Budownictwo zrównoważone

energooszczędny dom modelowyDo 2019 roku wszystkie nowo powstające budynki mają produkować tyle samo energii, ile zużywają. Tak brzmią poprawki zgłoszone przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii do dyrektywy dotyczącej oceny energetycznej budynków.

Z pomocą w realizacji ambitnych celów przychodzą nowoczesne rozwiązania budowlane, nad którymi od lat pracują firmy, takie jak VELUX, producent okien do poddaszy, energooszczędnych akcesoriów oraz paneli i kolektorów słonecznych. Firma, jako partner kampanii duńskiej ambasady „Z Danią bliżej. Energia przyjazna środowisku” promuje rozwiązania, które wkrótce obecne będą w każdym domu.

Prawo UE stawia przed Polską ogromne wyzwania. Projekt nowelizacji Dyrektywy EPBD przyjęty w pierwszym czytaniu przez Parlament Europejski większością głosów zakłada, że do połowy 2011 r. Polska zobowiązana będzie do wdrożenia odpowiednich instrumentów finansowych, które pozwolą na sfinansowanie rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną budynków. Projekt zmierza do tego, by końca 2016 roku wszystkie nowo powstające budynki charakteryzowały się zerowym zużyciem energii netto (mają produkować tyle samo energii ile zużywają). Państwa Członkowskie mają przyjąć cele dotyczące procentu wszystkich budynków, które osiągną zerowe zużycie energii netto między 2015 i 2020 rokiem. Parlament Europejski planuje głosowanie w drugim czytaniu do końca tego roku. Po przegłosowaniu, znowelizowana Dyrektywa będzie obowiązywała we wszystkich krajach członkowskich UE.

energooszczędny domOprócz instrumentów finansowych niezbędne w podnoszeniu efektywności energetycznej budynków są wiedza i doświadczenie. Pionierem w tym obszarze jest Dania. To właśnie dlatego Ambasada Danii od kilku lat organizuje kampanie prezentujące duńskie rozwiązania i wspierające polskie przedsięwzięcia na rzecz obniżenia zanieczyszczenia środowiska i zmniejszenia kosztów użytkowania energii. Jednym z partnerów kampanii jest duńska firma VELUX.
W Polsce ponad połowa domów wyposażona jest w okna dachowe i to właśnie one mogą być źródłem nie tylko ogromnych oszczędności, ale także źródłem energii. Nasz firma szczyci się skutecznymi metodami efektywnego gospodarowania energią w budownictwie i chce dzielić się swoimi doświadczeniami z Polską. Pokazujemy, że nasze rozwiązania mogą być z powodzeniem zaadaptowane w tradycyjnym budownictwie, przynosząc pożądane rezultaty w zakresie oszczędzania energii - mówi Lidia Mikołajczyk-Gmur - Dyrektor Generalny VELUX Polska.

Firma VELUX swoją wiedzą techniczną zdobywała na całym świecie między innymi podczas wdrażania projektów energooszczędnych domów modelowych takich jak SOLTAG, dostosowany do warunków krajów o chłodniejszym klimacie, oraz ATIKA, zaprojektowany z myślą o obszarach południowoeuropejskich. W kwietniu w ramach projektu Model Home 2020 VELUX ukończył budowę pierwszego domu (Home for Life, Arhus, Dania) o minimalnym, bliskim zeru, zapotrzebowaniu na energię. Do końca bieżącego roku powstanie drugi – budynek uniwersytecki w Kopenhadze Green Lighthouse oraz zostanie zakończony projekt Austria House. W Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji budynki zostaną zakończone w 2010 roku. Działania firmy VELUX są odpowiedzią na zmiany klimatu i rosnące zapotrzebowanie na energię.

„Nasza firma proponuje wizję zrównoważonego budownictwa, która w praktyce oznacza neutralne klimatycznie budynki z optymalnym klimatem w pomieszczeniach, świeżym powietrzem i światłem dziennym. Możliwe jest to dzięki rozważeniu budynku jako całości pod kątem jego efektywności energetycznej, strategicznym rozmieszczeniu okien, które zapewniają optymalne zyski ciepła od słońca, wentylację naturalną i światło dzienne  oraz dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej do ogrzewania i chłodzenia budynku, a także ogrzewania wody” – przekonuje Lidia Mikołajczyk–Gmur.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także