Aluminium – materiał na dachy

Aluminium jest najczęściej występującym metalem na ziemi i zajmuje do 8% jej objętości. W naturze aluminium występuje tylko w formie chemicznego związku z tlenem (i innymi elementami) i bardzo trudno pozyskać je z istniejących związków chemicznych. Z tego powodu aluminium zostało stosunkowo późno odkryte. Po raz pierwszy zostało pozyskane w 1827 roku w laboratoriach Berlińskiej Szkoły Przemysłowej.

Aluminium – materiał na dachy - zdjęcie 1

Produkcja aluminium

Rozróżnia się aluminium pierwotne i wtórne. 
Aluminium pierwotne pozyskuje się je z boksytów, które swoją nazwę zawdzięczają miejscu odkrycia we francuskim ośrodku Les Baux. Boksyty składają się z reguły do 60% z glinki ziemnej, tlenków żelaza i kwasu krzemowego. Główne miejsca występowania to: Ameryka Południowa, Australia i Afryka.

Pozyskiwanie aluminium:Aluminium – materiał na dachy - zdjęcie 2

  • wstępna obróbka boksytu - po wydobyciu boksyt zostaje rozdrobniony, wysuszony i drobno zmielony;
  • pozyskanie glinki z boksytu - przy pomocy ługu sodowego usuwane są niepożądane domieszki. W ten sposób pozyskuje się czystą białą glinkę (tlenek aluminium);
  • redukcja glinki do aluminium przez elektrolizę - glinka zostaje przekształcona w temperaturze +950°C do postaci płynnego kriolitu, który następnie w piecu do elektrolizy rozłożony zostaje na części składowe przez prąd stały. Aluminium zbiera się w części dolnej, a uwolniony tlen tworzy związki dwutlenku węgla dzięki elektrodom węglowym.

Z 4 ton boksytu pozyskuje się 2 tony glinki, a następnie 1 tonę aluminium.

Aluminium wtórne jest surowcem pochodzącym z odzysku aluminium w procesie przetwarzania złomu. Koszty pozyskania aluminium wtórnego to około 5% kosztów wytworzenia aluminium pierwotnego.

Obecnie aluminiowe są nie tylko dachówki. Aluminiowe są także wszystkie akcesoria dachowe: rynny, rury spustowe, bariery śniegowe, elementy wentylacji...Właściwości aluminium

  • Aluminium – materiał na dachy - zdjęcie 3topliwość: 660°C,
  • gęstość: 2,7 kg/dm3,
  • wytrzymałość na rozciąganie: około 100-190 N/mm,
  • dobry przewodnik ciepła i elektryczności,
  • dobry izolator ciepła,
  • nie jest materiałem trującym.

Aluminium dobrze zachowuje się w kontakcie z innymi metalami. Wyjątkiem jest miedź, dlatego detale aluminiowe nie powinny być łączone z miedzią oraz montowane na ścieżce spływu wody
z elementów miedzianych.

Dzięki wyjątkowo niskiej wadze i wyjątkowej odporności na warunki atmosferyczne aluminium jest optymalnym surowcem dla wielu gałęzi przemysłu o zaawansowanej technologii (lotnictwo, przemysł samochodowy, branża meblowa).

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także