Blachodachówka zamiast eternitu. Nowy dach bez problemów

0
Blachodachówka
Blachodachówka to pokrycie, które ma wiele zalet. Doskonale nadaje się m.in. do zastąpienia eternitu na dachu.

Dachy pokryte eternitem ciągle są obecne w naszym krajobrazie. Warto już teraz pomyśleć o usunięciu tego niebezpiecznego materiału i zastąpieniu go zdrowym oraz estetycznym pokryciem.

Wymiana eternitu na inne pokrycie bardzo często dla wielu osób jest  przerażająca. Odstraszają nas koszty, wizja długotrwałych i uciążliwych prac, czy konieczność wzmocnienia konstrukcji. Wiele z tych problemów może wyeliminować odpowiednie nowe pokrycie. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie blachodachówka. Wyjaśniamy dlaczego.

Dom kryty blachodachówką

Blachodachówka to pokrycie, które można stosować zarówno na dachy nowe, jak i remontowane.

Blachy Pruszyński
Blachodachówka zamiast azbestu

Blachodachówka to bardzo lekkie pokrycie dachowe.

Blachy Pruszyński
Stary dach z eternitu

Jeśli zdecydujemy się na zastąpienie eternitu blachodachówką, nie będziemy musieli wzmacniać konstrukcji.

Blachy Pruszyński
Pokrycie z eternitowych płyt falistych

Blachodachówka waży mniej niż eternit, a jej montaż jest szybki i sprawny.

Blachy Pruszyński
Dach pokryty blachodachówką

Blachodachówka jest dostępna w arkuszach i panelach. Wybór zależy od stopnia skomplikowania dachu.

Blachy Pruszyński
Trwałe pokrycie z blachodachówki

Blachodachówka jest zabezpieczona specjalnymi powłokami. Nadają one trwałość i odpowiedni wygląd.

Blachy Pruszyński
Blachodachówka jak gont drewniany

Ciekawą propozycją jest blachodachówka imitująca tradycyjny gont drewniany.

Blachy Pruszyński

Ciężar pokrycia i stan konstrukcji

Szczyt popularności eternitu przypadał na lata 70. i 80. ubiegłego wieku. Kilkadziesiąt lat temu dachy nie zawsze były wykonywane z odpowiednią dbałością i starannością, dlatego też stan ich konstrukcji pozostawia często wiele do życzenia i może nie poradzić sobie z obciążeniem nowym pokryciem. Oznacza to konieczność dodatkowych prac, większe koszty i dłuższe prace.

Jeśli zdecydujemy się na pokrycie ciężkie, takie jak dachówka ceramiczna czy cementowa, istnieje duże ryzyko, że będziemy musieli wzmacniać konstrukcję dachu. Jest jednak pokrycie znacznie lżejsze nie tylko od dachówki, ale i od eternitu, który do tej pory zalegał na dachu. To właśnie blachodachówka. O ile metr kwadratowy eternitu waży kilkanaście kilogramów, to metr kwadratowy blachodachówki zaledwie 4,7 kg (blachodachówka z oferty firmy Blachy Pruszyński).

Zastępując azbest pokryciem lżejszym, takim jak blachodachówka, nie musimy obawiać się dodatkowych prac, związanych z przebudową i wzmacnianiem więźby itp. (oczywiście stan więźby i budynku powinien ocenić konstruktor przed rozpoczęciem prac remontowych).

Dowiedz się: Kiedy i jak zgodnie z przepisami trzeba usunąć azbest z dachu

Czas wymiany pokrycia dachowego

Wizja długotrwałego remontu i pozostawania „bez dachu nad głową” również jest jednym z czynników, których się obawiamy. Jednak blachodachówka i pod tym względem wypada bardzo korzystnie.

Warto wiedzieć, że blachodachówka jest oferowana w dwóch formach – jako arkusze i jako panele. Każda z nich zapewnia szybki i sprawny montaż, jednak różni się nieco przeznaczeniem. Jeśli nasz dach ma prostą formę – jest np. jedno- lub dwuspadowy, nie ma w nim wykuszy, lukarn itp. - wtedy najlepszym rozwiązaniem jest blachodachówka w arkuszach. Zostaną one przycięte na długość połaci naszego dachu, a na miejscu szybko i sprawnie zamontowane.

