Dach z wiórów drewnianych - naturalne i tradycyjne

1
Wiór osikowy na dachu
Wiór osikowy to pokrycie naturalne i mające długą tradycję. Jest lekkie, trwałe i piękne.

Dachy z wiórów drewnianych wyglądają bardzo atrakcyjnie. Pomimo że to pokrycie tradycyjne i znane od dawna, nie jest bardzo rozpowszechnione. Może warto to zmienić?

Wióry pasują przede wszystkim do tradycyjnej architektury. Doskonale wyglądają na dworkach, czy domach z bali. Coraz częściej można je spotkać jako pokrycia zajazdów, inspirowanych budownictwem ludowym. Są lekkie i bardzo „plastyczne” – można nimi pokryć dach właściwie dowolnej wielkości i kształtu. Doskonale sprawdzają się także jako pokrycie altan ogrodowych, zadaszeń itp., można więc osiągnąć bardzo spójny charakter wszystkich zabudowań, znajdujących się wokół domu.

Podpowiadamy też: Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając pokrycie dachowe

Drewno na wióry

Wióry na pokrycia dachowe można produkować z drewna różnych gatunków: sosny, świerku, modrzewia, ale w praktyce najczęściej wykorzystuje się drewno osikowe. Wióry osikowe powoli wchłaniają wodę, są także odporne na szkodniki i grzyby.
Zanim drewno trafi na dach musi być odpowiednio wyselekcjonowane i przygotowane. Ważne jest to, żeby drewno było pozbawione sęków. Świeżo ścięte drzewa pozbawiane są z kory i przycinane na odpowiednią długość. Z kawałków drzewa struga się wióry, czyli deseczki o długości ok. 35-40 cm, szerokości od 6 do 12 cm i grubości ok. 4 do 8 mm. Wióry są strugane wzdłuż włókien drewna, co zapewnia ich wytrzymałość i zapobiegania pękaniu drewna.

Jakie dachy można kryć wiórem osikowym

Wiórem osikowym można kryć dachy nawet o bardzo fantazyjnych kształtach. Drobne, ręcznie układane elementy pozwalają na formowanie różnych krzywizn i wykonywanie obróbek. Lukarny, czy wole oka na dachu krytym wiórem, wyglądają jakby z niego w płynny sposób „wyrosły”.

Wiórem można kryć dachy o nachyleniu połaci nie mniejszym niż 25°, a najlepiej by było to 30-45°. Im kąt nachylenia będzie większy, tym szybciej spływa z niego woda (i zsuwa się śnieg), co przedłuża trwałość drewna. Wiórem można kryć także pionowe płaszczyzny, wykonuje się z niego także elewacje.

Poszycie dachu pod wiór drewniany

Wióry drewniane można układać zarówno na pełnym poszyciu, jak i ruszcie z łat i kontrłat. Zależy to od przeznaczenia poddasza. Jeśli poddasze ma być użytkowe, trzeba ułożyć pełne deskowanie, pokryte papą (lub odpowiednią folią). Na to nabija się kontrłaty zapewniające przepływ powietrza między pokryciem a poszyciem i łaty, do których mocuje się wióry. Przy poddaszu nieużytkowym stosuje się membranę oraz łaty i kontrłaty. Alternatywą w tym przypadku jest też montaż tradycyjny – bezpośrednio do krokwi przybija się łaty, a do nich wióry. Tę metodę stosuje się najczęściej przy kryciu zadaszeń, altan. itp.

Polecamy również: Gont drewniany - na dom tradycyjny i bardzo nowoczesny

Układanie wióra na dachu

Układanie dachu z wióra to praca wymagająca wysokich kwalifikacji i specjalizacji właśnie w tym pokryciu. Wiele firm zajmujących się tym pokryciem ma pokoleniowe tradycje – to rzemiosło, które wymaga wiedzy i doświadczenia.
Wióry mocuje się za pomocą gwoździ lub zszywek. Układa się je w rzędach, z zachowaniem dwucentymetrowego zakładu. Każdy kolejny rząd jest przesunięty do góry o ok. ¼ długości wióra. W rzędach wióry układane są na przemian – skierowane w lewą stronę, a w kolejnym – prawą (to tzw. metoda na warkocz). W sumie powstaje pokrycie złożone z kilku-kilkunastu warstw (7-9, ale może być i 13 – takie pokrycie ma ok. 15 cm grubości). Pomimo liczby warstw drewna, pokrycie z wióra jest lekkie – 1 m2 waży ok. 17-18 kg (po wyschnięciu, wióry układa się wilgotne ze względu na lepszą elastyczność).

Trwałość i impregnacja dachu z wióra osikowego

Trwałość drewna osikowego jest szacowana na ok. 40 lat. Wiele firm, zajmujących się dachami z wióra, zapewnia drewno impregnowane zanurzeniowo, co zapewnia odporność korozję biologiczną (rozwój pleśni, grzybów, szkodników drewna) i zwiększa jego trwałość. Wykonuje się także impregnację ogniochronną.Tak przygotowanego drewna nie trzeba ponownie impregnować. Natomiast jeśli drewno nie zostało zabezpieczone, to po roku od ułożenia zaleca się natrysk impregnatu ogniochronnego, a po dwóch-trzech latach – preparatem grzybobójczym.
Dachy z wióra osikowego w naturalny sposób przybierają szaro-srebrzystą barwę.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także