Budownictwo energooszczędne i pasywne

W dniu 16 listopada, w Jachrance w hotelu Warszawianka, odbyła się konferencja na temat budownictwa pasywnego - "Trendy rozwojowe w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – w praktyce". Budownictwo pasywne, rozpowszechnione w Europie zachodniej, zaczyna wchodzić do naszego kraju. Konferencja miała charakter ekonomiczny i technologiczny.

dom pasywnyByła to pierwsza w Polsce możliwość zapoznania się z budynkiem pasywnym i instalacjami energooszczędnymi. Dom, którego zwiedzanie będzie integralną częścią konferencji, został wzniesiony wraz z wiodącymi producentami technologii i materiałów budowlanych w Polsce.

W Polsce zainteresowanie materiałami budowlanymi i instalacjami superenergooszczędnymi oraz możliwościami ich zakupu i montażu jest bardzo duże. Ten fakt stał się inspiracją do zorganizowania konferencji Trendy Rozwojowe w Budownictwie Energooszczędnym i Pasywnym – w Praktyce. W przypadku tradycyjnych domów bilans energetyczny na dzień dzisiejszy jest nie do przyjęcia i z tego powodu inwestorzy zmieniają instalacje i w dowolny sposób dokonują zmian i doboru materiałów.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z najnowszymi trendami w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Poznać technologie oraz materiały wykorzystywane przy budowie domów z minimalnym zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania. Integralną częścią konferencji było zwiedzanie domu pasywnego, który został zbudowany przy wykorzystaniu technologii i materiałów energooszczędnych.

Organizatorem konferencji było wydawnictwo „Przewodnik Budowlany” wspólnie z firmami, które uczestniczyły w budowie pierwszego w Polsce wzorcowego domu pasywnego.

wykończenie wnętrza domu pasywnegoUczestnikami konferencji byli developerzy, przedstawiciele małych i średnich firm budowlanych, spółdzielnie, architekci, urzędy i jednostki państwowe odpowiedzialne za zakup technologii, inwestorzy indywidualni.

Była to pierwsza w Polsce konferencja bazująca na gotowym już budynku SVT, nie wymagającym klasycznego ogrzewania. Omawiane zagadnienia odnosiły się do konkretnych procesów technologicznych sprawdzonych przez fachowców w praktyce.

Kontynuacją działań, zapoczątkowanych na konferencji Trendy Rozwojowe w Budownictwie Energooszczędnym i Pasywnym – w Praktyce, będą centra porad „Przewodnika Budowlanego” zorganizowane na targach BUDMA 2007. Podczas tych targów, w nawiązaniu do konferencji, udzielane będą porady dotyczące budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz dystrybuowane będzie wydanie specjalne (konferencyjne) „Przewodnika Budowlanego”.

Partnerzy budowy domu pasywnego

Abloy, Aluplast, Barlinek, Betafence, Bosch, Cerrad, Danfoss, Devi, Dospel, Eco Oczyszczalnie, EkoKlinkier, Fakro, Frans-pol, Gadip, Geberit, Grupa Archipelag, Gutta, Habe, Hörmann, Tremco illbruck, Isover, Kronopol, Krzemień, Leier,  Legocol, Metrix (GSP Group Ltd.), PIBP, Pipelife, PZPiPPO, Rain Bird, Rigips, Rockwool, Security Point, Selena, Sika, Simpson, Solarux, Steico, Stiebel Eltron, Uzin, Ytong, Wedi.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Przewodnik budowlany

Polecamy Ci również

Zobacz także