Czyszczenie rynien

Czyszczenie rynien

naprawa rynienAby rynny długo zachowały ładny wygląd, a przede wszystkim bez zarzutu pełniły swoją funkcję trzeba je czyścić, zwłaszcza jesienią. Dotyczy to zarówno systemów metalowych, jak i tych z tworzyw sztucznych.

Istotną zaletą systemów rynnowych z tworzyw sztucznych i metalowych jest to, że nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Nie trzeba ich malować ani zabezpieczać specjalistycznymi środkami przed korozją lub innymi zmianami wynikającymi ze skutków oddziaływania czynników atmosferycznych. Systemy metalowe – ocynkowane, tytan-cynkowe, powlekane puralem lub miedziane są produkowane tak, by opierały się korozji przez wiele lat. Z kolei systemy z tworzyw sztucznych narażone są głównie na promieniowanie UV. Z biegiem lat kolor elementów orynnowania może pod wpływem tego czynnika blednąć. Przyczyna leży w strukturze atomowej barwnika surowca, z którego system jest wykonany, jednak producenci plastikowych systemów rynnowych znaleźli rozwiązanie problemu. Jest to opracowanie innowacyjnego tworzywa z certyfikatem gwarancji koloru (Luran S), wyjątkowo odpornego na szkodliwe wpływy czynników atmosferycznych i promieniowania UV.
Z biegiem lat nie traci swego naturalnego koloru, zachowując jednolity wysoki połysk. Przy nieodpowiednim obchodzeniu się z orynnowaniem możemy narazić je na drobne zarysowania, które ze względu na wysoki połysk będą bardziej widoczne, niż w przypadku matowych systemów z PVC. Odpowiednio transportując, składując oraz montując nowoczesny system rynien, możemy jednak być pewni, że orynnowanie zachowa sprawność, ładny wygląd, a także połysk koloru przez długie lata i to bez żadnych prac konserwacyjnych.

zanieszczyszczone rynnyczyszczenie rynien

nowoczesny system rynnowyCzyszczenie przede wszystkim

Nie zapominajmy jednak o konieczności czyszczenia rynien, zwłaszcza z jesiennych liści i igliwia. Są to czynności niewymagające jednak dużego nakładu pracy oraz czasu. U producentów orynnowania można kupić specjalne siatki montowane na rynny, które mają zapobiec przedostawaniu się listowia do systemu rynnowego. Czasami jednak takie rozwiązanie nie dość, że nie chroni przed zanieczyszczeniami, to dodatkowo może spowodować przytykanie się systemów, a w konsekwencji niesprawne odprowadzanie wody deszczowej z dachu. Rozwiązaniem może być tu sitko do sztucera, które umieszcza się w jego odpływie. Przestrzeń między żebrami sitka jest na tyle duża, by woda mogła znaleźć ujście, mimo osadzonego listowia. Na rynku dostępny jest produkt, który pomaga w usuwaniu zabrudzeń nagromadzonych w rynnach. Prototyp, który jeszcze nie znalazł dla siebie odpowiedniej nazwy, to specjalny przyrząd na wysięgniku z profilowanym zakończeniem, dostosowanym do rozmiaru rynny, którą ma czyścić. Pozwala zgarnąć zanieczyszczenia znajdujące się w rynnie i odprowadzić je do czyszczaka. Ważne jednak jest to, by przy takim zabiegu użyć strumienia wody (np. z węża ogrodowego), który w szybki sposób odprowadzi liście z instalacji rynnowej. Tak przygotowane na zimę orynnowanie (zarówno z tworzyw sztucznych, jak i metalowe) można dodatkowo zaopatrzyć w system antyoblodzeniowy. Jest to zestaw specjalnych kabli grzewczych oraz czujników temperatury i wilgoci. Kable grzewcze rozkłada się wewnątrz rynny równolegle na plastikowych dystansach oraz w postaci pętli wewnątrz rur spustowych. W zależności od warunków klimatycznych, stosuje się kable o mocy od 20 do 30 W/mb rynny lub rury spustowej. Systemy przeciwoblodzeniowe dostępne są między innymi u wybranych producentów systemów rynnowych.

kable grzejne w rynniedrożny system rynnowy

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agata Gajewska

Zdjęcia: Freund, Plastmo, Redakcja, Tycothermal Controls

Polecamy Ci również

Zobacz także