Błędy dekarskie

Nasze marzenia o własnym domu  precyzyjnie tworzone przez architekta, inżynierów, murarzy, cieśli mogą zostać dopełnione przez wieńczących dzieło dekarzy.

Niestety nie zawsze udaje się zadowalająco postawić przysłowiową „kropkę nad i”. Często bowiem zdarza się, że powierzając kosztowny materiał pokrycia dachu samozwańczym „blacharzom”, wyrzucamy nasze idealne wyobrażenie o domu do kosza.

Oto wybrane przykłady przecenienia przez niektórych własnych umiejętności dekarskich.  Przeciętnemu obserwatorowi nie rzuci się w oczy nic szczególnego oprócz braku estetyki wykonania pokrycia, doświadczone oko wychwyci jednak wady, których konsekwencje będą odczuwalne przez inwestora przez długi czas.

Niska świadomość ludzi pracujących z blachami powlekanymi, idzie często w parze z brakiem doświadczenia, niosąc za sobą nieodwracalne skutki. Jednym z podstawowych błędów, powodujących uszkodzenie powłoki i zniszczenie warstwy ocynku, jest używanie szlifierki kątowej jako narzędzia do przycinania blach zamiast nożyc i niblerów. Wysoka temperatura wytworzona pod wpływem sił tarcia w miejscu styku tarczy szlifierki z płaszczyzną blachy doprowadza do wypalenia się warstwy cynku, co powoduje szybszą podatność na korozję – ślady rdzy mogą być zauważalne już po pierwszych wilgotnych nocach. Niebezpieczeństwo stanowią również gorące opiłki, które uszkadzają ją do samego rdzenia arkusza blachy i tworzą przyszłe ogniska powstawania rdzy.

otwór po źle wkeconym wkręcie błędy dekarskie

Pozostawiony otwór po źle wkręconym wkręcie, skorodowane miejsca, źle przykręcona podstawa 
stopnia kominiarskiego.

Błędy wynikające ze złego pomiaru dachu

Pomiar dachu jest istotnym elementem niezbędnym do określenia prawidłowych długości arkuszy pokrycia. Może być dokonywany na podstawie projektu architektoniczno – budowlanego, pod warunkiem, że wykonana więźba odpowiada danym zawartym w projekcie. Najbardziej rzetelną metodą jest jednak określenie długości poszczególnych arkuszy pokrycia dachowego na podstawie pomiarów istniejącej konstrukcji dachu. Niewłaściwie wykonany pomiar jest przyczyną wielu konfliktowych sytuacji i naraża inwestora na dodatkowe koszty oraz błędy w wykonaniu pokrycia.

źle zamontowana rynna i obróbka blacharska kosza brak właściwego spadku rynny

Oceń artykuł
4,00 / 22 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także