Co zamiast azbestu na dach - jak wybrać odpowiednie pokrycie?

0
Blaszane pokrycie dachu
Pokrycie z azbestu trzeba usunąć do 2032 r., ale nie ma na co czekać. Na ten cel można uzyskać dofinansowanie, a chodzi nie tylko o stan naszego domu, ale przede wszystkim - zdrowia.

Miliony ton azbestu zalegają jeszcze na polskich dachach. Pokrycia z eternitu muszą zniknąć z naszej przestrzeni najdalej do roku 2032 (tak zakłada „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”). Perspektywa wydaje się daleka, ale im szybciej pozbędziemy się szkodliwego materiału z dachów, tym lepiej.

Usuwanie azbestu z dachu – tylko z firmą

Problem z azbestem w pokryciach dachowych polega na tym, że samodzielnie takiego dachu rozebrać nie można. Powinna się tym zająć wyspecjalizowana firma zatrudniająca przeszkolonych pracowników, którzy wiedzą jak bezpiecznie - dla otoczenia i siebie - zajmować się azbestem. To powoduje, że pozbycie się pokrycia dachowego na przykład z eternitu jest dość kosztowne, ceny oscylują wokół kilkudziesięciu złotych za usunięcie metra kwadratowego takiego materiału. Na szczęście w wielu gminach skonstruowano specjalne programy, które wspierają finansowo mieszkańców w usuwaniu azbestu z dachów. To jednak dopiero początek – prawdziwy problem dla wielu inwestorów pojawia się w momencie, kiedy dotychczasowy dach zabezpieczony na przykład eternitem (szkodliwym, ale jednak niezwykle trwałym i skutecznym) trzeba pokryć innym materiałem.

Dowiedz się: Jak i gdzie uzyskać dofinansowanie na usunięcie azbestu

Więźba w dobrym stanie

Wybór warto skonsultować z fachowcami, którzy swoje działania powinni zacząć od sprawdzenia stanu więźby dachowej. Ta po latach użytkowania może być w fatalnym stanie, zwłaszcza gdy została zaatakowana przez szkodniki czy grzyb. Jeśli znajduje się w złej kondycji, konieczna może okazać się wymiana więźby lub w bardziej optymistycznej wersji – jej fragmentów. Trzeba mieć też świadomość, że pod płytami azbestowo-cementowymi znajduje się najczęściej (bo tak w latach świetności azbestu izolowano budynki) stara papa. Konieczne będzie jej zerwanie nawet wtedy, gdy sprawia wrażenie zdatnej do użytku. Chodzi bowiem o to, by odsłonić deskowanie, które – podobnie jak więźba – może wymagać fachowej interwencji. Jeśli jednak do stanu więźby nie ma zastrzeżeń, można przystąpić do krycia dachu nowym materiałem. Jakim?

Czym zastąpić azbest na dachu?

Przy wyborze „zmiennika” dla pokryć z włóknami azbestu istotny jest stopień nachylenia dachu. Strome dachy najlepiej kryć tradycyjną dachówką ceramiczną, ewentualnie cementową. Ze względu na wagę tego materiału, więźba dachowa musi znajdować się w bardzo dobrym stanie, by wytrzymała większe w porównaniu do eternitu obciążenie. Ten bowiem zwykle montowany był na więźbie przygotowanej pod pokrycie lekkie. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem może być użycie rozmaitych blach dachowych - od blach trapezowych, przez blachodachówki (w arkuszach lub modułowe). Można też powrócić do pokryć bitumicznych, na przykład w formie papy termozgrzewalnej, którą kładzie się bardzo szybko zgrzewając ją na zakładkach i przybijając do odeskowania gwoździami. To idealne pokrycie dla dachów płaskich, na których dotychczas zalegał eternit.

Podpowiadamy: O czym trzeba pamiętać, planując remont dachu

Kluczowa jest waga nowego pokrycia dachowego

Pamiętać należy, by nowe pokrycie nie ważyło więcej niż dotychczasowe, dla płyt azbestowo-cementowych to około 15-20 kilogramów na metr kwadratowy powierzchni dachu. Dla porównania metr kwadratowy blachodachówki to około 5 kilogramów. Podobne walory mają gonty bitumiczne, z których pokrycie dachowe montuje się szybko i bezproblemowo. W dodatku w ciągu ostatnich lat producenci zadbali o ich estetykę, przez co gonty na dachu, oprócz walorów użytkowych, mają również walory estetyczne.
W przeciwieństwie do papy jednak gonty mogą znaleźć zastosowanie na dachach o pochyleniu nawet 75 stopni. Wyjątkowo łatwo montuje się nowe poszycie z bitumicznych płyt falistych. Nie tylko są bardzo lekkie (metr kwadratowy to zaledwie 3-5 kilogramów), ale również można je stosować na dachach o szerokim spektrum nachylenia (od 10 do 90 stopni). Ich wadą jest niska trwałość. Dobrze sprawdzają się płyty faliste z włókno-cementu. Są trwałe i ekonomiczne, a 1 m² takiego pokrycia waży ok. 12 kg.
Zarówno papa termozgrzewalna, jak i gonty bitumiczne są jednym z najtańszych sposobów krycia modernizowanego dachu, co może mieć spore znaczenie wobec faktu, że inwestor poważne środki przeznaczyć musi również na prace rozbiórkowe dachu i pozbycie się azbestu z własnej nieruchomości.

Sprawdź: Ile ważą różne pokrycia dachowe (i co jeszcze wpływa na ciężar dachu)

Azbest trwały, ale trujący!

Dachy, których poszycie wykonano z użyciem azbestu są prawie niezniszczalne, jeśli nie zostały uszkodzone mechaniczne, prawdopodobnie zachowały swoją funkcjonalność. Wielu właścicieli nieruchomości obawia się też kosztów przedsięwzięcia, co razem przekłada się na niechęć do wymiany dachu ciągle spełniającego swoje zadanie. Nie warto oszczędzać i zwlekać z inwestycją, chodzi bowiem o bezpieczeństwo i zdrowie, rzecz bezcenną dla mieszkańców.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także