Czym zaimpregnować więźbę dachową?

Czym  zaimpregnować więźbę dachową?

W Polsce, podobnie jak w całej Europie impregnacja jest najbardziej powszechną metodą zabezpieczania drewna przed korozją biologiczną i ogniem. Jej podstawowym zadaniem jest przedłużenie jego trwałości.

Jak należy zaimpregnować więźbę aby uchronić ją przed szkodliwymi czynnikami, na to pytanie odpowiada Andrzej Kundzewicz z firmy Bastex Sp. z o.o 

Należy najpierw wybrać odpowiedni środek. Powinien to być wyłącznie rozpuszczalny w wodzie płynny koncentrat środka wolnego od związków arsenu i chromu. Należy zwracać uwagę by impregnat nie został z drewna wymyty. Istotną, więc informacją jest kwestia utrwalania składników impregnatu w drewnie. Właściwie dobrany impregnat powinien spełniać funkcję ochronną przed biologicznymi czynnikami degradacji drewna – mikroorganizmami, grzybami i owadami. Jeżeli niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie więźby dachowej przed ogniem, należy po zadaszeniu, metodą oprysku wprowadzić środek przeciwogniowy.

Pamiętajmy też o tym, że nie wszystkie firmy oferujące zaimpregnowane drewno sa uczciwe. Praktyka naszego rynku jest przerażająca. Zielony tusz zastępuje często impregnat. Wizualne odróżnienie drewna zabezpieczonego właściwym środkiem ochronnym od oszukanego, poprzez zabarwienie tuszem, jest dosyć proste. Zielone wybarwienie drewna z właściwego impregnatu jest wynikiem reakcji związków miedzi z drewnem. Roztwór impregnacyjny jest niebieski (granatowy),
a po procesie nasycenia drewno przybiera łagodny zielony kolor, który pod wpływem promieni  UV zmieni się z czasem na oliwko-zielony. Soczysta, gryząca oczy zieleń drewna budowlanego , które udaje, że zostało zaimpregnowane to jest właśnie wspomniany zielony tusz. Procedura jest tak powszechna, że takie intensywnie zielone drewno konstrukcji dachowych znajduje zwolenników (przykład na zdjęciu).

tusz zamiast impregnacji więźby

Co do metody impregnacji to są dwie właściwe aplikacje środka ochrony drewna przeznaczone na więźby dachowe: zanurzeniowa  i ciśnieniowa. Najwłaściwszą metodą impregnacji jest nasycenie ciśnieniowo-próżniowe, choć kąpiel jest dla zabezpieczenia drewna konstrukcji dachowych (I i II klasa zagrożenia) wystarczająca. Jeśli drewno jest sezonowane, może być kąpane w krótkotrwałej kąpieli, jeżeli jednak ma wysoką wilgotność i nie ma możliwości wysuszenia go bądź wysezonowania, wówczas jedyną skuteczną metodą jest długoterminowa kąpiel. Należy jedynie upewnić się, że stężenie impregnatu jest właściwe i uzupełnić je przy kolejnych nasyceniach. Czas takiego zabiegu zależy od wielu czynników takich jak grubość nasycanych elementów, wilgotność drewna, czy udział drewna bielastego. Nie powinno być to, uśredniając wymienione parametry, krócej niż 4 godziny.

Niezależnie od wybranej metody dobrze jest zachować kilka litrów roztworu impregnacyjnego, by przy wznoszeniu więźby dachowej zasmarowywać pędzlem niezaimpregnowane elementy odsłonięte przy wykonywaniu zaciosów i docięć. Dobrze jest, jeżeli przeznaczony do tego roztwór będzie miał wyższe stężenie od tego, jakim prowadzono proces impregnacyjny.

Oceń artykuł
3,58 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także