ukryj

Mimo że dachówki były znane od tysiącleci, to pierwszą maszynę do jej produkcji skonstruowano dopiero w drugiej połowie XIX wieku w Niemczech. Do dzisiaj dachówki ceramiczne są jednym z najestetyczniejszych i najbardziej cenionych materiałów pokryciowych dachu. Kryje się nimi zarówno dachy świątyń i pałaców, jak i domów jednorodzinnych. W przypadku tych ostatnich – świadczą o prestiżu i statusie właściciela budynku.

dachówka ceramicznaNaturalnym kolorem dachówki ceramicznej jest kolor czerwony, co adekwatnie odzwierciedlają w swych rysunkach nawet małe dzieci. Trudno określić, czy jest to dziełem przypadku, ale dom stworzony na kartonie przez kilkulatka przeważnie posiada dwuspadowy dach, na którym znajduje się pokolorowana na czerwono dachówka.
Dzięki angobowaniu lub glazurowaniu gliny - dachówki mogą przybierać również inne barwy, zgodne z indywidualnymi upodobaniami inwestorów. Wybór istnieje także w kwestii kształtu materiału. Pokrycie z dachówek układa się na konstrukcji z łat i kontrłat oraz na folii wstępnego krycia. Dachówki posiadają wyprofilowane noski, co umożliwia ich stabilne mocowanie. Jedynie elementy skrajne wymagają montażu za pomocą dodatkowych wkrętów.
Pokrycie dachu będzie jednak wyglądało estetycznie tylko wówczas, gdy z należytą dokładnością rozmierzy się układ łat i kontrłat oraz, gdy prace wykonają wykwalifikowani fachowcy.

Typy dachówek ceramicznych

Rozróżnia się cztery podstawowe typy dachówek ceramicznych:

 • dachówki karpiówki,
 • dachówki esówki,
 • dachówki mnich – mniszka,
 • dachówki zakładkowe.

dachówka karpiówkaKarpiówka

Karpiówka to płaska i wąska dachówka. Doskonale nadaje się do krycia dachów o bardziej skomplikowanej konstrukcji, np. stożkowych. Można za jej pomocą pokryć okna, nazywane potocznie wolimi okami, jak również kosze - nie stosując obróbek blacharskich. Najbardziej typowa dachówka karpiówka ma kształt prostokąta o zaokrąglonej krótszej krawędzi. Dostępne są również karpiówki sześciokątne, łukowe, proste, segmentowe, kościelne i gotyckie. Jest uznawana za najbardziej plastyczną dachówkę, poprzez swój kształt i wymiary. Jej licowa powierzchnia może być gładka, żłobkowana, profilowana, a nawet ręcznie ornamentowana. Karpiówkę można układać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to ułożenie pojedyncze, przypominające wyglądem łuskę karpia (stąd pochodzi nazwa dachówki). Wówczas na każdej łacie leży jeden rząd dachówek, a rzędy układa się z zachowaniem mijania się styków. Druga metoda polega na układaniu dachówki w tzw. koronkę, czyli podwójnie. Pierwszy rząd zaczepia się o łatę, natomiast drugi – o krawędź pierwszego.

Esówka, czyli holenderka

Dachówka ceniona najbardziej podczas zmiany starych pokryć, choć stosowana również powszechnie na nowych dachach. Jest stosunkowo łatwa w montażu poprzez technologię, H- kaset – wykorzystywaną w czasie jej produkcji. Specjalne zaczepy pozwalają układać dachówki w poziomych pasach, bez konieczności ich docinania. Esówka należy do dachówek przesuwnych. Tolerancja rozstawu łat wynosi od 2 do 4 cm, w zależności od wybranego producenta dachówki.
W przypadku zmiany starego pokrycia nie ma konieczności przebijania starych łat, co znacznie skraca czas remontu i obniża koszty inwestycji.
Esówka ma charakterystyczny kształt przekroju poprzecznego, przypominający literę S. Kształt ten zapewnia całkowitą szczelność pokrycia, przy jednoczesnym prawidłowym odprowadzaniu wody
z dachu. Dzięki niemu umożliwiona jest również zmienna długość krycia połaci.

