Dach odwrócony - podstawa dachu zielonego

Dach odwrócony - podstawa dachu zielonego

Nawet mieszkając w bloku, można mieć swój własny ogród lub taras widokowy. Taką możliwość daje dach zielony zwany też odwróconym.

W domu lub mieszkaniu z zielonym dachem pozbawiamy się co prawda możliwości mieszkania pod skosami, jednak to rozwiązanie ma także wiele zalet. Powody rosnącej popularności zielonych dachów to coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa i dostępność nowoczesnych materiałów budowlanych, głównie hydroizolacji. Dach odwrócony wyróżnia właśnie to, że można go użytkować w prawie nieograniczony sposób. Mieszkania z dużymi dachami-ogrodami cieszą się dużą popularnością na rynku nieruchomości.

Dach zielony na pierwszy rzut oka przypomina dach płaski. W polskich miastach mamy dachów płaskich zdecydowaną większość. Są one pokryte papą. Mieszkańcom nie wolno tych dachów w żaden sposób użytkować, gdyż delikatna hydroizolacja szybko uległaby uszkodzeniu. Wstęp mają tu tylko ekipy zajmujące się konserwacją obiektu. Tymczasem dach płaski może wyglądać zupełnie inaczej i całkowicie zmienić standard życia, gdy zamiast straszyć czarno-brunatną płaszczyzną, zaoferuje relaks wśród zieleni.

Dla kogo dach zielony
Dachy zielone buduje się głównie w obiektach użyteczności publicznej i w nowocześnie zaprojektowanych blokach. Zainteresowanie nimi inwestorów indywidualnych jest znacznie mniejsze – ci, którzy posiadają działki z dużymi ogrodami nie czują potrzeby urządzania ogrodu także na dachu. Rozwiązanie to sprawia poza tym wrażenie bardzo egzotycznego – wiele osób nie wyobraża sobie, że dach pokryty warstwą ziemi może być trwały i nie będzie przeciekał. Tymczasem decydując się na budowę domu z dachem odwróconym nie tylko zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową w postaci tarasu, ale także oszczędzamy energię i zyskujemy trwałe, odporne na uszkodzenia pokrycie. Dach taki jest ciepły, stanowi doskonałą barierę akustyczną i termiczną o każdej porze roku, zatrzymuje dużą część wód opadowych, jest niewrażliwy na ogień, a jego walory estetyczne są poza dyskusją. 

Wysoka trwałość dachów zielonych
Dachy wszystkich typów narażone są na przeciekanie – jednak najczęściej dachy płaskie. Nieszczelności są skutkiem uszkodzeń powierzchni wynikających ze złego wykonawstwa, użytkowania lub po prostu zużycia materiału. W przypadku dachów płaskich najpoważniejszym czynnikiem niszczącym jest pogoda: wilgoć, zamarzająca woda, letnie upały i promieniowanie UV. Dlatego tego typu pokrycia wymagają częstej konserwacji. Dach zielony ma tę ogromną zaletę, że jego wszystkie wrażliwe warstwy są zabezpieczone i nie grożą im uszkodzenia mechaniczne. Tu właśnie pojawia się inna nazwa tego typu konstrukcji – dachy odwrócone. Układ warstw z jakim spotykamy się na co dzień wygląda tak, że na zewnątrz znajduje się pokrycie właściwe (dachówki, blacha) lub hydroizolacja z papy. Jeśli warstwa wierzchnia zostaje uszkodzona, dochodzi do przecieków pokrycia i zawilgocenia izolacji termicznej, a nawet zalania pomieszczeń pod dachem. W przypadku, który nas interesuje układ jest zupełnie odwrotny – izolacja przeciwwilgociowa znajduje się na samym dole, powyżej jest ocieplenie i pozostałe warstwy, które chronią hydroizolację przed przerwaniem, przebiciem, promieniowaniem ultrafioletowym czy zamarzaniem.

Układ warstw w dachu odwróconym
Nie ma konkretnej recepty na to, jak powinien być zbudowany dach zielony. Na rynku znajduje się kilka firm, które specjalizują się w dostarczaniu gotowych systemów do tego typu konstrukcji, a ich rozwiązania są od siebie odmienne i zależne od konkretnych warunków na potencjalnej budowie, a także efektu, jaki chcemy uzyskać i rodzaju roślinności, którą dach będzie obsadzony.
Zasadniczo układ warstw (patrząc od dołu) wygląda następująco: płyta konstrukcyjna dachu, hydroizolacja, termoizolacja, warstwa drenująca i wreszcie warstwa wegetacyjna, na której rosną rośliny. Jeśli dach nie będzie miał nasadzenia, warstwę wegetacyjną zastępuje warstwa żwiru, na której można ułożyć np. deski tarasowe lub płytki betonowe.
Oceń artykuł
4,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także