Cieplejszy dach i poddasze już od 2017 roku

0
Dom - wytyczne
Planując budowę od 2017 roku musimy się liczyć z nowymi przepisami, dotyczącymi m.in. ocieplenia dachu.

Od 2014 roku obowiązują nowe Warunki techniczne, zgodnie z którymi muszą być budowane nasze domy. Nadchodzi czas wprowadzenia ich kolejnego etapu i wytycznych – nastąpi to już w styczniu 2017 r. Warto wiedzieć, co nas czeka.

Domy i inne budynki muszą być wznoszone zgodnie z wytycznymi zawartymi m.in. w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Od stycznia 2014 roku obowiązują znowelizowane przepisy, dzięki którym nowe domy mają być znacznie bardziej energooszczędne. Wprowadzenie tych przepisów rozłożono na trzy etapy – pierwszy obowiązuje od dwóch lat, ale właśnie przychodzi czas na wprowadzenie kolejnego. Od stycznia 2017 roku będziemy musieli budować domy o jeszcze mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Ich budowa jest bardziej wymagająca, choć producenci materiałów budowlanych już od jakiegoś czasu kładą nacisk na energooszczędność różnych wyrobów. Trzeba też się liczyć z wyższymi kosztami budowy. Jednak jest i dobra wiadomość – takie domy są tańsze w utrzymaniu, przede wszystkim niższe są koszty ich ogrzewania. Budowa bardziej energooszczędnych domów wymaga kompleksowych rozwiązań, ale do podstawowych rzeczy, o które trzeba zadbać należy skuteczne ocieplenie domu (w tym dachu), a także zastosowanie okien (również dachowych) o lepszych parametrach termoizolacyjnych.

Dowiedz się więcej o: Zmianie wymagań dotyczących energooszczędności domów

Dla kogo nowe przepisy?

Jeśli jesteśmy w trakcie budowy, albo przynajmniej zdążyliśmy uporać się formalnościami budowlanymi jeszcze w 2016 r. (uzyskaliśmy pozwolenie na budowę lub nie wniesiono sprzeciwu do zgłoszenia robót budowlanych), obowiązują nas dotychczasowe wytyczne. Jeśli jednak o możliwość budowy będziemy się starać w 2017 r., musimy uwzględnić nowe przepisy. Zwróćmy uwagę, żeby projekt domu był do nich dostosowany.

Cieplejszy dach i poddasze

Nowe przepisy dotyczą m.in. ocieplenia wszystkich przegród domu, ale skupmy się na elementach związanych bezpośrednio z dachem i użytkowaniem poddasza. Trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, który świadczy o tym ile ciepła przedostaje się przez dany element.
Od nowego roku dla dachów oraz stropodachów nad poddaszami, w których panuje temperatura wyższa niż 16°C ten współczynnik będzie mógł maksymalnie wynosić 0,18 W/(m²K) (obecnie jest to 0,20 W/(m²K)). Jak to zrobić? Trzeba zastosować grubszą warstwę ocieplenia dachu lub materiał o lepszych parametrach (niższym współczynniku przewodzenia ciepła – lambda ʎ). Trzeba też zwrócić uwagę na mostki termiczne, osłabiające skuteczność izolacji. Odpowiednie parametry powinny być ujęte w projekcie budynku.
Będziemy musieli również zainwestować w cieplejsze okna. Dla okien dachowych maksymalna wartość współczynnika U będzie wynosiła 1,3 W/(m²K), natomiast dla okien pionowych będzie to 1,1 W/(m²K). Takie okna (a nawet cieplejsze) bez problemu kupimy u większości producentów.
Oczywiście cieplejsze będą musiały być też ściany zewnętrzne (Umax 0,23 W/(m²K)) oraz drzwi zewnętrzne (Umax 1,5 W/(m²K)).

Przeczytaj też: Energooszczędne drzwi i okna - co nasz czeka w 2017 roku?

To jeszcze nie koniec zmian – trzeci i (jak na razie) ostatni etap wymagań, mających nas doprowadzić do budowy domów o minimalnym zapotrzebowaniu na energię, wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także