Co trzeba wiedzieć przed zakupem rynien? Podpowiadamy

0
System rynnowy
System rynnowy musi być wydajny, trwały i estetyczny. Od jego prawidłowego funkcjonowania będzie zależał stan naszego domu.

Wybór rynien jest coraz większy, więc wybrać „te jedne” wcale nie jest łatwo. Podpowiadamy na jakie podstawowe kwestie trzeba zwrócić uwagę wybierając system rynnowy.

Orynnowanie domu jest bardzo ważne – jeśli woda nie będzie odpowiednio odprowadzona, szybko może dojść do zawilgocenia i uszkodzeń ścian domu. Dlatego system rynnowy musi być wydajny, trwały i szczelny. Dobrze też, aby pasował kolorystycznie do domu rynny i rury spustowe znacząco wpływają na estetyką domu.

Wydajność systemu rynnowego – określamy wielkość i rozmiar rynien

Podstawową kwestią jest określenie wielkości systemu orynnowania, tak żeby skutecznie mógł odprowadzać wodę z naszego dachu. Wielkość orynnowania zależy od tzw. zależy od powierzchni dachu. Żeby wiedzieć jakiej szerokości rynny i jakiej średnicy rury spustowe będziemy potrzebować, powinniśmy obliczyć tzw. efektywną powierzchnię dachu. Robi się to korzystając ze wzoru:

EPD = (B+C/2) × długość dachu(m)
B – odległość w poziomie od narożnika do kalenicy (m)
C – wysokość dachu (m).

Warto też wiedzieć, że poza samą szerokością rynny, na jej wydajność wpływa także ich kształt  – rynny o głębszym profilu, których wewnętrzna krawędź jest wywinięta do środka (tzw. profil kontynentalny) wydajniej odprowadzają wodę niż rynny o tzw. profilu skandynawskim (są one płytsze). W ustaleniu wielkości orynnowania trzeba również uwzględnić umiejscowienie rury spustowej (pośrodku ściany, czy przy narożniku).
Wielkim ułatwieniem w określeniu wielkości orynnowania są specjalne kalkulatory, które producenci rynien umieszczają na swoich stronach. Warto też skorzystać z fachowej pomocy dekarza.

Wybór materiału na rynny

Systemy orynnowania są produkowane z kilku różnych materiałów, w praktyce jednak wybór ograniczamy do PVC oraz stali. Warto wiedzieć, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat, zarówno rynny z PVC, jak i stali przeszły prawdziwą rewolucję jakościową, a do ich produkcji wykorzystuje się technologie znacznie podnoszące trwałość i wytrzymałość tych materiałów.
Jakie są podstawowe różnice między systemami rynnowymi z PVC i stali? Generalnie rynny stalowe cechuje większa trwałość. Są one także bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego ich montaż zaleca się w miejscach szczególnie narażonych na występowanie intensywnych zjawisk pogodowych. Z kolei rynny PVC lepiej sprawdzają się w regionach narażonych na występowanie tzw. „słonej mgły” (obszary nadmorskie), czy kwaśnych deszczy (obszary przemysłowe). Nieplastyfikowany polichlorek winylu, z którego są wykonane jest odporny na uderzenia, nie wymaga konserwacji, ale cechuje się znacznie większą rozszerzalnością temperaturową, co trzeba uwzględnić podczas montażu. Choć materiał PVC uznawany jest za surowiec podatny na odbarwienia słoneczne – to producenci systemów rynnowych znaleźli rozwiązania pozwalające na zniwelowanie negatywnych działań promieniowania UV.

Przeczytaj też: Jakie właściwości i trwałość mają rynny z różnych materiałów

Koszty zakupu orynnowania

Obecnie najtańsze pozostają rynny z PVC, jednak różnice między orynnowaniem z PVC i stali nie są duże (w niektórych producentów oferujących obydwa systemy, różnice wynoszą do 500 zł). Zastanawiając się nad kosztami orynnowania trzeba wziąć pod uwagę dwa dodatkowe elementy. Pierwszy to montaż – jego koszt wynosi średnio 20-25 zł za 1 mb orynnowania. Drugi - to elementy systemu orynnowania. Trzeba sobie uświadomić, że system rynnowy to nie tylko rynny i rury spustowe, ale też wiele akcesoriów dodatkowych i montażowych. Są to m.in.:odpływy (elementy łączące rynny i rury spustowe), wylewki (kształtki kończące rury spustowe), narożniki (pozwalające połączyć rynny pod kątem), łączniki do rur spustowych (takie jak kolana, trójniki, redukcje, mufy), a także haki, rynajzy i obejmy, służące do mocowania rynien i rur spustowych. Zasada jest prosta - im większy i  bardziej skomplikowany dach – tym więcej będziemy ich potrzebować, a więc cały system będzie droższy.

Wybór producenta rynien

Wybierając rynny konkretnego producenta zwróćmy uwagę na kilka elementów. Jednym z najważniejszych jest gwarancja – zwróćmy uwagę nie tylko na czas jej trwania, ale także czego dokładnie dotyczy (np. uszkodzenia mechaniczne, stabilność koloru) oraz – jakie są dokładne warunki gwarancji.
Ważnym elementem jest także dostępność materiałów i czas realizacji zamówienia. Sprawdźmy jak to wygląda, zanim zdecydujemy się na dane rynny. Zwróćmy też uwagę na to, jak łatwo jest „domówić” jakiś element, jeśli podczas montażu okaże się, że czegoś nam brakuje.

Pamiętajmy, że nie należy łączyć elementów systemów pochodzących od różnych producentów – nie będą one w pełni dopasowane do siebie, na takie orynnowanie nie będzie też obowiązywała gwarancja.

Przeczytaj też: Orynnowanie w starym domu - kiedy warto je naprawiać, a kiedy lepiej wymienić na nowe

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galeco

Polecamy Ci również

Zobacz także