Blachy płaskie – elegancja i funkcjonalność

Blachy stalowe to materiał od dawna stosowany jako pokrycie dachowe. Łączą w sobie szlachetny wygląd i wysoką jakość.*

lindab logo


blachy lindabTechnologia PLX oferowana przez firmę Lindab
to połączenie tradycyjnego, eleganckiego wyglądu blachy z nowoczesnym produktem wysokiej jakości. Szeroka gama kolorystyczna powoduje, że blachy
PLX sprawdzają się nie tylko na nowych dachach, ale również podczas renowacji starych dachów na obiektach zabytkowych.

PLX to stalowe arkusze z cynkowanej ogniowo blachy o szerokości efektywnej 600 mm, łączone ze sobą w technologii rąbka stojącego. Dzięki doskonałym właściwościom plastycznym, łatwej obróbce i trwałym powłokom są idealnie przystosowane do tej technologii. Materiał daje się formować bez pęknięć i mikrouszkodzeń i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Blachy PLX można montować na dachach praktycznie o dowolnym kształcie, co ma znaczenie np. przy wymianie pokryć na obiektach zabytkowych, których dachy często mają dość skomplikowane formy (np. na kościołach). Dzięki wyjątkowej szczelności, technologia PLX umożliwia krycie zarówno dachów płaskich, jak i połaci o bardzo dużym kącie nachylenia (np. wież) oraz elewacji, zaś obszerna gama kolorystyczna obejmująca zarówno tradycyjne (np. miedziany, czarny) jak i nowoczesne barwy (błękitny, srebrny) daje duże możliwości kreowania wizerunku architektonicznego budynków.

Blachy płaskie – elegancja i funkcjonalność - zdjęcie 3 Blachy płaskie – elegancja i funkcjonalność - zdjęcie 4
Dach w technologii rąbka stojącego może być wykonany na dwa sposoby – z krótkich arkuszy łączonych ze sobą na rąbki leżące równoległe do krawędzi okapu, lub z arkuszy pełnych o długościach równych odległości od okapu do szczytu dachu. Wybór odpowiedniego wariantu zależny jest od kształtu i wymiarów dachu, strefy wiatrowej, w której znajduje się budynek, kąta pochylenia połaci oraz sposobu odprowadzania wody.
Pierwsza metoda zapewnia tradycyjny wygląd nawiązujący do starych metod krycia dachów z blach płaskich oraz usztywnia dach, lecz ze względu na szczelność nie powinna być stosowana na dachach o kącie nachylenia mniejszym niż 10% (5,7°). Metodę krycia ze zwoju (pełnymi arkuszami), jako szczelniejszą, można natomiast stosować już przy nachyleniu połaci rzędu 6,5% (ok. 3,6°). Ponadto metoda ta znacznie usprawnia prace dekarskie, minimalizuje czas montażu, a co za tym idzie zmniejsza koszty renowacji obiektu zabytkowego. Maksymalna długość arkuszy w tym przypadku może wynosić nawet 16 m. 

Blachy płaskie – elegancja i funkcjonalność - zdjęcie 5Rozstaw rąbków wynika z szerokości blachy i wynosi 600 mm. Arkusze blach PLX, ze względu na swoją plastyczność, mogą być montowane wyłącznie na pełnym podłożu (nie ma możliwości montażu na konstrukcji „ażurowej”). Do mocowania używa się haftr stałych i przesuwnych w rozstawie nie przekraczającym 450 mm. Przez właściwy układ oraz dobór haftr (w zależności od strefy śniegowej i wiatrowej, w jakich zlokalizowany jest budynek zabytkowy oraz kąta nachylenia połaci) można wymusić sposób i kierunek dopuszczalnych ruchów termicznych i dylatacyjnych. Nieprawidłowy montaż może natomiast doprowadzić do zerwania blach pod wpływem silnego wiatru. Pomiędzy blachą a podłożem stosuje się matę strukturalną (połączenie membrany wysokoparoprzepuszczalnej z profilowaną matą ze splątanych włókien). Mata ta pełni rolę izolatora akustycznego oraz umożliwia odprowadzanie do okapu skroplin gromadzących się na spodniej stronie arkuszy blachy.
Warto również podkreślić, iż dachy i fasady wykonane w technologii PLX są całkowicie niepalne.

Aby dach mógł służyć przez długie lata, równie istotny jak jakość materiału jest fachowy montaż nowego pokrycia. Firma Lindab zapewnia szkolenia dla dekarzy wykonujących dachy z blach PLX. Do dyspozycji wykonawców są również nowoczesne maszyny elektryczne do profilowania arkuszy blach oraz zamykania rąbków na pokryciu dachu, zapewniając jednocześnie instruktaż w zakresie ich użytkowania. Dzięki temu konserwator kontrolujący przebieg prac renowacyjnych może mieć pewność, że pokrycie będzie sprawnie i estetycznie zmontowane, a przede wszystkim szczelne.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także