Mówiąc o domku letniskowym – każdy z nas może mieć na myśli zupełnie inny budynek. Domek letniskowy to
w mniemaniu niektórych zwykła ogrodowa altanka, zaś dla innych – okazała, całoroczna dacza.
Powracać w te same miejsca w ramach sezonowego lub weekendowego wypoczynku lubimy jednak prawie wszyscy. Dlatego też posiadanie domku, w którym można przenocować lub schronić się przed nadciągającą burzą, czy ulewą jest z wielu punktów widzenia bardzo korzystne. Trzeba tylko pamiętać, że aby domek mógł spełniać swoją rolę - należy o niego należycie dbać, konserwować go i tak, jak w przypadku budynków mieszkalnych – niemal ciągle inwestować środki finansowe. By domek mógł służyć działkowiczom odpowiednio długo – musi też mieć poprawnie skonstruowany i szczelny dach.
Zadaszenie domu letniskowego
Konstrukcje dachów domków letniskowych niemal niczym nie różnią się od konstrukcji dachów domów, w których mieszkamy na co dzień. Powinny być one na tyle solidne, by móc przenosić obciążenia, udźwignąć planowane pokrycie i znosić trudne warunki klimatyczne. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju nawałnice nad jeziorami, czy w górach mogą być silniejsze niż np. w pasie Polski Centralnej. Zatem dachy domków letniskowych położonych na atrakcyjnych krajobrazowo terenach muszą charakteryzować się odpowiednią solidnością i trwałością. Wybór materiału pokryciowego leży w gestii inwestorów, jednak z dostosowaniem go do rodzaju więźby, kształtu i kąta nachylenia dachu. Popularnymi materiałami pokryciowymi na domy letniskowe są gonty bitumiczne, blacha (bp. trapezowa) lub papa dachowa. Są one stosunkowo tanie, lekkie, estetyczne i wytrzymałe. Pamiętajmy jednak, że gonty bitumiczne i papę dachową układa się na pełnym deskowaniu (tzw. sztywne poszycie).
Przeczytaj też: Co na poszycie dachu - deski, czy płyty drewnopochodne
Godny uwagi jest fakt, że domki letniskowe coraz częściej nie różnią się od standardowych domów mieszkalnych. Bardzo często są to okazałe wille z poddaszem użytkowym. Dachy mają różnorakie kształty. Jednak w dużej mierze są uzależnione od uwarunkowań regionalnych i klimatycznych. Dominujące zdają się jednak być dachy dwuspadowe z obszernymi okapami. Duża ilość projektów domków letniskowych uwzględnia także zadaszone tarasy. Zadaszenia te łączą się przeważnie z połacią dachu. Wybór gotowych projektów jest aktualnie ogromny. Zatem nawet wybredniejsi inwestorzy powinni znaleźć domek odpowiedni dla siebie. Warto zaznaczyć, że o jego ostatecznym kształcie, wyglądzie i standardzie bezspornie zadecyduje zasobność portfela.
Pod dachem w lecie - izolacja dachu
Domki letniskowe, które użytkuje się jedynie w sezonie letnim nie wymagają tak starannego ocieplenia przegród zewnętrznych (w tym dachu), jak budynki całoroczne. Jednak o ile zimno nie przeszkadza działkowiczom, bo wówczas z domków nie korzystają – o tyle upał i nadmiernie nagrzane pomieszczenia w lecie bywają uciążliwe. Dachy skromniejszych domków letniskowych oraz altan ogrodowych przeważnie kryje się papą. W niektórych obiektach można zauważyć blachę. Nie są to pokrycia o dobrych parametrach technicznych i dachy takich budynków bardzo szybko nagrzewają się oraz są podatne na zniszczenia. W pomieszczeniach domku robi się duszno i pozostanie w nich na dłużej przestaje być komfortowe. W zimie natomiast jest zimno, ale dla większości letników nie stanowi to problemu. Aby zabezpieczyć dach przed nadmiernym nagrzewaniem się należy wykonać izolację np. z wełny mineralnej. Już dziesięciocentymetrowa jej warstwa zabezpieczy skutecznie pomieszczenia przed działaniem promieni słonecznych. Przed wykończeniem poddasza warto zastosować folię paroizolacyjną, by w wełnę nie wnikała para wodna pochodząca z pomieszczeń domku. Wprawdzie, w domkach letniskowych nie ma, aż tyle wilgoci, co w przypadku ogrzewanych domów całorocznych. Jednak i w czasie wypoczynku gotujemy posiłki i używamy prysznica. Zatem, wspomniana folia powinna znaleźć się przynajmniej nad pomieszczeniami takimi jak kuchnia letnia i łazienka.
