Dach od nowa

0
Blachodachówka w arkuszach
Proste dachy mają duże wyeksponowane połacie na których doskonale wyglądają blachodachówki o nieco bardziej wyrafinowanym kształcie fali jak sprzedawany w ciętych na miarę arkuszach GRYF.

Dach z eternitu to bomba z opóźnionym zapłonem. Co prawda eternit leżący na dachu w dobrym stanie praktycznie nie jest szkodliwy dla zdrowia, a choroby wywołuje dopiero drażniący pył, który powstaje w wyniku uszkodzenia lub demontażu płyt azbestowych. Nie warto zwlekać, lepiej pomyśleć o wymianie pokrycia.

Nie zwlekaj - usuń

Płyty eternitu zawierają od 11 do 13 % procent azbestu, którego szkodliwość nie podlega dyskusji. Może on bowiem podrażniać układ oddechowy i prowadzić do licznych chorób, w tym nawet nowotworowych - azbestozy, raka płuc, raka oskrzeli oraz raka opłucnej zwanego międzybłoniakiem. Wdychający włókna częściej chorują też na inne nowotwory - raka żołądka, krtani, nerek, jelit, trzustki, jajnika oraz chłoniaki.
Drażniący i rakotwórczy pył może wydzielać się powoli w wyniku erozji, czyli powolnego niszczenia na skutek warunków atmosferycznych. Deszcz i wiatr, z którym dach ma styczność na co dzień mogą powodować ulatnianie się włókien azbestowych ze spękanych lub pokruszonych płyt. Jednak najbardziej niebezpieczny jest eternit w trakcie demontażu z dachu kiedy w zasadzie nie da się uniknąć ich przełamywania lub cięcia. Dlatego prace te najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która jednocześnie zutylizuje szkodliwy materiał.

Pomocna dłoń - dotacje

Koszty zdjęcia z dachu i wywiezienia eternitu to niemały wydatek, ale mogą być zrefinansowane w ramach gminnych programów dofinansowania. O tym czy gmina prowadzi taki program można dowiedzieć się w wydziale ochrony środowiska. W każdej gminie wygląda to nieco inaczej. Inna może być wysokość dofinansowania i zasady jej przyznawania. Dzieje się tak ponieważ nie określają tego odgórne przepisy, to gminy piszą programy i ubiegają się o środki na nie np. z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Program może zatem zakładać dofinansowane nawet 100% kosztów, ale może być też np. uzależniony od liczby i łącznej kwoty złożonych wniosków. Koszt wykonania nowego pokrycia trzeba pokryć we własnym zakresie lub poszukać innego programu np. wspierającego termomodernizację jeśli przy wymianie pokrycia zamierzamy zadbać o solidne ocieplenie dachu. Zwykle co roku są dwie tury dofinansowań jedna wiosną druga jesienią. Każda tura ma swój harmonogram składania wniosków, rozpatrywania ich i wypłat, do których musimy dostosować naszą inwestycję. Zwłaszcza jeśli program zakłada, że wniosek musi być złożony przed rozpoczęciem inwestycji.
Ze względu na szkodliwość azbestu gminy zwykle wymagają aby prace wykonała wyspecjalizowana ekipa. Do wniosku trzeba dołączyć wycenę prac, a po ich zakończeniu złożyć umowy i faktury za wykonanie.
Konieczność wypełnienia wniosku o dofinansowanie to komplikacja, w której może pomóc wyspecjalizowana firma wykonawcza, która i tak przecież będziemy musieli zatrudnić. Należy to również do obowiązków urzędników w gminie.

Blacha w sam raz

Budowanie w latach 60. I 70. kiedy powstało najwięcej eternitowych dachów to była nie lada sztuka. Nie tylko z powodu niewielkich środków, jakimi dysponowani nasi dziadkowie i rodzice, ale również dlatego, że nawet mając pieniądze trudno było zdobyć jakiekolwiek materiały budowlane. Stąd też popularność eternitu, ale warunki te miały również wpływ na jakość budowania w ogóle. Dlatego zanim przystąpi się do jakichkolwiek prac trzeba koniecznie zinwentaryzować więźbę dachową. Nawet jeśli mamy szczęście i więźba jest w dobrym stanie najbezpieczniej będzie wymienić eternit na lekkie pokrycie na przykład blachę. Szczególnie jeśli zamierzamy ocieplić połacie nowego dachu, co dodatkowo dociąży konstrukcje, przynajmniej pokrycie z blachy nie będzie zbytnio jej obciążać.
Do wyboru mamy kilka rodzajów pokryć z blachy: blacha płaska, blacha trapezowa, płytki dachowe,  ale bez wątpienia najbardziej popularne są blachodachówki, które na dachu przypominają tradycyjne dachówki. Blachodachówki pasują do domu w każdym stylu i kolorystyce. Dostępne są w wielu kolorach oraz kształtach fali. Warto o tym pamiętać przy wyborze i dobrze dopasować je do wyglądu domu. Ponieważ połać dachu to jeden z dominujących i najbardziej widocznych elementów bryły domu. Tynk na elewacji, kolor okien, rodzaj i kolor materiału na cokole razem z pokryciem dachu powinny tworzyć spójną i przemyślana kompozycje.

