Blachodachówka jak gont drewniany

Blachodachówka jak gont drewniany

Elementem wyróżniającym dachy podhalańskie od dachów nizinnych jest zachowanie ich tradycyjnego pokrycia w postaci gontów drewnianych, które nawet dzisiaj wygrywają z klasycznymi dachówkami ceramicznymi i cementowymi stosowanymi w innych częściach kraju. Dziś zaś najkorzystniejszym rodzajem pokrycia, według wielu architektów zakopiańskich, jest pokrycie wykonane z blachy profilowanej na kształt gontu, pokrytej posypką mineralną nadającą powierzchni matowy i chropowaty wygląd.

dach kryty gontem drewnianymblachodachówka jak gont drewniany

Dachówka gontopodobna pojawiła się w Zakopanem na początku lat 90-tych, od początku zyskując pozytywne opinie inwestorów. Do chwili obecnej pokrytych zostało kilkaset dachów w Zakopanem i okolicach, m.in. restauracja McDonalds na Krupówkach, hotele: Skalny, Grand Stamary.

dach kryty gontem drewnianymten sam dach kryty blachą gontopodobną

Oto główne powody zadowolenia klientów:

  • Kruszywo bardzo skutecznie wycisza upadające krople deszczu, a także chroni panele przed uszkodzeniami w czasie transportu i montażu, wyklucza ryzyko zarysowania powierzchni panelu podnosząc jednocześnie walory estetyczne dachu.
  • Naturalny kamień powoduje bardzo łagodne załamanie światła i przyjemny odbiór koloru, matowa i porowata powierzchnia powoduje, że dach pokryty tymi dachówkami nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Zarówno ta zaleta, jak też niewielkie moduły dachówek powodują, że nie powstają niebezpieczne dla mocowania naprężenia związane z rozszerzalnością stali.
  • Dachówki występują w kilku naturalnych kolorach, co pozwala na swobodne zharmonizowanie kolorystyki dachu z kolorem elewacji, stolarki i otoczenia. Mały wymiar modułu i symetryczność fali dachówki pozwalają na uzyskanie bardzo dużej efektywności materiału. Dla inwestora jest to jednoznaczne ze zminimalizowaniem odpadów nieużytkowych, które w tych systemach nawet przy mansardowym czy kopertowym dachu z lukarnami nie przekraczają 3%.
  • W odróżnieniu od wszystkich innych blaszanych pokryć dachowych, z dachówki gontopodobnej nie zsuwa się w czasie odwilży śnieg, co często powoduje „obrywanie” rynien i szkody z tym związane.
  • Niekwestionowaną zaletą tych dachówek jest ich lekkość. Ciężar 1m2 wynosi zaledwie 7kg jest to więc dach ok. 6 - krotnie lżejszy od dachu ceramicznego czy cementowego. Dachówki te ze względu na niewielki ciężar nie wymagają dużych przekrojów krokwi i gęstych rozstawów.
  • Zupełnie inaczej kształtują się koszty eksploatacyjne, gdyż trwałość dachu pokrytego gontopodobną blachą dorównuje trwałości dachówki ceramicznej. W odróżnieniu do gontu drewnianego nie wymaga kosztownej impregnacji co kilka lat. Impregnacja wysokiego dachu to zmora wielu właścicieli dużych pensjonatów.
  • Dach z blachy gontopodobnej jest całkowicie niepalny. Łatwiej więc uporać się z wymogami Straży Pożarnej podczas procesu budowy i odbioru nowego pensjonatu.
Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Artur Melanowicz

Źródło: Ahi Roofing

Polecamy Ci również

Zobacz także