Dach altany ogrodowej

Dach altany ogrodowej

Altany ogrodowe, dawniej nazywane ciennikami lub chłodnikami, są ozdobnymi budowlami ogrodowymi, które służą przede wszystkim do wypoczynku, ale również są doskonałymi osłonami przed deszczem i nadmiernym słońcem.

dach altany ogrodowej Ażurowe ściany nadają konstrukcji lekkości, a delikatnie wijące się wokół nich pnącza dodają uroku. Pierwsze altanki powstawały już w okresie starożytnym, więc ich historia sięga już dziesiątek tysięcy lat. Jednak największy rozwój tego typu budowli przypadł na okres baroku, czyli XVII i XVIII wiek. Wtedy altanki przybierały różnorodne kształty, aby w ciekawy sposób wtopić się w architekturę. Były to najczęściej murowane (zamknięte lub otwarte) budowle o nietypowych kształtach dachów (rotundy, dachy wieloboczne, kopulaste). W ogrodach krajobrazowych wznoszono altany, które wyglądem przypominały gotyckie kaplice, antyczne świątynie lub wiejskie chatki. W sztuce chińskiej altanki przybierały kształt koła, kwadratu lub wieloboku. Wznoszono je na wysokich podmurówkach lub tarasach, natomiast ich przeznaczeniem były głównie pracownie i biblioteki.

altana ogrodowaWspółczesne altany ogrodowe
Współczesne altany ogrodowe zwykle mają postać lekkich wiat, pawilonów i ewentualnie werand, najczęściej o kształcie kwadratu lub wielokąta. Ich główną zaletą powinna być funkcjonalność, która idzie w parze z estetycznym wyglądem. Wykonywane są głównie z zaimpregnowanego drewna (impregnacja w celu ochrony przed wilgocią, pleśnią, grzybami i owadami). Alternatywnymi materiałami są: stal, szkło, kamień i tworzywa sztuczne. Dachy altanek mogą przyjmować różne kształty w zależności od indywidualnych potrzeb zachcianek klienta. Popularne są zadaszenia płaskie, dwuspadkowe, namiotowe, a także przybierające kształt kopuły. Materiały, z jakich wykonuje się pokrycia dachowe altanek ogrodowych, opisane są w dalszej części artykułu. Ściany mogą być wykonane jako pełne, ażurowe (z symetrycznie rozmieszczonymi prześwitami) lub przeszklone. Czasem wznosi się ściany, których dolna połowa jest pełna, natomiast część górna jest ażurowa. Prześwity nadają altance lekkości oraz zapewniają naturalne światło w odpowiedniej dawce. Alternatywnym rozwiązaniem jest altana pozbawiona ścian i dachu. Wykonuje się je z metalowych lakierowanych prętów, które często ozdobione są różnego rodzaju dodatkowymi elementami, które nadają efektywności. Wokół tego typu konstrukcji sadzi się pnącza, które z upływem czasu obrastają altankę, tworząc piękny obiekt małej architektury ogrodowej.

Sposób na dach altany
Dachy współczesnych altanek ogrodowych zwykle kryte są gontami drewnianymi lub bitumicznymi. Jest to tanie i lekkie rozwiązanie, ale nie jedyne. Można wykonać również dach z lekkim pokryciem blaszanym (np. blacha falista) lub dach pokryty łupkiem kamiennym. Ciekawą alternatywą jest pokrycie wykonane ze strzechy.

  • gonty drewniane – pokrycia wykonane z tego typu materiału są bardzo estetyczne, a także idealnie wkomponowują się w otoczenie, co w przypadku altanek ogrodowych jest bardzo ważne. Produkowane są przede wszystkim jako gonty łupane (ewentualnie cięte) z dębu, świerku, jodły i modrzewia. Tego typu rozwiązania są lekkie i wyjątkowo wytrzymałe na negatywne działanie środowiska, takie jak grad, burze, mróz czy nadmierny upał.
  • gont bitumiczny na dachu altanygonty bitumiczne – zwykle układa się je na dachach o nachyleniu większym niż 12 stopni. Przy mniejszych nachyleniach zaleca się zastosowanie papy podkładowej, co zapewnia szczelność pokrycia. Wykonywane są na bazie asfaltów oksydowanych lub modyfikowanych. Zbudowane są z włókna szklanego (rdzenia), otoczonego bitumem, który zapewnia szczelność i trwałość pokrycia. Wierzchnią warstwę stanowi posypka mineralna lub ceramiczna – wtłaczana i barwiona. Na rynku występują gonty charakteryzujące się różnymi kształtami i kolorami, więc każdy może wybrać coś dla siebie. Jakość tego typu pokrycia jest wysoka, montaż jest prosty, szybki i bezpieczny. Istotną zaletą jest lekkość gontów, co ma istotne znaczenie w przypadku altanek, których konstrukcja nośna zwykle nie jest bardzo wytrzymała.
  • tworzywa sztuczne – alternatywnym rozwiązaniem dla gontów są zadaszenia wykonane np.
    z poliwęglanu. Jest to mocne i wytrzymałe tworzywo sztuczne. Płyty wykonuje się jako jednowarstwowe, łączone są ze sobą na zakład lub na zatrzaski, a połączenie z krokwiami również odbywa się na „zatrzask”. Tego typu pokrycia najczęściej wykonywane są w dwóch rodzajach – białym i przezroczystym. Białe płyty przepuszczają około 35% światła, które jest rozproszone, przyjemne i miękkie, natomiast płyty przezroczyste przepuszczają aż 72% światła słonecznego, więc polecane są tylko w obiektach, w których wymagane jest silne naturalne oświetlenie.

Oceń artykuł
3,07 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także