Akcesoria do okien dachowych

2
Okno dachowe z klasyczną żaluzją
Tradycyjnym sposobem szybkiej i wygodnej regulacji dopływu światła do wnętrz są też oczywiście klasyczne żaluzje. Modele z aluminiowymi lamelami łatwo utrzymać w czystości, dzięki czemu doskonale nadają się do pomieszczeń o podwyższonym po

Akcesoria do okien dachowych nadają wnętrzu indywidualny charakter i zapewniają komfort mieszkania na poddaszu.

Akcesoria zewnętrzne

Do tej grupy należą  rolety zewnętrzne i markizy. Montuje się je na zewnątrz, aby zatrzymywały promienie słoneczne już przed szybą, dzięki czemu wnętrze się nie nagrzewa.

  • Rolety zewnętrzne - wykonane są z płytek aluminiowych, które tworzą pancerz. Rolety zapewniają utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczenia bez względu na porę roku, chronią przed hałasem oraz zabezpieczają szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. gradem). Umożliwiają uzyskanie efektu pełnego zaciemnienia w dzień. Roletę zewnętrzną montuje się na ramie okna. Jej obecność nie ogranicza możliwości obrotu skrzydła i otwarcia okna do wietrzenia.
  • Markizy zewnętrzne - wykonane są ze specjalnej siateczki (tkaniny z włókien szklanych pokrytych polichlorkiem winylu), która pochłania i odbija promieniowanie cieplne zanim dotrze ono do szyby. Markizy skutecznie redukują ciepło słoneczne, chronią pomieszczenie lepiej przed nagrzewaniem niż żaluzje i rolety, a zaciągnięte w czasie deszczu redukują odgłos spadających kropel. Markiza chroni przed słońcem, jednocześnie zapewniając widoczność. Nie ma więc potrzeby codziennego jej zwijania.

rolety zewnętrznemarkizy zewnętrzne

Akcesoria wewnętrzne

Jak sama nazwa wskazuje montowane są na oknie od strony pomieszczenia. Do tej grupy akcesoriów należą:

  • Rolety standardowe - wykonane ze 100% wysokogatunkowego poliestru o trwałym wybarwieniu. Subtelnie przyciemniają pomieszczenie, redukują dopływ światła, podnoszą estetykę wnętrza, a szeroka kolorystyka materiałów (jednobarwnych, wzorzystych, przyciemniających) pozwala dobrać materiał do wystroju wnętrza.
  • Rolety zaciemniające - całkowicie zaciemniają pomieszczenie. Tkanina rolety zaciemniającej powleczona jest od drugiej strony specjalną warstwą, która odbija światło i promieniowanie cieplne. Aby roleta miała właściwości całkowicie zaciemniające nie musi być wcale ciemna. Rolety dostępne są w szerokiej gamie kolorów, łatwo je więc dopasować do każdego pomieszczenia.
  • Rolety plisowane - przyciemniają wpadające światło nie zaciemniając pomieszczenia całkowicie. Tworzą kolorowe i oryginalne efekty świetlne. Dostępne są w wielu kolorach i rodzajach materiałów. Rolety plisowane są odporne na zabrudzenia oraz zachowują swój kształt bez względu na to, jak często są używane. Odległości między plisami zwiększają się wraz z jej rozciąganiem. Mogą być wykonane z tkaniny redukującej dopływ światła oraz tkaniny która może być dodatkowo pokryta specjalnym tworzywem, ograniczającym nagrzewanie pomieszczenia w lecie.

rolety zaciemniającerolety plisowane

  • Żaluzje - eleganckie i praktyczne, umożliwiają kontrolowanie ilości i kierunku światła wpadającego do pomieszczenia, poprzez ustawienie lameli żaluzji pod wybranym kątem. Idealnie nadają się do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki.
  • Moskitiery – montowane są do wnęki okiennej, a nie do okna. Wykonane z siatki z włókna szklanego Moskitiera zabezpiecza pomieszczenie przed komarami i innymi owadami przy uchylonym oknie.

żaluzja łazienkoważaluzje do okien dachowych

Większość wymienionych produktów może być sterowana manualnie lub elektrycznie. W sprzedaży są również akcesoria na baterię słoneczną, które nie wymagają żadnego dodatkowego źródła zasilania.

PrzeczytajJak poradzić sobie z kondensacją pary wodnej na szybie okna dachowego

markiza elektrycznazdalne sterowanie

Wszystkie akcesoria do okien dachowych są dopasowane do konkretnego typu i rozmiaru okna. Aby zamówiona roleta lub żaluzja pasowała do okna, niezbędne jest podanie w zamówieniu: typu, rozmiaru i materiału okna dachowego, w którym ma być zamontowana. Wszystkie te informacje są zawarte na tabliczce znamionowej umieszczonej na skrzydle okna.
Oceń artykuł
4,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Staszczyk

Zdjęcia: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także