Blacha aluminiowa na dach

Blacha aluminiowa na dach

blacha aluminiowa na dachBlachy aluminiowe Prefalz łączą doskonałą jakość felcowania (H 41) i wysokiej jakości powłokę lakierniczą (PP 99), dzięki czemu doskonale nadają się do realizacji indywidualnych kreatywnych projektów dachu i elewacji.

Zalety produktu

 • wszechstronne zastosowanie – od dachów półokrągłych po skomplikowane zabudowy dachowe, kopuły i dachy wielkopowierzchniowe;
 • 14 standardowych kolorów dostępnych „od ręki“;
 • stała wysoka jakość produktu;
 • oszczędność, prosty i bezproblemowy montaż także przy ujemnych temperaturach powietrza;
 • niewielki ciężar (około 1,23 kg/mb = około 2,2 kg/m²);
 • trwałość na wiele lat dzięki powłoce wysokiej jakości i zastosowaniu aluminium;
 • niskie koszty konserwacji;
 • pełny recycling.

dach z blachy aluminiowejdach z aluminium

Giętkość blachy na rąbek stojący Prefalz sprawia, że poddaje się ona formowaniu łatwiej niż większość podobnych materiałów dachowych, i dzięki temu daje szerokie możliwości kreacji architektonicznych w zakresie dachu i fasady.
Uwaga! Zaleca się projektowanie konstrukcji wsporczej dachu o spadku > 7° (13%).
Prace powinny przebiegać zgodnie z wytycznymi dostarczonymi przez wyspecjalizowaną firmę dekarską.

Dane techniczne

 • wymiary: 0,70 x 650 mm, 0,70 x 500 mm, 0,70 x 1000 mm,
 • rodzaj stopu:  AlMn1Mg0,5 wg EN 573,
 • giętkość blachy:  H 41 wg EN 485,
 • standardowa waga rolki: 60 kg lub 500 kg,
 • powłoka lakiernicza: PP 99 poliamid-poliuretan,
 • wewnętrzna średnica rolki: ca. 320 mm przy 60 kg (ca.48 mb), ca. 500 mm przy 500 kg (ca. 407 mb).

Większych uszkodzeń nie należy naprawiać przez malowanie. Należy bezwzględnie unikać łączenia blachy Prefalz z innymi blachami z kolorowego aluminium ze względu na różną jakość powłoki lakierniczej i różny stopień giętkości blachy.

Akcesoria

Materiał zapasowy. Dla różnych przyłączy i obróbek przewidziany jest zapasowy pas blachy 0,70 x 1000 mm we wszystkich kolorach standardowych. Waga rolki 60 kg.

Aluminiowa bariera śniegowa składa się z pojedynczego lub podwójnego mocowania oraz prętu aluminiowego 28/2 mm, łączników i łamacza lodu we wszystkich kolorach standardowych blachy Prefalz, oraz z zaczepów stojących i przesuwnych ze stali nierdzewnej. Elementy profilowane i gięte mogą zostać bezpośrednio u producenta lub na miejscu montażu dachu.

Produkt Prefalz PP 99 przewidziany jest jako materiał uzupełniający do dachówek typu Prefa Salzburg, Innsbruck i Wien.

Akcesoria wklejane. Szybkie i łatwe wklejanie różnych detali, na przykład elementów wsporczych lub wentylacyjnych, zapewnia nowy oferowany uchwyt przyklejany Prefa. Dostępny jako element jedno- lub dwuczęściowy o przekroju 50 mm, i jednoczęściowy o przekroju 80-120 mm.

Uchwyty przyklejane Prefa nadają się szczególnie do dachów ze spadkiem od 5° do 50°. Należy chronić przepusty rurowe przed obciążeniami mechanicznymi (na przykład pokrywy cieplnej) oraz sprawdzić szczelność na łączeniu z końcówką wentylacyjną.

dach pokryty blachą aluminiowąblacha aluminiowa na dachu i elewacji budynku

Uwagi montażowe
Konstrukcja wsporcza. Właściwie przygotowana konstrukcja wsporcza zapewnia niezawodne zamocowanie pokrycia dachowego i dba o estetyczny wygląd. Najczęściej wymagane jest pełne deskowanie (DIN 4071 Część 1) z nieheblowanych dociętych desek z drzewa iglastego z dylatacją między 80 mm i 160 mm.

Podkład. Właściwie ułożona warstwa podkładowa chroni dolną stronę metalu, poprawia właściwości ślizgowe pokrycia na konstrukcji wsporczej i zwiększa dźwiękochłonność. W zależności od konstrukcji dachu z pojedynczym lub podwójnym deskowaniem zaleca się stosowanie podkładu niepiaskowanego względnie talkowanego bitumicznego z włóknem szklanym (DIN 52143) lub dyfuzyjnych pasów szalunkowych i z tworzywa sztucznego wzmocnionych włóknem szklanym.

Doświadczenie pokazuje, że w przypadku dachów jednospadkowych, przede wszystkim o konstrukcji wsporczej bez masywnego pokrycia, wiejący silny wiatr być słyszalny na pokryciach z podwójnym rąbkiem stojącym. W takim przypadku zaleca się stosowanie pasów Prefalz szerokości 500 mm zamiast 650 mm.
W miejscach szczególnie eksponowanych dodatkowo zaleca się zastosowanie materiału podkładowego. Dodatkowe wyciszenie dachu może nastąpić tylko dzięki właściwie zaprojektowanej konstrukcji dachu.

mocowanie zaczepówMocowania i łączenia. Dbają o niezawodną spójność metalowego pokrycia z konstrukcją wsporczą. Zaleca się stosowanie oryginalnych, zgodnych ze sztuką budowlaną i fizyką budowy, elementów mocujących Prefa: zaczepy, gwoździe, wkręty. Ilość zaczepów stojących i przesuwnych należy dobrać zgodnie z regułami i normami sztuki dekarskiej.
Rozszerzalność liniowa pod wpływem temperatury wynosi dla pokryć aluminiowych ok. 2,4 mm/m (przy różnicy temperatur ok. 100°C). Dlatego podczas montażu należy zwracać szczególną uwagę na zapewnienie wystarczającej dylatacji w miejscu wszystkich łączeń, jak na przykład okapy, kalenice i powierzchnie murowane. W przypadku pasów dłuższych niż 10 m należy zastosować specjalne zaczepy mocowane wzdłuż rąbka. Zaleca się stosowanie mocowań przesuwnych o większej przesuwności przy szeregach montażowych przekraczających 10 m długości.


Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Prefa Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także