Szerokość użytkowa arkusza blachodachówki z oferty firmy Blachy Pruszyński wynosi od 1080 mm (OPTIMA Arad), przez 1100 mm (KRON, SZAFIR), do 1150 mm (GRYF, RUBIN Plus). Natomiast długość maksymalna arkusza od 5030 mm (KRON, SZAFIR, RUBIN Plus) do 5315 mm (OPTIMA Arad). Warunkiem sprawnego doboru blachodachówki w arkuszach jest dobre rozmierzenie dachu, ale w tym nam pomoże fachowy dekarz, współpracujący ze składem budowlanym lub producentem. To jeden z powodów, dla których warto się zdecydować na pokrycie od sprawdzonego i współpracującego z dekarzami producenta, np. Blachy Pruszyński.

Natomiast jeśli nasz dach jest wielopołaciowy, są w nim lukarny czy inne dodatkowe elementy, lepszym wyborem będzie blachodachówka w panelach. Poszczególne elementy mają mniejsze rozmiary, dzięki czemu łatwiej układać je na bardziej skomplikowanych dachach. Pojedyncze panele mają długość jednego lub dwóch modułów (jeden moduł to 350 mm), natomiast ich szerokość użytkowa to od 1080 mm (MODUS, ARAD Premium) do 1150 mm (TUR).

Jako jednomodułowe (o długości modułu 370 mm) są oferowane panele REGLE, przypominające wyglądem gont drewniany. Ich szerokość użytkowa wynosi 1205 mm.

Takie wymiary paneli sprawiają, że konieczne przycinane elementów jest ograniczona do minimum. Skraca to czas montażu i powoduje, że odpad materiału jest niewielki.

Wykonanie dachu i obróbki

Wybór dobrego materiału pokryciowego jest ważny, ale równie istotny jest jego prawidłowy montaż, a także wykonanie obróbek. W przypadku blachodachówki mamy do czynienia z pokryciem bardzo często stosowanym. W jego układaniu specjalizuje się większość dekarzy. Dodatkowo, jedną z zalet tego pokrycia jest łatwość montażu. Pod blachodachówkę nie trzeba wykonywać sztywnego poszycia (choć jeśli takie istnieje i jest w dobrym stanie, to można je wykorzystać).

Atutem jest również to, że renomowani producenci, tacy jak Blachy Pruszyński, poza samym pokryciem, oferują akcesoria dodatkowe. Są to zarówno elementy montażowe (wkręty, specjalne gwoździe, uszczelki), jak i elementy zapewniające prawidłową budowę dachu (m.in. taśmy kalenicowe i gotowe kalenice, kominki wentylacyjne, akcesoria kominiarskie czy przeciwśnieżne). Dzięki temu prace dekarskie przebiegają szybciej i sprawniej, znacznie mniejsze jest też ryzyko popełnienia błędów przy obróbkach.

Sprawdź: Jak wygląda koszt wymiany eternitu na blachodachówkę oraz inne pokrycia

Trwałość blachodachówki

Blachodachówka to trwałe pokrycie dachowe.Na blachodachówkę firmy Blachy Pruszyński z powłoką PURMAT i PURLAK otrzymamy 30 lat gwarancji. Żywotność pokrycia jest jednak znacznie większa i wynosi do nawet 40-50 lat, w przypadku blach wielowarstwowych, pokrytych powłoką poliuretanową. A właśnie takie stosuje się najczęściej na blachodachówkę.

Korzystając z blachodachówki i dedykowanych elementów, mamy pewność, że powstanie szczelny, trwały, a przy tym lekki dach.

Dowiedz się więcej:

www.dachtwoichmarzen.pl

artykuł powstał we współpracyBlachodachówka zamiast eternitu. Nowy dach bez problemów - zdjęcie 2

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Polecamy Ci również

Zobacz także