardzo prosty sposób. Zatykamy wylewkę rury i wlewamy wodę: tam, gdzie jest dziura, woda zacznie przeciekać. Drobne defekty możemy naprawić specjalnymi uszczelniaczami, większe za pomocą złączek uszczelniających. Wyczyśćmy rynny i rury spustowe z brudu. Jeśli zauważymy zarysowania lub odpryski powłok zabezpieczmy je np. warstwą lakieru zaprawkowego.
Gdy już wiemy, że rynny i rury spustowe są w dobrym stanie, warto pomyśleć o ich konserwacji.

 

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,33 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Dach z tytancynku

Dach z tytancynku

Blacha cynkowo-tytanowa to po miedzi najbardziej trwały materiał na pokrycia dachowe. Przeczytaj cały artykuł

Łańcuchy zamiast rur spustowych

Łańcuchy zamiast rur spustowych

Przyjęło się, że woda spływa z dachu wprost do rynien, a dalej – rurami spustowymi na dół. Przeczytaj cały artykuł

Ocieplenie dachu płaskiego

Ocieplenie dachu płaskiego

Coraz popularniejsze stają się bezpieczne ogniowo dachy płaskie, izolowane niepalną wełną mineralną kamienną i szklaną. Przeczytaj cały artykuł

Zgrzewanie profesjonalne pap dachowych

Zgrzewanie profesjonalne pap dachowych

Heisslufttechnik w swojej ofercie posiada zgrzewarki przeznaczone do PVC-P, TPO, ECB, EPDM,CSPE oraz pap... Przeczytaj cały artykuł

Montaż rynien

Montaż rynien

Zbliża się prawdziwy test szczelności i funkcjonalności naszych dachów. Jesienne deszcze, zimowe opady... Przeczytaj cały artykuł

Jak dbać o rynny

Jak dbać o rynny

Uszkodzone po zimie rynny wymagają naprawy lub wymiany. Nawet jeśli wyglądają na nienaruszone, warto... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

 • Pomysły na wielkanocne dekoracje

  Pomysły na wielkanocne dekoracje

  Święta Wielkanocne już coraz bliżej. Większość z nas na tę okoliczność dekoruje swój dom lub mieszkanie, aby stworzyć...

E-okna

E-instalacje

E-ogródek

 • Jaka trawa do ogrodu

  Jaka trawa do ogrodu

  Wybór mieszanki traw na trawnik zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, podłoża, miejsca w którym trawnik rośnie oraz...

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Okno dachowe FTT U8 Thermo - energooszczędność w pakiecie

x