Dach XXI wieku

Dach XXI wieku

dach dwuspadowyWszechogarniający wyścig technologiczny, w którym udział biorą producenci materiałów budowlanych i któremu poddają się inwestorzy, jest efektem olbrzymiego zapotrzebowania na tanie w budowie i eksploatacji budynki.

Coraz więcej osób, które decydują się na budowę domu poszukuje rozwiązań pozwalających na ograniczenie kosztów związanych z zakupem materiału, jego montażem, ewentualnym serwisem i czasem realizacji. Kolejne istotne zagadnienie to zwrot kosztów poniesionej inwestycji. Mówimy tutaj o zastosowaniu wszelkiej maści rozwiązań, które pozwolą nam na przestrzeni kilkunastu lat odzyskać znaczną część zainwestowanych środków.
Należałoby jeszcze wspomnieć o kwestii komfortu mieszkania. I tak pod dach naszego domostwa wkraczają technologie jeszcze do niedawna będące w sferze marzeń. Z powodzeniem zastępują dobrze znane i od lat stosowane materiały i rozwiązania.

Systemem odzyskiwania wody deszczowej
System odwodnienia dachu to nie tylko rynny. Coraz częściej inwestorzy rozbudowują systemy rynnowe,  korzystając z instalacji odzyskujących wodę deszczową. Z jednej strony pomaga to rozwiązać problem odprowadzenia wody z połaci, z drugiej zaś pozwala na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym, redukując jej zużycie nawet o połowę. Wodę deszczową można bowiem wykorzystać w zastępstwie wody czystej w urządzeniach, które zużywają jej najwięcej, czyli toalety, pisuary, pralki i zmywarki. Specjalne systemy zbiorników magazynujących wodę umieszczane pod ziemią lub na powierzchni wyposażone w pompy umożliwiają wykorzystanie wody deszczowej do podlewania ogrodu, mycia kostki przed domem i mycia samochodu. Istnieje również możliwość przefiltrowania wody deszczowej, tak by była zdatna do spożycia. Jednak taka instalacja wymaga zastosowania specjalnych filtrów i lamp UV.

kolektor słonecznymetalowe łączniki do więźby dachowej

Kolektory słoneczne
Dostępne są pod postacią płaskich paneli słonecznych bądź zestawów rur próżniowych. Ich głównym zadaniem jest absorbowanie promieniowania słonecznego, które następnie wykorzystane jest do ogrzania wody użytkowej, wspomagania ogrzewania wody w instalacji c.o. lub instalacjach basenowych. Energooszczędność kolektorów związana jest z uzyskaniem możliwie wysokiej sprawności ich pracy – taki system pokrywa do 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę, pozwalając inwestorowi na częściowe uniezależnienie się od zmiennych cen energii. Kolektory można zamontować na gotowym już dachu, balkonie, elewacji, tarasie czy nawet na dachu budynku gospodarczego. Zaleca się montaż na powierzchniach o minimalnym kącie nachylenia 15° w najbardziej nasłonecznionym miejscu dachu po stronie południowej lub południowo-zachodniej. Przed zakupem zestawu kolektorów słonecznych dobrze jest zasięgnąć porady projektanta instalacji lub eksperta z firmy zajmującej się montażem kolektorów, który pomoże wyliczyć optymalną powierzchnię kolektora dla danego budynku.

roleta na kolektorNowoczesne okna dachowe
Dziś okno dachowe to przede wszystkim światło na poddaszu. Producenci okien prezentują bardzo szeroką gamę rozwiązań w oknach połaciowych. Dostępne są specjalne szyby samościemniające, odporne na uderzenia i brud. Rolety i moskitiery pozwalające przewietrzyć lub odizolować poddasze od warunków panujących na zewnątrz za naciśnięciem jednego guzika. Ramy okienne ze zintegrowanymi ogniwami fotowoltaicznymi pozwalają na zdalną obsługę okna i jego akcesoriów bez poboru prądu, a specjalne okna po otworzeniu pełnią funkcję balkonu. Zadaniem okien połaciowych jest też wentylacja pomieszczeń, dlatego też wyposażane są przez producentów w nawiewniki z czujnikami wilgotności powietrza, które automatycznie dobierają ilość wentylowanego powietrza.

Dachówki fotowoltaiczne
Kształtem przypominają zwykłe dachówki, jednak ich wierzchnia warstwa zastąpiona jest panelem fotowoltaicznym. Występują w modułach złożonych z kilku paneli. Ich rolą jest absorbowanie promieniowania słonecznego, a następnie zamiana go na prąd. Taki system jest dosyć skomplikowany - konieczne jest zastosowanie akumulatorów oraz przetworzenie i zmagazynowanie energii elektrycznej. Mimo to zyskuje coraz więcej zwolenników, dzięki bardzo wysokim uzyskom i wydajności.
Producenci dachówek solarnych poddają je w fazie produkcji najliczniejszym testom pod kątem warunków, w jakich będą później pracować. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego to min. 1 kW/dobę, dlatego też wydajność sytemu fotowoltaicznego musi być tak dobrana, aby pokryć dobowe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

roleta sterowana pilotemPrefabrykowane kratownice
Drewniane kratownice prefabrykowane coraz częściej są stosowane jako konstrukcje dachów już nie tylko w budownictwie przemysłowym, ale także w budownictwie jednorodzinnym. Nie zastępują one oczywiście tradycyjnych więźb dachowych, stanowią jednak alternatywę, dzięki której można zaoszczędzić materiał i pieniądze podczas budowy.
Złącza więźby dachowej muszą być trwałe i dokładne, ponieważ od nich zależy nośność całej konstrukcji. Podstawową zaletą kolczastych płytek łącznikowych jest to, że łączą elementy tarcicy w jedną płaszczyznę, gwarantując przy tym dużą siłę połączeń o niezmiennej i przewidywalnej wytrzymałości. O nośności tarcicy jako materiału konstrukcyjnego stanowi siła połączeń, jakie można uzyskać przy wykonywaniu konstrukcji.

Dach na miarę XXI wieku to stabilna konstrukcja, której rola nie ogranicza się już tylko do ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Pokryty lekkimi blachami lub ciężką ceramiką stanowi integralną część systemu wentylacji, ogrzewania, nawadniania i generowania energii elektrycznej. Wykonany zgodnie z myślą technologiczną i trendami pozwoli oszczędzać pieniądze przez dekady.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dawid Abramczyk

Zdjęcia: Simpson, Velux, Viessmann

Polecamy Ci również

Zobacz także