Adaptacja poddasza - montaż okna dachowego

Wizja posiadania domu z poddaszem użytkowym jest bardzo atrakcyjna. Któż nie chciałby mieć pokoju z oknami, przez które widać niebo. Aby móc bez przeszkód czerpać przyjemność z mieszkania na poddaszu, trzeba wcześniej zadbać o prawidłowe wykonanie prac adaptacyjnych. Do jednych z najważniejszych należy montaż wysokiej jakości okien dachowych.

okna na poddaszuRzeczywistość nadal dosyć często rozczarowuje amatorów mieszkań na poddaszu. Najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy to dyskomfort temperaturowy powodowany niedostatecznym ociepleniem dachu i irytujące problemy wynikające z nieprzemyślanego wybory oraz montażu okna dachowego. Oczywiście jak zamontować okna wiedzieć powinien zatrudniony przez nas specjalista, jednak to my decydujemy jakie okno kupić, w którym miejscu zamontować i na jakiej wysokości od podłogi. Warto więc znać kilka podstawowych zasad, które powinniśmy wziąć pod uwagę podejmując powyższe decyzje. Wiedza fachowa na temat samego montażu, choć tylko teoretyczna,  także nam się przyda. Dzięki niej będziemy mieli pewność, że zatrudniony przez nas specjalista podczas pracy nie popełnia błędów.

Planujemy montaż okna
Przystępując do montażu okna połaciowego RoofLITE w istniejącym dachu należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych warunkach:

  • usytuowanie okna dachowegoOkno można montować w dachach o nachyleniach od 15 do 90 stopni,
  • Kołnierze uszczelniające RoofLITE umożliwiają montaż okna dachowego w pokryciach dachowych o gr. od 0 do 90 mm,
  • Usytuowanie okien dachowych w połaci powinno uwzględniać optymalną wysokość podokiennika – z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników oraz kontakt wzrokowy z otoczeniem. Dolna krawędź okien otwieranych powinna znajdować się na wysokości min. 85 cm od poziomu podłogi,
  • Rozmieszczenie okien dachowych na połaci powinno umożliwiać wypełnienie podstawowej funkcji okna dachowego – doświetlenie przestrzeni poddasza. Sprowadza się to do odpowiedniej relacji między powierzchnią okna w świetle ościeżnicy, a powierzchnią podłogi pomieszczenia wynoszącą 1:5-1:8 dla pomieszczeń użytkowych oraz 1:8-1:12 dla pomieszczeń pomocniczych,
  • Okna dachowe powinny współgrać z elewacjami budynku – konieczne jest dostosowanie położenia okna dachowego do rytmu i estetyki elewacji. W przypadku problemów z rozmieszczeniem okna w stosunku do elewacji budynku konieczna jest konsultacja z autorem projektu architektonicznego budynku,
  • Okno musi być montowane ponad całym szeregiem dachówek (nie należy skracać dachówek pod oknem). W przypadku blachy profilowanej lub płyt falistych okno musi być montowane nad zakładem poziomym, a jeśli jest on zbyt odległy od planowanej dolnej krawędzi okna należy wykonać dodatkowy zakład.

Jeśli wstępny etap – czyli lokalizację okna dachowego w połaci dachu - mamy za sobą możemy przystąpić do montażu okna dachowego.

Przygotowanie więźby dachowej
Określamy położenie otworu pod montaż okna od wewnątrz w pomieszczeniu. Usuwamy wewnętrzne elementy wykończenia poddasza, a następnie - po wycięciu folii paroizolacyjnej i izolacji termicznej - docieramy do konstrukcji więźby dachowej. Gdy odległość między krokwiami w stosunku do szerokości okna dachowego (zewnętrzny wymiar szerokości ościeżnicy) jest nieco za szeroka – należy nadbić krokiew od strony okna dachowego, jeśli jest dużo za szeroka – należy wykonać wymian.

odsłonięta konstrukcja dachuprzygotowanie otworu okiennegoMoże się zdarzyć także, że odległość między krokwiami będzie nieco za wąska - należy wówczas wyciąć krokiew i nadbić z drugiej strony w stosunku do okna. Jeśli będzie znacznie za wąska - należy wykonać wymian. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości konstrukcyjnych kwestie wzmocnienia więźby należy uzgodnić z autorem projektu konstrukcyjnego budynku. Uwzględniając powyższe wskazówki usuwamy znajdujące się w obrębie obrysu okna łaty oraz (jeśli jest to konieczne) fragmenty krokwi, po czym po wycięciu odpowiedniego otworu w folii paroprzepuszczalnej przystępujemy do montażu ościeżnicy okna dachowego.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także