Dowiedz się: Jak ocieplić poddasze wełną mineralną
Dom letniskowy ogrzewany
Chęć użytkowania domków letniskowych także w sezonie zimowym wiąże się ze znacznie wyższymi nakładami na ich budowę lub nabycie. Domki takie powinny bowiem posiadać ocieplenie ścian i dachu niemal takie samo, jak wszystkie domy mieszkalne. Coraz większą popularność zyskują w naszym kraju domy z bali lub tradycyjne domki drewniane, ale przystosowane do użytkowania przez cały rok. Dzięki nowoczesnym technologiom budowlanym, m.in. budownictwu szkieletowemu – domki te powstają stosunkowo szybko i są odpowiednio trwałe. Projektodawcy przewidują już jednak na wstępie, że trzeba będzie je ogrzewać. Bardzo często wykorzystywaną formą ogrzewania domków rekreacyjnych jest budowa kominka. Jednak ten urokliwy element letniskowych salonów to nie tylko samo palenisko z płonącymi szczapami drwa. Istotę stanowi tutaj przewód kominowy, dach i poddasze zabezpieczone przeciwogniowo oraz sam komin, a zwłaszcza jego obróbka na dachu budynku. Wokół komina, w miejscu gdzie przechodzi on przez połać dachu – konieczne jest założenie specjalnych kołnierzy uszczelniających. Uniemożliwiają one przedostawanie się wody opadowej przez szczeliny wokoło komina do wnętrza domu. Kiedy dach jest stosunkowo stromy, co w przypadku domków letniskowych jest dość częste – trzeba dodatkowo zainstalować element umożliwiający swobodny odpływ wody, tzw. kozubek. Pamiętajmy też, że komin musi zostać przed pierwszym jego użyciem odebrany przez kominiarza, a ten musi się do niego jakoś dostać. Dach powinien zostać zatem dodatkowo wyposażony w wyłaz, stopnie i ławy kominiarskie.
To Cię zainteresuje: Fundament pod domek letniskowy
irena.pak
Jaki dach będzie najlepiej pasował do domu z bala?
Szacuneczek Kuba
Hmm .. koło mojego domku jest dom z bala i ma on dach z takich małych deseczek drewnianych ( bardzo to ładnie ywgląda) no i oczywiście piorunochron. A ja w swoim domku zamiast kominka mam "kozę" i rure która półtora metra później wchodzi w komin.
Koza jeśli chodzi o grzenie jest bardziej wydajna od kominka ( oczywiście nie mówimy o kominkach z rozprowadzeniem ciepła) . Pozatym mam dach z blachodachówki .... który fajnie dzwoni gdy pada deszcz i działa wtedy usypiająco )
MistrzJan
Żeby blacha nie "dzwoniła" zrobiłem kiedyś taki numer; Malowałem dach jakimś bitumem ( chyba dacholeum) od razu sypałem posypkę do papy ( można kupić w różnych kolorach). Po wyschnięciu operację powtórzyłem . Zdało egzamin- było cicho przy deszczu. Jan.
Pozdrawiam
ja tam polożyłem na swój dom letniskowy gont matizola i nie narzekam. wybrałem zieloną karpiówkę i całość wyszła naprawdę fajnie. pasuje do otoczenia. poza tym, wolałem nie oddawać rboty "specjalistą" tylko połozyłem gont sam. było przy tym trchę nerwów, ale dzięki http://matizol.pl/zasady-ukladania-gontow/ dałem radę
dawid.krychowiak
moi Rodzice mają mały domek letniskowy nieocieplany i wybrali gont bitumiczny laminowany. bardzo dobrze im się sprawdza taka opcja, jest nawet odporny na wichury. z tego, co pamiętam, zdecydowali się na firmę BP Gonty, która ma konkurencyjne ceny i świetne wzornictwo.