Bezpiecznie na poddaszu

Szczególnie ważne jest poczucie bezpieczeństwa we własnym domu. Przed włamaniem mogą nas ochronić okna dachowe o odpowiednich właściwościach.

bezpieczne okna dachoweOkna dachowe to specyficzne produkty, montowane w konstrukcji dachu, nad głowami użytkowników. A przecież na dachach czasem pracują ludzie. Dlatego okna muszą zapewniać bezpieczeństwo użytkowania oraz zabezpieczać przed łatwym wejściem do budynku.

Okna dachowe poza podstawowymi funkcjami, doświetleniem i wentylacją, muszą również zapewnić bezpieczeństwo użytkowania oraz zabezpieczać przed przypadkowym wpadnięciem do wnętrza budynku. Z pozoru niedostrzegane zagrożenie naprawdę jest poważne. Dane statystyczne z USA, gdzie w ciągu jednego roku zginęły aż 23 osoby wpadając przez świetliki do wnętrza budynku, wskazują na istnienie problemu.

Firma FAKRO zawsze dbała o bezpieczeństwo swoich klientów - pierwsza wprowadziła szybę hartowaną jako standardowe rozwiązanie w oknach dachowych. Do tej pory trudno było formalnie ocenić bezpieczeństwo produktów. Obecnie jest to jednoznaczne, ponieważ dnia 1 lutego 2007 weszła w życie zharmonizowana norma dla okien i drzwi w całej Europie EN 14351-1. W jej skład wchodzi norma 13049, która dotyczy okien dachowych i pozwala precyzyjnie określić stopień bezpieczeństwa produktów. Norma określa 5 klas bezpieczeństwa, które charakteryzuje wysokość spadania elementu o masie 50 kg uderzającego w okno.

okna dachowe odporne na włamaniepróba wytrzymałości okien Fakro

Wszystkie okna dachowe FAKRO posiadają minimum 3 klasę bezpieczeństwa dla całego okna łącznie z szybą. Firma FAKRO rekomenduje aby w dachach o kącie nachylenia poniżej 30° stosować okna mające co najmniej 3 klasę bezpieczeństwa. Kominiarz, osoba odśnieżająca dach lub instalująca antenę nie wpadnie przez okno, jeżeli przypadkowo nadepnie na skrzydło. Daje to gwarancję bezpiecznego użytkowania budynku.

wyniki badań bezpieczeństwa okien

Coraz częściej słyszy się również o włamaniach do mieszkań i domów. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa wyposażenie naszych domów staje się coraz cenniejsze. Dlatego naturalna jest chęć ochrony swojego majątku. Właściciele budynków inwestują w systemy antywłamaniowe zabezpieczające stolarkę pionową, ale często zapominają o oknach dachowych, przez które również można się dostać do pomieszczenia. Dane statystyczne są niepokojące. Wskazują one, że włamań coraz częściej dokonuje się właśnie przez okna dachowe, czego potwierdzeniem są opisywane w mediach wydarzenia w Katowicach. W lipcu 2008 ochrzczony przez media „człowiekiem - pająkiem” mężczyzna, wchodził do mieszkań między innymi przez okna dachowe.

system topSafeChcąc ograniczyć ilość włamań przez okna dachowe, firma FAKRO wprowadziła nowatorski system wzmacniania konstrukcji okien dachowych topSafe.
W skład systemu topSafe wchodzą:

  • innowacyjne mocowanie zawiasów. Rozwiązanie kilkakrotnie wytrzymalsze od dotychczas znanych i stosowanych,
  • specjalnie wzmocniona konstrukcja drewna i elementów ryglujących,
  • listwa metalowa utrudniająca włamanie przy pomocy narzędzi.

Okna wykonane w systemie topSafe mają podwyższoną odporność na włamanie. Okna dachowego FAKRO nie da się w łatwy sposób otworzyć, np. poprzez dynamiczne naciśnięcie nogą na górną, zewnętrzną część okna. Nie spowoduje to otwarcia skrzydła czy wyrwania zawiasów. Można spokojnie spać wiedząc, że w dachu zamontowane są najbezpieczniejsze okna dachowe FAKRO odporne nie tylko na każdą pogodę.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także