Akcesoria dachowe

Niezwykle ważna rola dachu przyczynia się niestety także do jego wysokich kosztów. Nic dziwnego, że w jego obrębie poszukujemy oszczędności. Często próbujemy oszczędzać na elementach, których roli nie widać „na pierwszy rzut oka” – akcesoriach dachowych. Ta krótkowzroczna polityka może jednak sprawić, że do remontów i napraw dołożymy wielokrotność ceny akcesoriów i ich montażu.

akcesoria dachoweKażdy dach, wykonany nawet z najlepszych materiałów, ma miejsca „specjalnej troski”, które nie tylko mogą powodować nieszczelności, ale też są szczególnie podatne na błędne wykonanie i stają się często powodami problemów i awarii.

Do tych miejsc należą połączenia różnych materiałów
i elementów, a także krawędzie, zbiegi połaci, narożniki, kalenice, okapy. Z drugiej strony, dach i jego użytkownicy stają w obliczu zagrożeń i kłopotów: gromadzenie i osuwanie śniegu, wpływ wilgoci, rozwój roślin czy ryzyko związane z pracą na dachu.
Do rozwiązania tych problemów: zabezpieczenia miejsc newralgicznych oraz zwiększenia trwałości dachu i poprawy bezpieczeństwa użytkowników służą akcesoria dachowe.


Pod tą nazwą kryją się zarówno elementy wykończeniowe i uszczelniające (m.in. taśmy, obróbki, kratki, kosze, przejścia dachowe), jak i uzupełniające (m.in. ławy i stopnie kominiarskie czy płotki śniegowe).

grzebienieUszczelnić, nie zamykać w puszce
Dobre wykonanie dachu gwarantuje ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale też pozwala na kontrolowaną wymianę powietrza (wentylację) między połacią dachową a otoczeniem.

Dzięki temu pod połacią zachowana jest odpowiednia temperatura i wilgotność, co jest ogromnie ważne dla trwałości dachu. Dlatego szczelność dachu nie może wykluczać wentylacji. Do miejsc wrażliwych należą tu kalenica i okap. Odpowiadają za wentylację połaci, ale jednocześnie są narażone na zawiewanie wody opadowej. Mogą też stanowić szlak migracyjny dla owadów, a okap także dla gryzoni i ptaków.

Dlatego do ich zabezpieczenia przeznaczone są specjalne akcesoria: taśmy lub wywietrzniki kalenicowe oraz listwy, grzebienie i kratki okapowe.

Ochrona na szczycie
Taśmy kalenicowe (uszczelniająco-wentylujące) służą do zabezpieczenia kalenic poziomych i skośnych (gradów). Umieszczane są pod gąsiorami i mocowane do łaty kalenicowej. Szerokość taśmy wynosi ok. 300mm (spotyka się np. 210, 310, 330, 350, 430mm). Na odpowiednią długość taśmę przycina się z rolki (najczęściej o długości 5mb). Taśma składa się z dwóch części:

  • taśma kalenicowaCzęść środkowa – tkanina lub siatka z tworzywa sztucznego (np. polipropylen lub szklano-mineralna włóknina). Niewielkie oczka siatki (perforacja tkaniny) zabezpieczają przed przenikaniem wody pod połać, umożliwiając jednocześnie odprowadzenie nadmiaru wilgoci z wnętrza połaci. Wielkość otworów uniemożliwia wlatywanie owadów. 
  • Boki taśmy – wykonane z profilowanego aluminium, pokrytego od zewnątrz powłoką malarską w kolorze dachówek, a od spodu lakierem antykorozyjnym. Zadaniem tej części taśmy jest połączenie z pokryciem dachowym. Uszczelnieniu tego połączenia służy specjalna warstwa kleju (najczęściej butylowego). Profilowanie (plisowanie) aluminium gwarantuje uniwersalność taśmy – można ją łączyć z dachówką o dowolnie wysokim przetłoczeniu.

Alternatywą dla taśmy w przypadku kalenic poziomych jest wywietrznik kalenicowy. Stanowi gotowy element, o długości 1 lub 2m, zatem do danej kalenicy należy dobrać odpowiednią ilość wywietrzników. Szerokość wywietrznika dopasowana jest do rodzaju dachówki (najmniejsza - 12cm pod gąsiory do karpiówki, standardowa pod większość dostępnych gąsiorów – 20cm). Część nośna wywietrznika (mocowana bezpośrednio do kalenicy) wykonana jest z tworzywa sztucznego (najczęściej PVC), wyposażonego w odpowiednie otwory.

Wywietrznik może być wyposażony w specjalną szczotkę (po bokach części nośnej). Włosie z elastycznego tworzywa sztucznego odpornego na promienie UV ma kolor dopasowany do koloru dachówek. Długość włosia zależy od wysokości przetłoczenia dachówki – najmniejsza jest dla karpiówki (50mm), dla dachówek standardowych wynosi 60 lub 75 mm, a dla dachówki o przetłoczeniu wysokim – 90mm.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także