dachówki mnich-mniszkaMnich – mniszka

Długie dachówki o korytkowym, zwężającym się kształcie. Wówczas pokrycie składa się
z dwóch rodzajów dachówek, tj. mnichów
i mniszek. Te dwojakie dachówki uznaje się za najszlachetniejsze pokrycie ceramiczne
i często stosuje do renowacji dachów
o wartości zabytkowej. Wykonany z nich dach jest pokryciem samowentylującym i nie wymaga pozostawiania szczeliny wentylacyjnej. Należy jednak zaznaczyć, że przez wzgląd na pracochłonną robociznę
i duże zużycie materiału – mnich-mniszka jest jednocześnie pokryciem najdroższym.
Dachówki mocowane są do łat za pomocą klamer i drutu. Elementem ułatwiającym montaż są wyprofilowane zakładki znajdujące się na krawędziach dachówek.

Dachówki zakładkowe

Najbardziej popularna dachówka zakładkowa, to marsylka. Posiada ona dwa charakterystyczne wyżłobienia. Inną formą licowej części dachówki może też być fala. Zakładkowymi mogą być dachówki przypominające wyglądem esówki lub mnicha-mniszkę, jak i dachówki przesuwane. Jest to obecnie najpopularniejsze pokrycie ceramiczne dachów. Każda dachówka zakładkowa posiada wyprofilowane na swych bocznych i górnych krawędziach – zakładki (często dość sporych rozmiarów). Spody tych dachówek również są wyprofilowane. Owe wyprofilowania tworzą zamki, ułatwiające dopasowywanie dachówek w trakcie ich układania, co przyczynia się znacznie do szczelności pokrycia.

kolor dachówekNa jakie dachy – tradycyjne dachówki?

Uwielbienie określonego wzoru, czy koloru dachówki nie zawsze może być elementem decydującym o jej wyborze i zastosowaniu na konkretnym rodzaju dachu. Oprócz względów estetycznych należy wziąć pod uwagę:

 • stopień skomplikowania konstrukcji dachu,
 • kąt nachylenia połaci,
 • usytuowanie budynku,
 • warunki klimatyczne, jakie panują w danym regionie.

Na dachy o skomplikowanym kształcie, gdzie występują liczne załamania nadają się dachówki
o małym formacie. Wówczas odpad materiału jest najmniejszy. Większymi formatami dachówek pokrywa się raczej dachy proste – jedno- lub dwuspadowe. Dachy o małym kącie nachylenia wymagają zastosowania dachówki z wyraźną, wysoką falą, aby zapewnić prawidłowy spływ wody z dachu. Dodatkowo, w przypadku usytuowania domu w pobliżu lasu, warto pomyśleć o zastosowaniu dachówek angobowanych lub najlepiej glazurowanych. Pozwoli to uniknąć porastania dachu mchem i konieczności czyszczenia go, co pewien czas.

Blachodachówki imitujące wybraną dachówkę

Na dachy proste, o dużej powierzchni wprost idealnie nadaje się, blachodachówka. Co więcej – obecnie mogą zastosować ją również inwestorzy, którzy w sposób szczególny upodobali sobie określony typ dachówki tradycyjnej. W blachodachówkach wytłacza się wzory, które świetnie imitują naturalne wzornictwo dachówek ceramicznych. Najpopularniejsze są blachodachówki przypominające wyglądem dachówki zakładkowe. Podobnym uznaniem cieszy się materiał podobny do tradycyjnych karpiówek i esówek. Blachodachówki imitujące dachówki ceramiczne dostępne są na rynku w kilkunastu kolorach, jednak na indywidualne zamówienie – możne je uzyskać w dowolnej tonacji barw. Pomimo tego, największym uznaniem cieszą się kolory neutralne, kojarzące się
z typowym dachem i dobrze akceptowane przez otoczenie. Należą do nich odcienie brązu, rudości, czerwienie, szarości, zielenie, granaty oraz zawsze doceniana czerń. Mając na uwadze, że blachodachówka jest łatwa w montażu i relatywnie – kosztuje dużo mniej od dachówki – cieszy się ona ciągle rosnącym zainteresowaniem właścicieli nowo powstających domów.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,91 / 11 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Materiały na dach

