Blachodachówka to obecnie jedno z najbardziej popularnych pokryć domów jednorodzinnych. Producenci proponują ją zarówno w tradycyjnych arkuszach, jak i panelach modułowych.
Blachodachówka tradycyjnie była produkowana w arkuszach ciętych na wymiar, jednak alternatywą dla tego rozwiązania są panele modułowe. Jaki typ blachodachówki wybrać na nasz dach? Obydwa rozwiązania mają swoje zalety, a wybór zależy przede wszystkim od kształtu dachu i stopnia jego skomplikowania.
Blachodachówka w arkuszach
Arkusze blachodachówki są cięte na konkretny wymiar i mogą osiągać do kilku metrów długości. Dobiera się je i przycina na podstawie szczegółowych wyliczeń, indywidualnie do danego dachu. To czynność wymagająca pewnego doświadczenia, więc lepiej powierzyć ją wykwalifikowanemu sprzedawcy. Dokona on obliczeń na podstawie rysunku konstrukcyjnego dachu, najczęściej używając specjalnego programu komputerowego. Dokładne wyliczenie zapotrzebowania na arkusze jest gwarancją, że materiał będzie odpowiednio dopasowany. Trzeba bowiem pamiętać, że arkusze będą przygotowane specjalnie dla konkretnego dachu.
Zobacz też: Jak montować blachodachówkę w arkuszach, a jak panelową
Ponieważ arkusze mają kilka metrów długości, ich układanie przebiega szybko i sprawnie, jednak pod warunkiem, że nasz dach ma stosunkowo prostą formę. Dlatego sprawdzają się idealnie na dachach jedno- lub dwuspadowych, najlepiej pozbawionych lukarn czy wykuszy. W przypadku, kiedy połać dachu ma wiele załamań będzie konieczne docinanie arkuszy na miejscu budowy, co spowoduje duże straty materiału i wydłuży prace. A to przełoży się na koszt wykonania dachu.
Trzeba też pamiętać, że długie arkusze mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu, czy składowania, dlatego trzeba zachować ostrożność przy tych czynnościach.
Blachodachówka panelowa
Blachodachówka panelowa (modułowa) jest sprzedawana w formie niewielkich elementów, tworzących kompletny system do montażu dachu. Zakres wielkości modułów różni się w zależności od producenta i modelu, ale ponieważ są to zestandaryzowane wymiary, nie ma problemu z zamówieniem dodatkowych paneli (albo zwrotem nadwyżek). Dlatego też kwestia dokładnego obliczenia zapotrzebowania na materiał nie jest tak problematyczna.
Dowiedz się: Jakie poszycie pod blachodachówkę - folia czy pełne deskowanie
Blachodachówka panelowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku dachów o skomplikowanych kształtach. Ponieważ moduły są stosunkowo niewielkie, ich układanie jest wygodne i szybkie na połaciach o bardzo zróżnicowanej formie. Nawet jeśli panel będzie trzeba dociąć, jest to łatwiejsze niż w przypadku arkuszy, powoduje też mniejsze straty materiału.
Panele najczęściej są pakowane w poręczne pakiety i dostarczane na paletach. Ułatwia to ich bezpieczny transport, rozładunek i składowanie.
Moniks
ja polecam takie rozwiązanie jak blachodachówka na wymiar http://www.budmat.com/pl/produkt/aria-5. jest lekka, nie obciąża całej konstrukcji dachu i naprawdę wytrzymała.
bastianbob
Modułówka jest jednak chyba szybsza jeżeli chodzi o montaż. Jak ja kupiłem swoją blachę z Budmatu (Venecja) to montowanie poszło bardzo sprawnie, bo każdy moduł miał otworek i miseczkę montażową, więc na zasadzie zatrzasków się to kładło. Dekarze chwalili że to sensowny i dobrze wymyślony sposób i znacząco skróciło to czas trwania prac.
magdalenaZ123
Blachodachówkę mi podsunęli we wrocławiu jak byłam w hurtowni msm, kupiłam od nich i ogromną zaletą tej opcji jest właśnie brak obciążenia całej konstrukcji. Mam już kilka miesięcy i oby służyła jak najdłużej
krystof
A jakie są argumenty za blachodachówką? Oczywiście oprócz ceny... Moim zdaniem nie do końca warto iść w tę technologię. Alternatywą są duże dachówki ceramiczne - szybkie w montażu i na podobnej półce cenowej. Mam tu na myśli np. dachówkę Koramic Alegra 9. Bardzo dobra, ładna dachówka, niecałe 40 kg masy na m2. Proponowałbym zainteresować się takim rozwiązaniem.
cookiemonster
Warto dodać, że główną zaletą blachodachówki jest po prostu niska cena - stąd wynika jej popularność w Polsce. Z jakością, szczególnie przy użytkowym poddaszu, nie ma to rozwiązanie zbyt wiele wspólnego. Dużo rozsądniej jest dołożyć te 20% kosztu i wykonać dach z ceramiki. Duże dachówki typu Koramic Alegra 9 nie powinny kosztować majątku, a będą gwarantować znacznie większy komfort...
RobertoEs
Polecam sprawdzić produkty Regamet. Mają kilka modeli blachodachówek pokrywanych powłokami o podwyższonym standardzie wytrzymałości. Poza tym, że są odporne naprawdę fajnie wyglądają. Do wyboru do koloru. Szwagier kładł u siebie kilka lat temu i póki co nic złego się nie dzieje.
Blachy Pruszyński
Najnowsze produkty blachodachówek Blachy Pruszyński spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Począwszy od:
* blachodachówki płaskiej IRYD => IRYD
* blachodachówki panelowej REN => REN
* blachodachówki panelowej LOARA => LOARA
Szczególnie polecane są produkty z powłokami zabezpieczającymi PURMAX®, PURLAK®, PURMAT®.
Powłoki ochronne Blachy Pruszyński
__________________________
Blachodachówki panelowe Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński
Blachodachówka REN, Blachy Pruszyński
https://www.youtube.com/watch?v=vmuzP-xWtXQ
Al Don
Ja na swoim dachu mam blachodachówkę, konkretnie dwumodułową od Regamet. Mam akurat dach z dużą ilością załamań, lukarn itd., więc w tym przypadku bez sensu byłoby decydować się na blachę ciętą na wymiar. A mam ją już od kilku lat i jestem bardzo zadowolony Nic się złego z dachem nie dzieje, sprawuje sie i wygląda super, a już kilka lat od montażu minęło.