Ceny drewna budowlanego

Polskie drewno świetnie się sprzedaje, ale więcej drzew wyciąć już nie można. Dlatego znowu rosną ceny. Już w sierpniu wybuchła afera, kiedy oficjalnie Lasy Państwowe potwierdziły informacje, że kończą się limity wyrębu drzew przewidziane na rok 2004.

Ceny drewna budowlanego - zdjęcie 1Konkurencyjne ceny półfabrykatów i wyrobów gotowych z drewna, produkowanych przez polskich przedsiębiorców, cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród odbiorców zagranicznych. Duży popyt na surowiec tartaczny i eksport do krajów zachodnich, spowodował, że Lasy Państwowe nie mogą wycinać więcej drzew. 
Lasy Państwowe są monopolistą w dostarczaniu przedsiębiorcom drewna. Wykorzystują tę sytuację, organizując otwarte przetargi na zasadzie licytacji. Ceny są więc wywindowane. Szanse na zdobycie surowca i przetrwanie na rynku, będą miały jedynie te tartaki, które dotychczas regulowały terminowo należności, co pozwoli im brać udział w przetargach oraz tartaki mające duże możliwości produkcyjne, dbające o jakość wyrobów, tak aby klient końcowy nawet po zmianie cen nie zrezygnował z ich usług.

W IV kwartale tego roku prawdopodobnie część tartaków wstrzyma produkcję z powodu braku surowca. Deficyt ten spowoduje dalszy wzrost cen. Według zdobytych przez „Gazetę Polską” informacji, dyrekcja Lasów Państwowych nie widzi nic złego w tym, że małe zakłady tracą grunt pod nogami, twierdząc, że „...i tak nie wytrzymają konkurencji i presji Zachodu, bo w sąsiednich krajach działają olbrzymie tartaki przerabiające 500 tysięcy metrów sześciennych drewna".


Dowiedzieliśmy się, że drewno klasy I sprzedawane przez Lasy Państwowe osiągnęło cenę 300 zł/m³, a drewno klasy III - 200 zł. Podane ceny są wartościami netto. Należy dodać, że jest to cena surowca, a nie gotowego elementu konstrukcyjnego, którego wyprodukowanie wiążę się ze stratą około 40-50% materiału.

Oceń artykuł
3,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Przemysław Kalicki

Polecamy Ci również

Zobacz także