Blachodachówka

Blachodachówka

Pokrycia z blach tłoczonych w kształt dachówek czy gontu stosuje się od ponad 20 lat. Do Polski trafiły z krajów skandynawskich na początku lat 90. Są produkowane z aluminium, stali ocynkowanej lub wykończonej warstwą aluminiowo-cynkową, i powlekane obustronnie warstwami ochronnymi.

blachodachówkaMateriał
Grubość blachy dachówkowej wynosi od 0,4 do 0,9 mm. Ciężar to około 5 kg/m². Od strony zewnętrznej arkusze pokrywane są warstwą ochronną (lakierem poliesterowym, akrylowym, puralem, PVDF-em lub plastizolem), powłoka ta umożliwia także barwienie blachy na dowolne kolory. Na lakier można nakładać dodatkowo posypkę kwarcową lub granulat ceramiczny. Dodatkowym zabezpieczeniem jest specjalna folia, która chroni produkt w czasie transportu i podczas montażu (blacha z folią jest droższa od blachy bez folii o ok. złotówkę za metr kwadratowy).

Profilowanie

Tłoczenia w formie dachówek usztywniają blachę, dlatego ten rodzaj pokrycia nie wymaga sztywnego podłoża (np. pełnego deskowania), najczęściej układa się je na ruszcie z łat i kontrłat
z folią wstępnego krycia. Na polskim rynku dostępna jest blacha dachówkowa (tzw. dachówka samonośna) z wbudowaną łatą nośną. Dzięki temu można mocować ją bezpośrednio na krokwiach - bez dodatkowych łat. Dodatkowo tłoczenia znacznie poprawiają wentylację połaci dachowych.

blachodachówka na dachu

Zastosowanie

Powinny być stosowane na dachy o pochyleniu powyżej 12°. W przypadku dachów o skomplikowanej formie architektonicznej dochodzi do sporych strat materiału (panele trzeba docinać), dlatego najlepiej używać arkuszy o małych wymiarach – minimalizuje to straty materiałowe do kilku lub kilkunastu procent.

Oferta

Czołowi producenci oferują kompletne systemy krycia dachu: obok standardowych opierzeń
i dodatków, takich jak kalenice, wiatrownice, rynny koszowe, łamacze śniegu, kalenice wentylujące, blachy osłonowe złącza i gąsiory, produkowane są dowolne elementy na indywidualne zamówienie klienta. Na pokrycia z blachodachówek udzielana jest gwarancja od 5 do 15 lat.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Balex Metal, Budmat

Polecamy Ci również

Zobacz także