Bezspoinowe masy do krycia dachów

Bezspoinowe masy do krycia dachów

Masy poliuretanowe

Mają postać gęstej pianki. Układa się je na betonie, papie, drewnie, dachówkach ceramicznych i bitumicznych, płytach azbestowo-cementowych oraz  łupku. Pokrycie z nich wykonane jest trwałe, trudno zapalne, odporne na korozję biologiczną i chemiczną, nie zamarza, jest także dobrą izolacją cieplną. Wszystkie właściwości zachowuje przez długi czas w temperaturze od –50°C do +100°C.

Układanie mas poliuretanowych polega na natryskiwaniu. Warstwa z elastomerów poliuretanowych powinna mieć grubość około 1 mm, a całość 4-6 mm. Między niektóre warstwy układa się wkładkę zbrojącą – matę szklaną. Pokrycie wykonane z pianki poliuretanowej ma grubość 3-4 cm, a pojedyncza warstwa 1-1,5 cm. Ostatnią warstwę ułożonej masy maluje się farbą chroniącą przed promieniowaniem UV lub układa gruby żwir (warstwę co najmniej 5-centymetrową). Farba jest najczęściej stalowoszara, perłowo-szara, jasnobrązowa, zielona lub biała. Chociaż można zamówić ją w wybranym kolorze. Na dużych powierzchniach do rozprowadzenia masy potrzebne są agregaty natryskowe, na małych do mas z elastomerów poliuretanowych wystarczy szczotka dekarska. Prace nie są łatwe, dobrze jest zatrudnić fachowców, którzy przyjadą ze specjalistycznym sprzętem. Masy układa się bardzo szybko – 3-osobowa ekipa w sprzyjających warunkach jest w stanie pokryć aż 800 m² dachu. Prace należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach klimatycznych - niesłoneczna, bezwietrzna pogoda w połączeniu z niską temperaturą i wysoką wilgotnością powoduje znaczne wydłużenia czasu schnięcia warstw.

Transport i przechowywanie

Masy należy chronić przed wilgocią i mrozem, a także osłaniać przed nadmiernym słońcem. Przewozi się je i przechowuje w temperaturze powyżej 0°C: masy asfaltowo-kauczukowe – od +5 do +30°C, poliuretanowe – od +10 do +25°C. Jeśli temperatura jest niższa lub wyższa skraca się okres trwałości. Czas przez jaki można przechowywać jest różny dla różnych mas i powinien być zawsze podany na opakowaniu. Nie warto kupować na zapas, ponieważ po otwarciu pojemnika, masa po kilku tygodniach traci swoje właściwości i nie nadaje się do użytku.    


Należy
- przestrzegać norm zużycia masy na jeden metr kwadratowy - jest to podstawową uzyskania powłoki o właściwych parametrach użytkowych;
- precyzyjnie wykonywać wszystkie prace - jest to warunek szczelności powłoki;
- roboty prowadzić zgodnie z przepisami budowlanymi z uwzględnieniem zaleceń producenta.
Oceń artykuł
3,67 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: Michał Tyczynski

Zdjęcia: ZUT Digtel

Polecamy Ci również

Zobacz także