Blachodachówka – jak dbać o pokrycie dachu

Blachodachówka – jak dbać o pokrycie dachu

Blachodachówka to bardzo popularny materiał pokryciowy. Odpowiednia konserwacja, czyszczenie i mycie powodują, że prawidłowo spełnia swoje funkcje i służy przez wiele lat oraz zapewnia komfort mieszkańcom.

blachodachówka na dachu


Fachowcy radzą, aby zwracać uwagę na tę kwestię, ponieważ dach jest narażony na nieustanne oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego też należy go czyścić regularnie. Ekspert podpowiada, jak prawidłowo pielęgnować blachodachówkę, by nie doprowadzić do jej uszkodzenia i zagwarantować ochronę domu na długie lata.

Zadbaj o dach, czyli pielęgnacja pokrycia

Dachy pokryte blachodachówką mają między innymi tę zaletę, że nie wymagają skomplikowanych prac konserwacyjnych. Ważną kwestią jest bezbłędny montaż pokrycia oraz wybór materiału odpowiedniej jakości. Na trwałość blachodachówki mają także wpływ wcześniejsze warunki jej składowania, dlatego warto zaopatrzyć się w nią w dobrym składzie budowlanym, a prace powierzyć prawdziwym specjalistom.
Jednak aby dach pozostawał szczelny i właściwie chronił dom, należy regularnie sprawdzać jego stan. Uwagę należy zwrócić na drobne usterki, które nie naprawione mogą przekształcić się w poważniejszą awarię.Równie ważne jest czyszczenie i mycie połaci, ponieważ na dach spada duża ilość zabrudzeń: opady atmosferyczne, promienie UV, resztki śniegu, które wpływają na trwałość pokrycia. Destrukcyjnie działają również środki chemiczne, popioły czy dym. Jeśli dach jest długo nie czyszczony lub usytuowany w zacienionym miejscu, w sąsiedztwie wysokich drzew, na jego połaci mogą rozwijać się porosty, mchy lub glony.

Dokładnie sprawdźmy stronę północno-wschodnią, która jest najbardziej narażona na rozwój mikroorganizmów. Blachodachówka pokryta jest powłokami, które chronią ją przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych, korozją i uszkodzeniami oraz minimalizują osiadanie zanieczyszczeń. Wprawdzie zanieczyszczenia z dachów w znacznej części zmywa deszcz, to jednak zgodnie z zaleceniami producentów, niezbędne jest również regularne czyszczenie połaci (np. podczas przeglądu przed sezonem zimowym) – tłumaczy Antoni Luberda ekspert i dekarz z wieloletnim doświadczeniem z firmy Blachotrapez, producenta pokryć dachowych z blachy. 

czyszczenie i konserwacja dachuJak czyścić?

Zanieczyszczenia zalegające na powierzchni pokrycia z blachodachówki należy zmywać odpowiednimi środkami czyszczącymi.

 – Zwykle wystarczy umyć cały dach wodą pod ciśnieniem. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń można użyć miękkiej szczotki (wystrzegajmy się intensywnego szorowania twardą szczotką!) i detergentu odpowiedniego do mycia powierzchni powlekanych. Na rynku istnieje wiele specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia połaci. Niektórzy myją dach raz w roku, na jesień, używając szamponu samochodowego z woskiem i pokrycie wygląda jak nowe. Pamiętajmy, aby nie stosować agresywnych preparatów chemicznych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia blachodachówki, jej powłoki i zmiany koloru. Takie zniszczenie materiału może unieważnić gwarancję, którą na blachodachówkę zapewnia nam producent. Aby woda nie zaciekała pod pokrycie i nie powodowała zawilgocenia ocieplenia, należy ją rozprowadzać od kalenic w dół i na boki – wyjaśnia ekspert firmy Blachotrapez.  

Czyszczenie powierzchni dachu wymaga pewnej wprawy i odpowiedniego zabezpieczenia – są to prace wykonywane na znacznej nieraz wysokości. Dlatego nie warto przeprowadzać ich na własną rękę – lepiej wykonanie tych prac powierzyć specjalistom, czyli dekarzom.

Wprawdzie nie mamy wpływu  na czynniki zewnętrzne, ale odpowiednia pielęgnacja połaci dachu zminimalizuje ich skutki i wpłynie korzystnie na trwałość pokrycia oraz jego funkcjonowanie. Znacznie korzystniejsze jest bieżące dbanie o stan dachu, niż dokonywanie kosztownego remontu zniszczonego pokrycia.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Blachotrapez

Zdjęcia: Blachotrapez, Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także