Dach z papy – naprawa i renowacja pokrycia z papy

0
Pokrycie z papy
Zdarza się, że na pokryciu z papy pojawią się uszkodzenia. jednak nie zawsze trzeba ją wymieniać. Wiele uszkodzeń można naprawić.

Zdarza się, że na pokryciu z papy pojawiają się uszkodzenia. Podpowiadamy, jak je naprawić.

Pokrycia z papy są ekonomiczne i w miarę trwałe. Ale zdarzają się błędy przy ich układaniu, które skutkują powstaniem uszkodzeń. Defekty mogą też powstać na skutek np. działania warunków atmosferycznych, w tym – wysokich i niskich temperatur. Dlatego stan pokrycia warto regularnie sprawdzać, a usterki naprawiać na bieżąco. Podpowiadamy, jak to zrobić, żeby uniknąć czasochłonnej i bardziej kosztownej wymiany pokrycia.

To Cię zainteresuje: Blacha trapezowa na dach - zalety, wady i montaż tego pokrycia

Czego użyć do naprawy wybrzuszonej i spękanej papy

Do naprawy i renowacji pokryć z papy można użyć różnych środków. Ich wybór zależy i od rodzaju uszkodzenia, i od typu dachu (płaski, czy stromy).

Na pokryciach z papy dość często pojawiają się wybrzuszenia, wypełnione powietrzem oraz spękania, które powstają na skutek działania zmiennych temperatur. Do ich naprawy można wykorzystać kit dekarski. Jest to masa bitumiczna, stosowana na zimo. Nie zawiera ona rozpuszczalników organicznych. Kiedy wyschnie, kit dekarski tworzy wytrzymałą i plastyczną powłokę. Jest ona odporna na działanie czynników atmosferycznych i nie przepuszcza wody.

Innym materiałem są bitumiczne masy naprawcze. W odróżnieniu od kitu, są produkowane na bazie rozpuszczalników organicznych. Dodatkowo są wzmocnione włóknami. Wyróżniają się dobrą przyczepnością do podłoża, nie tylko suchego, ale też mokrego. Ich zaletą jest to, że można je stosować nawet podczas deszczu i w temperaturze do 0°C. Stworzona przez nie powłoka jest elastyczna i ma zdolność mostkowania rys o wielkości do 10 mm.

Poznaj też: Nowoczesne papy dachowe. Jaką papę wybrać, żeby była trwała

Odklejona papa

Zdarza się, że fragmenty papy odklejają się. Dzieje się tak najczęściej na skutek zmian temperatury oraz działania słońca, czy opadów deszczu i śniegu. Papa często odkleja się w newralgicznych miejscach dachu, m.in. przy obróbkach blacharskich, np. wokół komina. Tutaj przyda się uszczelniacz do dachów, tworzący elastyczną i wytrzymałą spoinę.

Do przyklejania i podklejania papy stosuje się też lepiki. Najbardziej praktyczne są produkty bitumiczne, przeznaczone do stosowania na zimno. Mogą one być jedno- lub dwukomponentowe. Ponieważ nie zawierają rozpuszczalników organicznych, są bezpieczne dla zdrowia (nie wydzielają drażniących zapachów). Do ich nałożenia wystarczy szczotka dekarska, szpachla lub paca. Nie są potrzebne żadne bardziej specjalistyczne akcesoria, jak choćby palnik.

Jeśli trzeba podkleić papę na dachu stromym, warto wybrać lepiki bazujące na szybkowiążącej recepturze. Nie spływają one z pochyłego podłoża i łatwo się nakładają.

Są także kleje do papy i gontów, wzmocnione włóknami, które charakteryzują się natychmiastową odpornością na deszcz i wilgoć. Zawierają rozpuszczalniki organiczne, ale dzięki temu szybciej zespalają się z podłożem.

Dowiedz się: Co to jest styropapa, jak i kiedy ją stosować

Renowacja pokrycia z papy

Pokrycia z papy ulegają naturalnemu starzeniu. Czas i przebieg tego zjawiska zależy od rodzaju papy i zastosowanych dodatków, ale należy się z nim liczyć, szczególnie w przypadku tańszych i bardziej tradycyjnych pokryć. Z czasem papa może stać się krucha, a przez to – mniej szczelna i bardziej podatna na uszkodzenia. Ale pokrycie z papy można uszczelnić i przedłużyć jego trwałość. Służą do tego „lakiery do dachów”. To cienkowarstwowe powłoki bitumiczne, które wypełniają drobne pęknięcia, uszczelniają pokrycie i chronią je przed działaniem warunków atmosferycznych.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Ultrament

Polecamy Ci również

Zobacz także