Prostota i elegancja w arkuszach

To zapewne trudności, które towarzyszyły budową domów z eternitowymi dachami sprawiły, że zwykle maja one proste bryły, dwu rzadziej czterospadowe dachy. Na takich dachach doskonale sprawdzają się blachówki w arkuszach. Ich ważną zaletą jest duży wymiar elementów często możliwość wyprodukowania ich pod zamówienie dokładnie takiej długości jak potrzeba. Dzięki temu pokrycie układa się szybko, co ma przecież duże znaczenie w przypadku wymiany pokrycia w zamieszkałym domu. Mała ilość połączeń pomiędzy elementami to również mniejsze ryzyko ewentualnych awarii i przecieków. Firma Blachy Pruszyński ma w swojej ofercie sześć wzorów blachodachówki sprzedawanej w arkuszach: cięty na wymiar według zamówienia GRYF, produkowana na konkretną długość OPTIMA ARAD, KRON imitujący dachówkę romańską, SZFIR do złudzenia przypominający tradycyjną dachówkę esówkę i RUBIN PLUS o wyjątkowo dużej szerokości kryjącej 1150 mm.

Finezja i tradycja w panelach

Na bardziej skomplikowanych dachach lepiej sprawdzą się blachodachówki w panelach. Nie chodzi oczywiście o to, że na dachu z wykuszami czy lukarnami nie można stosować blachodachówki w arkuszach. Tylko o to, że będzie znacząco więcej odpadów, trzeba będzie kupić więcej materiału który pójdzie na straty. Ze względu na mniejsze wymiary elementów panele wymagają nieco więcej czasu i pracy od wykonawcy. Nieco łatwiej się je natomiast transportuje, wnosi i mocuje na dachu. Firma Blachy Pruszyński ma w swojej ofercie sześć wzorów blachodachówki sprzedawanej w arkuszach, blachodachówki GRYF, OPTIMA ARAD, KRON, SZFIR i RUBIN imitują tradycyjne dachówki ceramiczne. Firma oferuje również panele, z których w prosty i szybki sposób można wykonywać dach z blachy na rąbek stojący. Panele te produkowane są na dowolną długość w zależności od potrzeb klienta, a podczas układania na dachu łączy się jedynie na zatrzask bez konieczności  ręcznego zaginania rąbka. Dodatkowo panele PD 510P-S, PD 510t-S i PD 510F-S mają zamki umożliwiające montaż na listwie startowej.

Ważne akcesoria

Nawet najprostszy dach wymaga zastosowania oprócz arkuszy lub paneli blachodachówki również dodatkowych elementów wykończeniowych. Mają one bowiem większy wpływ na szczelność i trwałość dachu, a więc w dłuższej perspektywie również jego wygląd niż sama blachodachówka. A to dlatego, że za ich pomocą zabezpiecza się wszelkiego rodzaju trudne miejsca potencjalnego przecieku: takie w których łączą się połacie, przejścia przez połać elementów dodatkowego wyposażenia, ale również kominów czy ścian wykuszy oraz lukarn.
Obróbki okapu, szczytu i kalenicy, a w bardziej skomplikowanych dachach również koszy, grzbietów wokół komina i inne przy ścienne dobry wykonawca potrafi wykonać z blachy płaskiej na budowie. Jednak zastosowanie gotowych elementów zdecydowanie przyśpieszy prace. Minimalizuje też ryzyko, jeśli nie jesteśmy pewni najwyższych umiejętności wykonawcy.
Obróbki z blachy to jeszcze nie wszystko czego potrzebujemy żeby nasz dach był szczelny i trwały. Nie zbędne będą jeszcze taśmy uszczelniające kalenicy i kominowa. Aby pod obróbki nie przedostawały się przedostanie się woda, śnieg i zanieczyszczenia stosuje się uszczelki kształtem odpowiadające profilowi blachodachówki. Miejsca, w których elementy dodatkowego wyposażenia takie jak anteny czy kominki wentylacyjne przechodzą przez połać dachu, zabezpiecza się je przy pomocy uszczelek EPDM.

Wysokość fali blachodachówki ma wpływ na szerokość krycia ale przede wszystkim charakter dachu. Im niższa i dłuższa fala tym bardziej nowoczesny w stylistyce. RUBIN PLUS to blachodachówka o długiej fali i wyjątkowo dużej szerokości krycia wynoszącej 11150 mm.

Do drewnianego domu w góralskim stylu najlepiej pasuje blachówka o matowej powierzchni najlepiej kształtem przypominająca gont drewniany jak panel dachowy REGLE firmy Blachy Pruszyński. Pokrycie z połyskiem zdecydowanie byłoby kwiatkiem do kożucha.

Obróbki kalenicy, rynny koszowe, wiatrownice, pasy nadrynnowe dobry blacharz może wykonać z blachy płaskiej na budowie samodzielnie, ale szybciej i bezpiecznej jest kupić elementy gotowe, które oferuje również firma Blachy Pruszyński w kolorach takich samych, jak dostępne w ofercie pokrycia.

Dowiedz się więcej:

www.dachtwoichmarzen.pl

artykuł powstał we współpracy z Dach od nowa - zdjęcie 4

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Polecamy Ci również

Zobacz także