Automatyczny nawiewnik V40P - zdrowo i energooszczędnie

Automatyczny nawiewnik V40P - zdrowo i energooszczędnie

Automatyczny nawiewnik V40P poprzez ciągłą, automatyczną regulację wielkości kanału przepływu dostarcza optymalną ilość powietrza do pomieszczenia zapewniając zdrowy mikroklimat na poddaszu oraz oszczędność energii cieplnej.

okno z nawiewnikiemNawiewnik V40P to standardowe rozwiązanie w oknach dachowych FAKRO. Dawniej napływ powietrza zapewniały nieszczelności okien i drzwi dzięki czemu systemy wentylacji grawitacyjnej mogły funkcjonować w sposób prawidłowy zapewniając wymianę powietrza w pomieszczeniach. Jednak napływ powietrza przez nieszczelności był niekontrolowany co powodowało duże straty ciepła i wysokie wydatki na ogrzewanie.

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się wzrostem szczelności stolarki, co obniża koszty ogrzewania ale ogranicza napływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Wyraźnie pogarsza się przez to mikroklimat w budynkach mieszkalnych. Dbając o zdrowy mikroklimat musimy zapewnić napływ świeżego powietrza do wnętrza. Obecnie odbywa się to przez celowe rozszczelnianie okien, nawiewniki w oknach, bądź systemy went ylacji mechanicznej. Jednocześnie chcemy aby dom był energooszczędny i tani w eksploatacji. Niestety podczas zimy nawet najlepsza izolacja nie uchroni całkowicie przed stratami ciepła. Przenika ono przez przegrody (ściany, okna, dach, podłogę), ale najwięcej ciepła - aż 35%, w formie ogrzanego powietrza zostaje wyprowadzone przez ciągi wentylacyjne.

W systemie wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze napływa przez nawiewniki do pomieszczenia dzięki różnicy ciśnień pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem. Różnica ciśnień zależy od różnicy temperatur oraz siły podmuchu wiatru. W okresie zimowym oraz w czasie wietrznej pogody przez ten sam otwór w nawiewniku tradycyjnym przepływa kilkakrotnie więcej powietrza niż w normalnych warunkach. Powoduje to napływ zimnego powietrza w ilości przekraczającej nawet kilkakrotnie zalecane wartości, doprowadzając do wyziębienia pomieszczenia.

Automatyczny nawiewnik V40P zastosowany w oknach dachowych FAKRO niezależnie od różnicy ciśnień oraz wielkości podmuchu wiatru, wpuszcza do pomieszczenia zawsze te samą, optymalną ilość powietrza. Chroni przed wychłodzeniem pomieszczenia, co wydatnie zmniejsza koszty ogrzewania.

działanie nawiewnika okiennego

Z przeprowadzonych badań wynika, że jeden automatyczny nawiewnik zamontowany w oknie dachowym FAKRO to oszczędność około 50 zł na jeden sezon grzewczy. Przyjmując średnią cenę okna z nawiewnikiem V40P na 1300 zł, koszt okna zwraca się po 26 latach. Automatyczny nawiewnik V40P w oknach dachowych FAKRO to zdrowy mikroklimat oraz realne oszczędności energii cieplnej.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także