Materiały na dach

Jak kupować? Jakie są najpopularniejsze? Przeczytaj cały artykuł

Dachówka ceramiczna Alegra

Dachówka ceramiczna Alegra

Firma Wienerberger wprowadza na rynek nową dachówkę ceramiczną. Przeczytaj cały artykuł

Dach kryty dachówkami - trudne elementy

Dach kryty dachówkami - trudne elementy

O trwałości i szczelności dachu krytego dachówkami decyduje nie tylko dobór łusek dachówkowych i staranność ich ułożenia Przeczytaj cały artykuł

Dachówki wentylacyjne - montaż

Dachówki wentylacyjne - montaż

Montaż dachówek wentylacyjnych wiąże się ściśle z wentylacją w dachach pochyłych lub w ich pokryciach. Przeczytaj cały artykuł

Łupek dachowy

Łupek dachowy

Pokrycia dachowe to jedna z najbardziej rozbudowanych gałęzi budownictwa. Mnogość materiałów, wzorów i kolorów zmusza... Przeczytaj cały artykuł

Bezpłatne szkolenia Braas 2012

Bezpłatne szkolenia Braas 2012

Różnorodność form dachów sprawia, że ich układanie to prawdziwa sztuka, w której trzeba ciągle się rozwijać... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (8)

 1. irena.pak

  Jakie pokrycie dachowe jest najlepsze na dach płaski?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Kamil_1982

  Czy ktoś może polecić dobrą firmę od dachów? Szukam dachówki betonowej albo ceramicznej. Nie chcę, żeby mi zaczęło zaraz cieknąć albo żeby nagle koszty wzrosły w połowie prac (bo słyszałem i o takich "firmach")

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. master47

  Ja zamawialem dach w firmie Roofus. Przygotowali fajna wycenę we wszystkich możliwych materiałach i wiedziałem ile będzie kosztować mój dach zarowno z dachówki cementowej jak i ceramicznej. Dostałem dużą zniżkę. Szybko zrobili dach i wszystko jest OK. Były duże burze i nic nie przecieka:)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Czy ktoś może polecić dobrą firmę od dachów? Szukam dachówki betonowej albo ceramicznej. Nie chcę, żeby mi zaczęło zaraz cieknąć albo żeby nagle koszty wzrosły w połowie prac (bo słyszałem i o takich "firmach") zapytaj jeszcze tą firmę. Mają skład pokryć dachowych i firmę dekarską. Wszelkie obliczenia co do budżetu, pomiary i doradztwo w budowie dachu zrobią ci za free.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. dachyonline

  Dachówka Białystok . Polecamy http://nexmar.pl/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Mnie się bardzo podoba taka dachówka jak na zdjęciu mkk budownictwo i pewnie zadzwonię się dopytam co to za dachówka, chyba powinni mi udzielić informacji? No chyba, że ktoś z Was widział gdzieś podobną? http://static.urzadzone.pl/gallery/6789/0_aca9d9fa54912e5b6697e165fb6525a205d5caf4.jpg

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. joanna_keta

  Ostrzegam przed firma Roofus wycene robią niedoszacowana aby sciagnac klienta, nie maja swojej ekipy tylko zatrudniaja pseudofachowcow, ktorzy ciagle narzekaja jak malo maja placone nie maja zadnej obslugi posprzedazowej nie realizuja reklamacji.Zbieram osoby poszkodowane do pozwu joanna_keta@interia.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Cinkos1

  Witam, również zostałem oszukany przez firmę Roofus. Wycena faktycznie mocno niedoszacowana, patrzyli tylko na to, aby wyciągnąć ode mnie jak najwięcej pieniędzy, robota robiona bardzo szybko i nie dokładnie, ekipy faktycznie narzekają że mało mają płacone. Podczas ich montażu okien zostały niektóre okna uszkodzone i firma się wypiera, że to nie ich sprawka. Ogólnie ceny mają dobrze, ale potem wycisną z Klienta wszystkie oszczędności, jak się okaże ile jeszcze trzeba dokupić. Dołączam się do pozwu. Wysłałem już maila pod joanna_keta@interia.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ogródek

E-mieszkanie

Urządzone.pl

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Podłoga na poddaszu

x