Ćwiczenia pod okiem mistrza

W dniach od 14 do 18 marca firma Creaton zorganizowała profesjonalne szkolenie dla dekarzy. Tegoroczne spotkanie sześćdziesięciu firm dekarskich było kontynuacją wcześniejszych już spotkań tej grupy branżowej z Creatonem.

Ćwiczenia pod okiem mistrza - zdjęcie 1Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się tematyka szkolenia dotycząca sposobów układania koszy dachowych oraz prezentacji nowatorskiego systemu montażu kalenicy o nazwie –„Firstfix“. Wykłady teoretyczne, a przede wszystkim nadzór nad ćwiczeniami prowadził mistrz dekarstwa z Niemiec - Bernd Hellgoth. Zdradził nie tylko tajniki sztuki dekarskiej, ale podzielił się z polskimi kolegami wieloletnim doświadczeniem. Pod czujnym okiem mentora, firmy dekarskie trenowały układanie „miękkiego, wiązanego kosza niemieckiego“, „kosza na nokach“ oraz miały okazję uczestniczyć w pokazie systemu łączenia gąsiorów „Firstfix“.
System został opatentowany przez firmę Creaton i jest jak do tej pory najbardziej optymalnym rozwiązaniem montażu kalenicy. Model „FIirstfix“ nie był jedyną nowścią, jaką firma Creaton przedstawiła w trakcie marcowych warsztatów.
Do dyspozycji ekip dekarskich podczas ćwiczeń praktycznych zostały dostarczone produkty keralizowane. Proces keralizacji dachówek ceramicznych został po raz pierwszy przeprowadzony w niemieckiej fabryce w Guttau, a technologia polega na rozdrobnieniu gliny do 0,08 mikrometra, barwieniu w masie i podwyższonej temperaturze wypału. Panowie dekarze z opatentowaną metodą wytwarzania ceramiki oraz z zastrzeżonym hasłem „Keralis“ mieli zatem okazję zapoznać się nie tylko dzięki teorii, ale również podczas obróbki praktycznej „na dachach“.
Szkolenie poprzedzone prelekcją, poparte wielogodzinną praktyką, urozmaicone nowościami, przygotowano dla wyselekcjonowanych firm dekarskich. Na zgrupowaniu zrelacjonowany został program „Klubu Dekarza“ firmy Creaton. „Klub Dekarza“ obydwu stronom zapewnia partnerskie wsparcie, fachowość i korzyści na rynku pokryć dachowych w Polsce.
Uwieńczeniem kursu były prezentowane przez Berndta Hellgotha typowo niemieckie, szacunkowe kalkulacje prac poszczególnych elementów dachowych. Jak się okazało za naszą zachodnią granicą fach dekarski należy nie tylko odpowiednio cenić, ale i wyceniać.
Warsztaty dekarskie firmy Creaton w Gdańsku i Żarach w bieżącym roku dobiegły już końca, ale otwartą nadal listę pozostawia „Klub Dekarza“. Klub, który zgromadził wokół siebie nie tylko bezpośrednich partnerów Creatona lecz ludzi z pasją, wiedzą, a zwłaszcza praktycznymi  umiejętnościami.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Creaton

Polecamy Ci również

Zobacz także