Dach według projektu

Zanim zdecydujemy się na projekt domu, zastanówmy się dobrze nad kształtem dachu. Jest to bowiem jeden z najważniejszych elementów budynku. Powinien więc odpowiadać zarówno naszym potrzebom czy gustom, jak i formalnym wymaganiom obowiązującym na działce.

Dach według projektu - zdjęcie 1Zanim wybierzemy konkretny projekt i wymarzony kształt dachu, sprawdźmy warunki zabudowy na naszej działce. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy zakupionego projektu nie będziemy mogli zrealizować. Warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego działek regulowane są bezpośrednio przez obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, a w przypadku jego dezaktualizacji lub braku - przez decyzję o warunkach zabudowy wydawaną przez prezydenta, burmistrza lub wójta gminy. Warunki takie określają między innymi: wysokość kalenicy dachu w stosunku do poziomu terenu, rodzaj i kształt dachu jaki możemy zbudować (na przykład płaski lub stromy, dwuspadowy lub kopertowy) oraz czy nasz dom może mieć poddasze użytkowe. Warunki zabudowy na upatrzonej działce dobrze sprawdzić przed jej zakupem oraz przed wybraniem projektu domu. Potem może się bowiem okazać, że projekt nie jest dopuszczony do realizacji na danym terenie, ponieważ na przykład kąt nachylenia dachu jest zbyt mały lub zbyt duży w stosunku do wymogów decyzji lub na przykład minimalna powierzchnia działki, na której można budować, jest większa niż powierzchnia działki, którą kupiliśmy.
Warto pamiętać, że nieruchomość czasem podlega dodatkowym wymogom - możemy na przykład być zobowiązani przez konserwatora zabytków do zastosowania dachówki o określonym kolorze.
Jeżeli zamierzamy budować dom według projektu indywidualnego, możemy swoje propozycje co do kształtu dachu i rodzaju pokrycia przedstawić architektowi. Jeżeli natomiast wybierzemy projekt gotowy, to kształt dachu oraz rodzaj pokrycia dachowego będzie już w nim określony przez autora projektu. Do podstawowych decyzji, jakie należy podjąć podczas planowania wyglądu domu, należy wybór dachu płaskiego lub spadzistego. W przypadku domów jednorodzinnych najlepiej sprawdza się ten drugi rodzaj - nie tylko wygląda efektownie, ale daje możliwość zaprojektowania poddasza użytkowego, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia budynku. Przy wyborze projektu należy również zwrócić uwagę na pokrycie, jakie jest w nim zalecane.

Dach według projektu - zdjęcie 2Prosty czy ozdobny

Jeśli wiemy już, że nasz dach będzie spadzisty, pora na wybór jego kształtu. Moda na różne rodzaje dachów stromych często się zmienia, jednak niektóre z nich, zwłaszcza te o najprostszych kształtach, przetrwały niezmienione do naszych czasów. Najbardziej typowe dachy dla Polski to: dwu- i czterospadowy, kopertowy, przyczółkowy czy mansardowy. Często spotykane są także różnego rodzaju wieżyczki. Kształt dachu w dużej mierze zależy od architektury całego domu - czy jest on na planie kwadratu czy na przykład w kształcie liter L czy U. Dach może ponadto posiadać wiele elementów uatrakcyjniających jego wygląd, a jednocześnie pełniących funkcję użytkową. Na przykład jeżeli będziemy wykorzystywać poddasze do celów użytkowych, z pewnością potrzebne nam będą okna. Możemy się zdecydować na zamontowanie okien połaciowych  lub wykonać tzw. lukarny (rodzaj małego daszku z oknem). Są to elementy nie tylko doświetlające poddasze, ale także ozdobne. Lukarny bywają proste, półokrągłe lub pochyłe. Swoistą odmianą tego elementu jest tzw. wykusz spiczasty oraz lukarna typu "wole oko" - bardzo efektowna, ale trudna do wykonania. Z kolei w loggi dachowej okno jest zamontowane niejako "wewnątrz" dachu - dół okna zagłębia się prostopadle w jego konstrukcję (przypomina to rodzaj balkonu). Warto wziąć pod uwagę, że wykonanie lukarny jest zawsze droższe od okna połaciowego oraz że okna zamontowane w lukarnach (o tej samej powierzchni co okna połaciowe) gorzej doświetlają wnętrze. Do elementów typowo ozdobnych należą mansardy (charakterystyczne załamania połaci) i wspomniane lukarny "wole oko".

Dokonując wyboru kształtu dachu warto pamiętać, że dach o skomplikowanym kształcie kosztuje więcej niż prosty o tej samej powierzchni. Ponadto, ekipa dekarska powinna niezwykle starannie wykonać wentylację podpołaciową oraz obróbki na styku dachu z przegrodami pionowymi (kominy, boczne ściany lukarn, ściany attykowe). Pamiętajmy także, że wszelkie elementy "wystające" poza płaszczyznę dachu (na przykład lukarny) wymagają dokładnego ocieplenia. W ten sposób mamy gwarancję, że ciepło nie będzie uciekać przez nie z wnętrza budynku i nie będziemy ponosić zwiększonych nakładów na energię grzewczą potrzebną do ich ogrzania.

Dzięki elementom systemowym pochodzącym od jednego producenta otrzymamy kompletny system dachowy, który zminimalizuje ryzyko błędów wykonawczych. Jednak zanim zdecydujemy się na wiele elementów komplikujących konstrukcję połaci, skonsultujmy się z wykonawcami, którzy doradzą, na ile trudne i kosztowne będzie zrealizowanie naszych pomysłów, a także z firmą handlową, która wyliczy ilość materiałów potrzebnych do budowy dachu.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Braas

Polecamy Ci również

Zobacz także