Przedstawiamy Państwu krótki reportaż zdjęciowy z budowy dachu pokrytego blachą tytanowo-cynkową, na którym obrazowo przedstawiona jest wada wykonawcza oraz brak znajomości materiału. Poprosiliśmy o opinię specjalistę z firmy produkującej blachę tytanowo-cynkową.
Na podstawie materiału zdjęciowego można wywnioskować, że blacha nie dość, że ma nieodpowiednie wymiary, to jeszcze została nieprawidłowo zamontowana. „Gołym” okiem już widać, że blacha jest za szeroka. Jej szerokość wynosi tutaj około 60 cm (zakładając standardową wysokość drzwi 200 cm), a według naszych standardów powinna wynosić maksymalnie 40 cm przy grubości 0,8 mm (minimalizuje to ewentualne pofalowanie).
Blacha została zamontowana niezgodnie z obowiązującymi przepisami. W wyniku czego mocowanie blachy niewystarczająco „trzyma” i górne pasy naciskają na dolne, co powoduje odkształcanie się blachy. W takim przypadku jak tutaj – elewacja w systemie rąbka kątowego – zalecane jest montowanie pasów blachy długości 4 m (maksymalnie do 6 m, przy bardzo starannym wykonaniu). Dodatkowo połączenia pionowe pomiędzy krótszymi pasami, umożliwiają lepszą kompensację rozszerzalności termicznej blachy.
Wyznaczenie strefy łapek stałych i przesuwnych w ścianie o trójkątnym kształcie (dodatkowo z oknami) wymaga przemyślenia, tutaj chyba nikt nad tym dobrze się nie zastanowił. Trzeba wziąć pod uwagę rozszerzalność termiczną materiału, aby umożliwić pracę blachy zwłaszcza w miejscach, gdzie wstępują znaczne zmiany temperatury. Blacha tytanowo-cynkowa ma rozszerzalność termiczną 2,2 mm/(10 m·10 K), a stal ocynkowana prawie dwukrotnie mniejszą - 1,2 mm/(10 m·10 K).
Prace zostały wykonane nieprecyzyjnie. Brak estetyki w wykonywaniu detali jest regułą. Blacha profilowana na profilarkach rolkowych może mieć nieznaczne i równomierne pofalowanie. Generalnie, aby otrzymać najbardziej gładką z możliwych powierzchnię w systemie elewacji na rąbek kątowy, należy stosować materiał w arkuszach oraz wyginać rąbki na krawędziarce.Na koniec można dodać, że obróbki okien również pozostawiają wiele do życzenia, a dodatkowo rąbki z jednej połaci nie pokrywają się z rąbkami z drugiej połaci. Na prezentowanym dachu blacharz nie wykonał prac prawidłowo. I co ma zrobić inwestor, który zainwestował w porządny materiał, a pokrycie kwalifikuje się do poprawy lub całkowitej wymiany?Dlatego przy zakupie materiałów należy pamiętać, że cena nie jest najistotniejsza. Ważne jest, aby sprzedawca zapewniał serwis posprzedażny związany z wykonaniem pokrycia, wykwalifikowanych fachowców oraz właściwe narzędzia, bo nigdy nie mamy pewności czy dekarz, któremu zlecimy prace, nie okaże się pseudofachowcem. A niedoświadczony inwestor może błędy wykonawcze zakwalifikować jako wady zakupionego wcześniej materiału pokryciowego.