Akcesoria dachowe - elementy konstrukcji dachu

Kominek wentylacyjny
Dom pokryty dachem z odpowiednich materiałów może posłużyć nam na lata. Pamiętajmy także o akcesoriach dachowych, które powinny pasować do całości.

Dach jest niewątpliwie ważnym elementem konstrukcji każdego obiektu. Niewłaściwie wykonany z użyciem nieodpowiednich materiałów może w krótkim czasie przysporzyć nam dodatkowych zmartwień, wręcz mogących prowadzić do dodatkowych prac remontowych.

Aby tego uniknąć, warto poświęcić trochę czasu, przejrzeć i dobrać odpowiednie surowce, z których będzie wykonany. Najpierw wybierzmy pasującą nam połać, by następnie zwrócić uwagę na akcesoria dachowe. To właśnie te niepozorne elementy konstrukcji naszego dachu mogą stać się jego kluczowym ogniwem. Nie dosyć, że zwiększają trwałość naszego dachu, to dodatkowo poprawiają jego wygląd i estetykę.

Zobacz: Rynny drewniane

W trakcie projektowania, a następnie budowy obiektu warto zadbać o wysoką jakość użytych materiałów. Nie ma znaczenia, czy dotyczy to fundamentów, ścian lub dachu. Każdy ze wspomnianych elementów powinien spełniać najwyższe standardy pod względem funkcjonalności, wytrzymałości i wykonania. Dopiero wtedy zyskamy pewność, że ukończony budynek będzie nam służył przez wiele lat bez konieczności wykonywania dodatkowych prac remontowych.

Przy budowie lub renowacji dachu, równie ważny co wybór pokrycia dachowego jest dobór odpowiednich akcesoriów wykończeniowych. Etap niezwykle ważny z uwagi na to, iż ich podstawowym zadaniem będzie ochrona miejsc szczególnie narażonych i wystawionych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. To nimi zabezpieczymy szczyty i kalenice dachu, punkty stykowe czy też wykończymy boki konstrukcji. Z uwagi na zróżnicowanie rynku i wysoką konkurencję, producenci pokryć dachowych oferują coraz szerszy wybór akcesoriów. Dostępnych zarówno jako uzupełnienie płytek i płyt dachowych tego samego producenta, jak również w wersji pasującej do pokryć dachowych innych firm.

– Posiadamy szeroki asortyment akcesoriów dachowych z włókno-cementu, które można używać z innymi produktami. Z naszych obserwacji wynika, że coraz więcej osób traktuje akcesoria jako jeden z elementów budynku, a nie tylko jako uzupełnienie konstrukcji dachu. Trzeba wtedy zwracać uwagę nie tylko na ich kolor i estetykę, ale przede wszystkim na ich funkcje użytkowe.– mówi Marek Biziak, Doradca Techniczny Cembrit.

Koniecznie przeczytaj: Przeciekanie dachu - przyczyny i naprawaNajczęściej stosowane akcesoria dachowe to gąsiory, chronią one kalenice - miejsce styku dwóch połaci dachu. Kolejnym, równie ważnym elementem wykończeniowym dachów są wiatrownice czyli wykończenia szczytów - boków dachu - na prawej i lewej krawędzi połaci. Stosowane są zazwyczaj do zabezpieczenia połaci dachowej przed porywami wiatru, opadami atmosferycznymi oraz wchodzeniem i gniazdowaniem się ptaków. Co ważne, stanowią również zabezpieczenie przed ściekaniem wody wprost z połaci dachu na mury szczytowe budynków. Również w tym przypadku producenci oferują szereg modeli w zależności od miejsca ich montażu oraz kształtu.

Każdy dach posiada także okap będący dolną, poziomą części dachu wzdłuż którego zazwyczaj montowana jest rynna. Uzupełnia on poszycie dachu zabezpieczając go przed porywami wiatru, opadami atmosferycznymi oraz gniazdowaniem ptaków. Natomiast element, który możemy zaobserwować w miejscu przecięcia połaci ze ścianą, np. z kominem to osłony iskrowe. Zastosowane w jednym ciągu zabezpieczają dach przed nadmiernym wiatrem lub zawiewaniem śniegu, jak i ewentualnym zaprószeniem ognia przez iskry wydobywające się z kominów.
Dachówki systemowe, jak inaczej nazywane są akcesoria dachowe, stosowane są zazwyczaj w miejscach szczególnie narażonych i wystawionych na wpływ czynników zewnętrznych. Jeśli zastosujemy materiały słabej jakości, istnieje ryzyko, że nie wytrzymają one próby czasu i warunków pogodowych, co może spowodować szybszą niż planowaliśmy konieczność remontu konstrukcji dachu.

- Dobrze wybrane akcesoria gwarantują inwestorowi lub właścicielowi długą żywotność dachu
w każdych warunkach pogodowych, bez względu na siłę opadów śniegu i deszczu oraz prędkość wiatru. Co więcej pomagają w odpowiedniej wentylacji powierzchni pod pokryciem – przekonuje Marek Biziak.

To Cię zainteresuje: Remont dachu - pozwolenie

Montując akcesoria dachowe należy postępować zgodnie z dołączoną instrukcją, w której szczegółowo opisana jest ta procedura,. Jeżeli nie chcemy montować akcesoriów samodzielnie lepiej zdać się na doświadczenie i wiedzę profesjonalnej ekipy remontowej.

Punkty łączenia różnych powierzchni dachu i połaci stanowią miękkie podbrzusze każdego dachu, dlatego warto zainwestować w akcesoria dachowe, które zagwarantują nam spokój oraz pewność na długie lata. Spróbujmy wygospodarować trochę wolnego czasu i zapoznać się z bogatą ofertą dostępnych na polskim rynku akcesoriów. Gdy wybierzemy mądrze, zminimalizujemy ryzyko, wymagającej sporych nakładów, wymiany lub naprawy dachu w ciągu najbliższych kilkunastu lat.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Cembrit

Polecamy Ci również

Zobacz także