Dach to podstawa

dom jednorodzinnyOd tego jak jest wykonany projekt dachu zależy późniejsze funkcjonowanie domu. Dzięki prawidłowej termoizolacji możemy zmniejszyć zużycie energii cieplnej, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacyjne.

Źle ocieplony dach to źródło największych strat ciepła. Mogą sięgać nawet 20%, co zwiększa rachunki za ogrzewanie.

Ocieplenie dachów skośnych
Termoizolacja tego typu dachów różni się w zależności od tego, czy poddasze ma być częścią użytkową budynku, czy po prostu strychem. W przypadku strychu nie ma potrzeby ocieplania połaci dachowej – wystarczy, że ocieplimy strop. Warstwę termoizolacyjną układa się na poziomie stropu, pomiędzy belkami stropowymi ostatniej kondygnacji. Najczęściej stosowanymi materiałami są wełna mineralna i twardy styropian.

Inaczej postępujemy w przypadku, gdy planujemy włączyć poddasze do przestrzeni użytkowej budynku. Wówczas konieczne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej połaci dachowej. Dach to skomplikowana konstrukcja. Połać dachowa składa się z kilku warstw, które razem tworzą system chroniący przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzaniem latem.  Oprócz pokrycia dachówką (ostatnia warstwa dachu), ważne są jeszcze trzy warstwy izolacyjne.

Skuteczna zewnętrzna ochrona
Pierwsza warstwa wstępnego krycia pełni bardzo ważną funkcję – chroni dach przed przenikaniem wilgoci od zewnątrz. Jej prawidłowe wykonanie to gwarancja ochrony przed deszczem i śniegiem oraz innymi warunkami atmosferycznymi. Wśród dostępnych na rynku materiałów najczęściej stosowane to: membrany, folie lub papy. Zarówno folię, jak i membrany należą do grupy materiałów paroprzepuszczalnych, co oznacza, że nie wchłaniają wody z zewnątrz i wypuszczają parę wodną ze środka budynku. Różnią się parametrami: folie cechuje niska paroprzepuszczalność, a membrany – wysoka. W takim wypadku najlepiej zdać się na fachowca, który precyzyjnie doradzi, jaki materiał wybrać. Montujemy je bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Następnie mocujemy kontrłaty i dopiero na nich dachówki.

Ciepłe wnętrze
ocieplenie dachuMając już pierwszą warstwę, możemy zająć się ociepleniem dachu, czyli termoizolacją (warstwa druga). Aby właściwie ocieplić poddasze sięgamy po wełnę mineralną lub szklaną, styropian albo rozmaite pianki. Wybierając tego typu produkty, powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry. Priorytetem jest ich funkcjonalność i trwałość. Pamiętajmy, że materiał izolacyjny powinien być ognioodporny, lekki, odporny na wilgoć, korozję biologiczną oraz zabezpieczony przed gryzoniami. Dzięki swoim właściwościom ogniotrwałym i paroprzepuszczalnym, wełna doskonale sprawdza się w konstrukcjach dachów skośnych. Ponadto stanowi izolację akustyczną. Z kolei styropian częściej wykorzystuje się do pokrycia dachów płaskich (nie wentylowany system termoizolacji).

Kłopotliwa para
Trzecią warstwą jest paroizolacja, która zapewnia ochronę konstrukcji dachu i izolacji cieplnej. Podczas codziennych czynności (pranie, gotowanie, kąpiele) uwalniana jest duża ilość pary wodnej, której skraplanie grozi uszkodzeniem termoizolacji. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć dach folią paraizolacyjną. Możemy ją przymocować do krokwi taśmą lub zszywkami.

Dach musi dddychać
Aby dom był komfortowy dla jego mieszkańców, musi być przede wszystkim ciepły, suchy i przewiewny. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji całej przestrzeni. W tym celu musimy pozostawić szczeliny wentylacyjne w połaci lub zamontować elementy wentylacyjne, które zapewnią cyrkulację powietrza. W ten sposób unikniemy problemów – pleśni i grzybów, powstałych na skutek skraplania pary wodnej. Projekt dachu musi być przemyślany i dobrze wykonany.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: ES Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także