Dach z tytancynku

Dach z tytancynku

dach z tytancynkuBlacha cynkowo-tytanowa to po miedzi najbardziej trwały materiał na pokrycia dachowe. Jej trwałość szacuje się na 80-120 lat. Dachy z tytancynku spotyka się zarówno na domach mieszkalnych, jak i obiektach użyteczności publicznej.

Cynk w budownictwie stosuje się od ponad 200 lat. Wykonuje się z niego pokrycia dachowe, obróbki blacharskie i rynny. Do lat 60. dwudziestego wieku stosowano go w postaci czystej - bez domieszek. Obecnie używa się stopu cynku (zawartość ok. 99 %) popularnie nazywanego tytancynkiem. Czysty cynk został tu uszlachetniony tytanem, miedzią i aluminium. W takiej postaci jest bardziej odporny zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Dach na lata

Blacha cynkowo-tytanowa jest bardzo odporna na korozję. Jej trwałość szacuje się na 80 - 120 lat. Podobnie jak miedź pokrywa się patyną - nalotem, który sam jest produktem korozji, ale trwale chroni przed jej postępem. Producenci tytancynku oferują blachy niespatynowane, które pokrywają się nalotem dopiero po jakimś okresie (jego długość zależy od lokalizacji i lokalnych warunków klimatycznych). Można też kupić blachy spatynowane fabrycznie. Dach pokryty takim materiałem jest wizualnie niezmienny, kosztuje zaś nieco więcej niż pokryty blachą niespatynowaną. Blacha cynkowo-tytanowa może sąsiadować z aluminium, ołowiem, stalą nierdzewną, stalą ocynkowaną. Nie może sąsiadować z miedzią ani z materiałami bitumicznymi (papa, dachówki bitumiczne) nie zabezpieczonymi warstwą izolującą od warunków klimatycznych
i odbijającą promieniowanie słoneczne, np. posypką żwirową.

blacha cynkowo-tytanowa na domuPodłoże, wentylacja

Blachę cynkowo-tytanową, jak każdą blachę płaską układa się na pełnym deskowaniu (poszyciu). Może być ono wykonane z drewna impregnowanego lub nie impregnowanego, bądź też z materiałów drewnopochodnych. Na dachach o kącie pochylenia do 15° na deskowaniu powinno się ułożyć matę podkładową; na dachach bardziej stromych – tylko wówczas, gdy poszycie jest wykonane z płyt drewnopochodnych. Mata umożliwia wentylację pokrycia. Jeżeli jej brakuje, na poszyciu skrapla się woda, która – gdy dach się nagrzeje – paruje i może spowodować przyspieszoną korozję blachy. Wentylowanie dachu odbywa się jednak głównie poprzez szczelinę wentylacyjną usytuowaną między ociepleniem a poszyciem. Jej zalecana wysokość zależy od kąta pochylenia dachu – patrz tabela.

Kąt pochylenia dachu Zalecana wysokość szczeliny
3-7° 10 cm
7-15° 8 cm
15-25° 6 cm
powyżej 25° 4 cm

Krycie

Tytancynk jest sprzedawany w formie arkuszy i taśm z blachy płaskiej w rolkach. Do krycia dachów służy blacha o grubości 0,7-0,8 mm, rynny wykonuje się z blachy o grubości 0,7 mm, obróbki blacharskie z blachy grubości 0,6-0,8 mm. Dachy z tytancynku układa się m.in. w technice felcowania. Jest to technika spajania blachy przez zawinięcie sąsiadujących brzegów arkuszy. Technikę felcowania wykorzystuje się w różnych systemach krycia dachów i elewacji blachą cynkowo-tytanową. Układa się ją:

  • na listwę,
  • na rąbki,
  • na zakład – pokrycia układane w łuskę,
  • z elementów prefabrykowanych.

Oceń artykuł
4,31 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także